יוזמה באוניברסיטת בן גוריון: שידוך בין פועלים פלסטינים למעסיקים ישראלים

מודל "שילובי עבודה בע"מ" הוא אחד הזוכים בפרויקט "עסקים לשלום", שמקיימת הפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מודל פיננסי עסקי, שבבסיסו מאגר נתונים שאמור להקל על מעסיקים ישראלים ועל פועלים פלסטינאים המבקשים לעבוד בישראל, הוא אחד הזוכים בפרויקט "עסקים לשלום", שמקיימת הפקולטה לניהול על שם גילפורד גלייזר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. המודל, שנקרא "שילובי עבודה בע"מ", נבנה על ידי שלושה סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים: יניב גלברד, ערן שני ואילן סוסנוביץ.

סוסנוביץ הסביר כיצד נוסד הפרויקט: "אני מתגורר ביישוב של חילונים ודתיים בדרום הר-חברון שנקרא טנא-עומרים, הממוקם מעבר לקו הירוק. כל בוקר בעוברי במחסום, אני רואה התקהלות גדולה של פועלים פלסטינים מעבר למחסום ובעצם זהו כאוס אחד גדול של פועלים המגיעים לעבודה בישראל. בשנים 2010-2012 בניתי בית ביישוב ומטבע הדברים נאלצתי לחפש אחר פועלים, קבלנים וכדומה מתחומים שונים.

פועל פלסטיני מקלקיליה ליד מחסום אייל צילום: ניר כפרי

עקב הקרבה שלנו לדהריה, רציתי להביא פועלים משם, אך הדרך היחידה שיכולתי למצוא את העובדים הדרושים לי הייתה 'מפה לאוזן' – לא תמיד זה היה קל ולא תמיד קיבלתי את מה שרציתי. לאחר מספר בירורים, חיברנו בין שני הדברים והבנו שלמרות שמדובר בעשרות אלפים של פועלים המגיעים לשטחי ישראל מדי יום, אין היום אף גוף שמסדיר את התופעה הזו ונותן אפשרות הן למעסיקים הישראלים והן לפועלים הפלסטינים למצוא אחד את השני ביעילות ובסיווג המתאים להם".

התחרות "עסקים לשלום" שמאורגנת על ידי פרופ' רפי בר-אל, ד"ר מיקי מלול ופרופ' דפנה שורץ, פתוחה להשתתפותם של אנשי אקדמיה וסטודנטים מכל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ. המטרה היא לעודד סטודנטים וחברי סגל לקחת חלק בפיתוח הצעות לפרויקטים ולמודלים כלכליים ועסקיים, אשר עשויים לשפר את המצב הכלכלי ואת הרווחה של האוכלוסייה הפלסטינית, ובכך לקדם את הסיכויים להגיע להסכם שלום ולשיתוף פעולה בין ישראל לרשות הפלסטינית.

לדברי מארגני התחרות, שיתוף פעולה כלכלי הינו מנוף בעל ערך רב לקידום השלום. בשל המצב המדיני המורכב, נדרשת חשיבה יצירתית ופורצת גבולות ליצירת פתרונות שיובילו לשיתוף פעולה בין הישראלים לפלסטינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker