ניצחון חלקי למכוני המיון: יוכלו להסתיר מהנבחנים חלקים מחוות הדעת עליהם

בשנים האחרונות התרבו התלונות מצד מועמדים למקומות עבודה שהגיעו ליום אבחון במכונים השונים כי המכונים מסרבים לבקשתם להציג בפניהם בסוף היום או כעבור זמן, את התוצאות המנומקות של המבחנים המעידים על התאמתם או אי התאמתם לתפקיד

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

מכוני המיון בישראל רשמו ניצחון חלקי במאבקם נגד משרד המשפטים שהוציא הנחייה המחייבת אותם להציג בפני המועמדים למשרות הנבחנים אצלם את חוות הדעת המפורטות המצביעות על מידת התאמתם למשרות אליהן הם מבקשים להתקבל.

בשנים האחרונות התרבו התלונות מצד מועמדים למקומות עבודה שהגיעו ליום אבחון במכונים השונים כי המכונים מסרבים לבקשתם להציג בפניהם בסוף היום או כעבור זמן, את התוצאות המנומקות של המבחנים המעידים על התאמתם או אי התאמתם לתפקיד. הסיבה לסירובם של המכונים להציג את ההנמקות לתוצאות היא רצונם לשמור בידיהם באופן בלעדי את נתוני המועמדים וכן חששם מפני תביעות משפטיות שיגישו נגדם מועמדים שנכשלו באבחונים.

צילום: אילה טל

בשנים האחרונות לחצו מועמדים רבים על משרד המשפטים כי יורה למכוני המיון להמציא לנבחנים את פירוט התוצאות המנומקות של האבחונים שעברו. בפברואר אשתקד נעתר רשם מאגרי המידע במשרד המשפטים, יורם הכהן, ללחץ והורה למכונים למסור לכל נבחן שיבקש זאת את התוצאות המפורטות והמנומקות של האבחונים שעבר. 5 מכוני המיון הגדולים, שלא השלימו עם ההחלטה, עתרו נגדה לבית המשפט המחוזי בשבתו כביהמ"ש לעניינים מינהליים, באמצעות משרד עוה"ד מישל אוחיון ושות'. השופטת יהודית שיצר הורתה לנציגי משרד המשפטים מזה ולמנהלי המכונים מזה לדון במציאת פשרה.

מהפשרה, שקיבלה תוקף של פסק דין, עולה שמכוני המיון אינם נדרשים להעביר לעיונם של הנבחנים את מלוא ההנמקות לחוות הדעת הקובעות כי הם מתאימים או אינם מתאימים לתפקיד אליו הם רוצים להתקבל. הם יוכלו להשמיט מחוות הדעת את התכונות ומאפייני האישיות של העובד הנדרשים למילוי המשרה. כמו כן, נקבע בפשרה, המכונים יוכלו להשמיט את ניתוח התכונות והמאפיינים של המועמד, שיאלץ להסתפק בנתונים בסיסיים בלבד. נראה כי ה"פשרה" שהתקבלה צפויה לעורר לחץ מחודש על רשם מאגרי המידע מצד מועמדים הנבחנים במכוני מיון, כדי שיוציא הנחיות המחייבות את המכונים להציג את כל החומר שבידם הקשור למועמדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker