מנכ"ל התמ"ת: "לא לבטל עבודה מהבית - מחזק שוויון מגדרי"

שר התמ"ת שלום שמחון: "נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה צריכה לעמוד בפני עצמה במעמד עצמאי"

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"עבודה מהבית היא לא דבר שאפשר לבטל. אם יש משהו שיכול לחזק את השוויון המגדרי זו הגמישות - עבודה מהבית היא אחד הכלים לכך", אמר מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, בכנס נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה של משרד התמ"ת המתקיים כעת. קדמי התייחס בדבריו אלו להחלטות המפתיעות האחרונות של מנכ"לית יאהו מריסה מאייר וחברת קומברס כי עובדי החברות לא יוכלו עוד לעבוד מהבית.

קדמי הוסיף כי "אין שום סיבה שעבודה מהבית תהווה מכשול, לא למעסיק ובוודאי לא לעובד. זהו הכיוון שאליו אנחנו הולכים, ואפשר בהחלט למדוד תפוקות של עובדים גם כאשר הם אינם נמצאים במקום העבודה. לדעתי גם שירות המדינה יגיע לשם".

שר התמ"ת שלום שמחון אמר בכנס כי "נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה צריכה לעמוד בפני עצמה במעמד עצמאי. לנציבות צריכה להיות היכולת להציג עמדתה בבתי המשפט בנושאים העומדים על סדר היום, גם אם היא כנגד הממשלה. כולנו שווים בפני החוק". מבקר המדינה יוסף שפירא שנשא אף הוא דברים בכנס, גיבה את דעתו של שמחון כי על הנציבות ליהפך לגוף עצמאי. קדמי אמר כי "אני מקווה ששר התמ"ת בממשלה הבאה יוביל את המהלך הזה. אין לי ספק כי הנציבות רק תלך ותתחזק".

מיכל צוק, משנה למנכ"ל והממונה על התעסוקה במשרד הוסיפה כי "עומדים בפנינו אתגרים מורכבים מאוד, בתחום שילוב של אוכלוסיות ששיעור השתתפותן נמוך בשוק העבודה". נציבת שוויון ההזדמנויות בעבודה אינה סולטנוביץ'-דוד אמרה: "מסקר שערך המשרד עולה כי חלה עלייה של 13% בתחושת האפליה בקרב חרדים וכי הקבוצות החשות מופלות ביותר לרעה הן ערבים, נשים ואנשים עם מוגבלות. אנו רואים את העלייה בפנייה לנציבות מדי שנה ושנה ולא יכול להיות שיימצאו תחושות אפליה קשות שכאלה בישראל".

לדברי לנורה בילינגס-האריס יועצת אמריקאית בתחום של גיוון בתעסוקה, "למה קשה כל כך לעשות שינוי? כי כל אחד חושב שהוא צודק. ישראל היא מדינה מגוונת גם כך, והשאלה כעת היא איך להפוך גיוון ליתרון. מנהלים אומרים 'אנחנו צריכים להוסיף גיוון לחברה, איך אנחנו עושים את זה?', וטוב שהשאלה נהפכה לא ל'אם', אלא ל'איך?' כמנהיגים אתם צריכים לקחת את הצעד הראשון. קשה מאוד לצאת מאזור הנוחות. לא מספיק לשכור אנשים ששונים ממך לעבודה ולסיים בכך. כי במהלך שכזה לא יצרתם צוות, אלא קבוצה. השלב השאלה היא איך בונים אמון".

מאיר ברנד, מנכ"ל גוגל ישראל, אמר כי "הכניסה המואצת של נשים לשוק העבודה האמריקאי בעשרות השנים האחרונות הביאה לגידול של 25% בתמ"ג - תחשבו מה יכול לקרות אם ייכנסו עוד קבוצות לשוק העבודה, שכיום לא משתתפות בו מספיק. למדנו שכדי להאיץ חדשנות, שזה העיקר בתעשייה שלנו, חייבת להימצא תרבות עבודה מגוונת. כשמתמודדים עם בעיות שונות אז רק אנשים עם דעות מגוונות יכולים לסייע בפריצת מגבלות החדשנות. יש אצלנו המון אנשים בחברה שלמדו ספרות, גיאוגרפיה, פילוסופיה - ואנחנו רואים כיצד הרקע הזה חיוני לנו כאשר אנחנו נתקלים בבעיות מסובכות".

בעניין קידום שילוב עבודה ומשפחה אמר ברנד: "הנושא הזה מערב גברים, לא רק נשים. נשים לא מביאות ילדים לעולם לבד, ולכן גברים בגוגל יכולים לעזוב מוקדם יום בשבוע את מקום העבודה. אני דוגל בדוגמה אישית וגם אני עוזב את העבודה מוקדם יום בשבוע כדי להיות עם התינוק שלי ואני נהנה מכך מאוד.

"כשאנחנו חושבים על תהליך הגיוס אנחנו חושבים על הגעה לאוכלוסיות שאולי אפילו לא תנסה להגיע אלינו. לעתים קיימת בעיה של חוסר ביטחון. אנחנו רוצים לעודד אנשים לבוא ולנסות להתמודד על משרות אצלנו. בעיה שאני רואה בתחום ההיי-טק היא שאף ש-50% ממסיימי אוניברסיטאות הן נשים, כשמדובר במדעי המחשב נשים מהוות 10%-14% מהבוגרים בלבד. הבעיה זו מתחילה עוד בבתי הספר, מכיוון שבנות נרתעות לעתים מלימודי מדעים. פרויקט שאנחנו מובילים בגוגל נועד להתמודד עם הבעיה - בנות צעירות מגיעות למשרדי גוגל כדי ללמוד על מדעים וטכנולוגיה. הן רואות כמה מדליק זה יכול להיות".

בילינגס-האריס הוסיפה: "מה שחשוב בהעסקה של עובדים מגוונים היא שהחברה לא תתייחס אליהם כאל אורחים אלא כאל חלק מהצוות, חלק מהמשפחה - אפשר להתווכח ולהתעצבן לפעמים. כל מה שקורה בתוך משפחה".

מנכ"ל התמ"ת שרון קדמי (מימין) והשר שלום שמחוןצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker