מוסדות חינוך מורדים בהעסקה הקבלנית: "כך מחנכים לצדק חברתי"

"תלמידים התלוננו על האופן שבו המנקים מועסקים", אומר מנהל בית הספר העירוני בירושלים, "והסתייגו מהיחס של חברת הקבלן לעובדים"

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

מוסדות חינוך בירושלים ובאזור הצפון, בעיקר מהמגזר הדתי, נאבקים באחרונה להעביר את עובדי הניקיון הפועלים בהם מעבודת קבלן להעסקה ישירה.

מעבר כזה התרחש כבר בבתי הספר התיכוניים קשת ופלך בירושלים, במכללה הדתית אפרתה בעיר, וכן באולפנית אורט בטבריה. בבית הספר העירוני קשת שבשכונת קטמון בירושלים ביקשו שתקציב הניקיון שעומד לרשות בית הספר יועבר מהעירייה אל הנהלת המוסד, כדי שיוכלו לנהלו בעצמם. בזכות הוויתור על "דמי התיווך" לחברת הקבלן, הצליח בית הספר להגדיל את מצבת עובדי הניקיון משלושה לשישה.

מנהלת האולפנית בטבריה, ברכה תור (מימין), עובדת הניקיון אניטה זרגרי והמנהלן אורי ידידיהצילום: גיל אליהו

"העובדים משתכרים מעט יותר משכר המינימום, אך הם מרגישים חלק מהצוות, מזדהים עם המקום - ונהנים מתנאים טובים יותר", מספר מנהל בית הספר, שמעון אביכזר. "החלטנו שעל בית הספר לקחת אחריות על עובדיו, גם אם זה מוסיף לנו עוד עבודה ודורש מאמץ. העובדים כבר לא שקופים - וצריך להתייחס אליהם ולדאוג לרווחתם".

המעבר להעסקה ישירה החל מכיוון בלתי צפוי - תלמידי בית הספר. "תלמידים התלוננו על האופן שבו המנקים מועסקים", אומר המנהל, "והסתייגו מהיחס של חברת הקבלן לעובדים. הבנו שבית הספר לא יכול לדבר בשני קולות: גם לחנך לצדק חברתי וגם להעסיק עובדי קבלן".

לדברי ברכה תור, מנהלת אולפנית אורט טבריה, מוסד חינוכי דתי, גם שם השינוי בא מכיוון התלמידות. "התלמידות שמו לב שעובדי הניקיון מתחלפים כל הזמן, ושאלו מדוע הם מועסקים כך", מספרת תור. "עניתי להן שידי כבולות, כי רשת אורט היא שקובעת את מדיניות ההעסקה של עובדי הניקיון. התלמידות המתינו למנכ"ל הרשת כשיצא מפגישה - והתקיפו אותו בשאלות. הבנתי שהתלמידות רציניות, ואמרתי להן שנבדוק את ההיתכנות הכלכלית של מעבר להעסקה ישירה - ואם זה אפשרי, נלך על זה".

בשנה שעברה החל באולפנית פיילוט שהוכתר כהצלחה. "לא היה פשוט לשכנע את אורט שהעסקה ישירה אפשרית בכלל. הם אמרו 'איך תעמדו בעלויות חומרי הניקיון?' אך היינו נחושים והלכנו על שנת ניסיון. כאשר אורט ראו שעמדנו במסגרת התקציב הם גיבו אותנו וכיום רואים בנו שליחים. ניקיון בית הספר השתפר מאוד. העובדים רוצים להוכיח את עצמם ואכפת להם. זו הצלחה כבירה".

גם במכללה הדתית אפרתה בירושלים התעקשו המורות להעביר את עובד הניקיון של המכללה להעסקה ישירה, והצליחו. "זו היתה יוזמה של כמה מורים, ויחד עם ההנהלה הצלחנו להאיץ את התהליך", מספרת רות וולפיש, שהובילה את התהליך. "העובד מרוצה עד הגג. תנאיו שודרגו משמעותית - והוא יזכה בהעלאה בשכר מדי שנה, מה שלא ניתן לו בעבר כעובד קבלן". לדברי מרטין וילר, ראש תחום עובדי קבלן בעמותת מעגלי צדק, "מערכת החינוך תהיה לדעתי הסנונית הראשונה בקליטת עובדים בהעסקה ישירה גם במגזר הציבורי, וגם במגזר הפרטי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker