פסיקה תקדימית: ועדה רפואית לא רשאית ליזום וידאו סמוי של מבוטח

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע ביטל החלטה של ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי בעניינו של מבוטח בשל כך שהיא הזמינה צילום וידאו סמוי

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע ביטל החלטה של ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי בעניינו של מבוטח מפני שהיא הזמינה צילום וידאו סמוי, העוקב אחר תנועות צווארו של המבוטח.

א', עובד בנמל אשדוד, התייצב בפני הוועדה הרפואית באוגוסט כדי לבקש הכרה בפגיעה וקביעת אחוזי נכות, בעקבות פגיעה בצווארו שנגרמה לו במהלך עבודתו. הוועדה קבעה לו דרגת נכות בשיעור 14.5%.

צילום: אלברטו דנקברג

א' עירער על החלטת הוועדה בפני בית הדין האזורי לעבודה וטען, באמצעות עו"ד גלעד מרקמן ממשרד מרקרמן את טומשין, שהוועדה הזמינה צילום וידאו נסתר בסביבה שבה הוא נמצא בדרך כלל. הוא גם התלונן על כך שהוועדה קבעה כי פרוטוקול הוועדה לא יימסר לו, אלא רק לאחר ביצוע הצילום וכי עותק ממנו יישלח יימסר לידי הביטוח הלאומי בלבד.

לטענת א', הוועדה התעלמה מטענתו כי על פי צילום הווידאו דווקא נראה שהוא אינו יכול לסובב את ראשו לאחור בעת נסיעה לאחור במסגרת עבודתו. הוא ביקש לפסול את החלטת הוועדה בשל צילומי הווידאו.

השופט צבי פרנקל קבע שהוועדה הרפואית, שהיא גוף ניטרלי ומעין שיפוטי, אינה רשאית ליזום צילום וידאו סמוי של המבוטח ובכל מקרה עליה ליידע את המבוטח על כוונתה לעשות כן. השופט הורה להחזיר את הדיון בעניינו של המובטח להרכב אחר של ועדה רפואית, שידון מחדש בבקשת העובד לקבוע לו אחוזי נכות. "הוועדה אינה רשאית לפעול באופן חד צדדי, תוך ידוע צד אחד בלבד - הביטוח הלאומי", קבע השופט פרנקל. לדבריו, נפל פגם מהותי בהתנהלות הוועדה הרפואית.

לדברי עו"ד מרקמן, זו החלטה תקדימית של בית הדין לעבודה, הקובעת שוועדות רפואיות של הביטוח הלאומי לא יוכלו יותר להזמין חקירות סמויות ולנקוט בצעדים והחלטות חד צדדיות, מבלי שידווחו על כך מראש למבוטחים המתייצבים בפניהן. "על הוועדות לנהוג בניטרליות ובהתאם לכללי הצדק הטבעי כפי שבתי המשפט נוהגים. הזמנה של חקירה סמויה פוסלת את הוועדה הרפואית".

בתגובה אמר דובר הביטוח הלאומי: "צילום וידאו בסתר נעשה רק במקרים שבהם הוועדות הרפואית הדנה בפניות של מבוטחים כדי שיקבעו להם אחוזי נכות, אינן יכולות להגיע למסקנה חד משמעית בעניינם של מבוטחים אלה. הוועדות פועלות לפי הדין ועל פי החוק, תוך הפעלת כללי אתיקה. בכל מקרה, אנו דואגים לכך שהצילומים לא ייעשו בבתי המבוטחים, אלא רק במרחב הציבורי, כדי שפרטיותם של אנשים אלה לא תיפגע. לגבי פסק הדין החדש - נקרא אותו ונלמד אותו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker