האם הודעתה הדרמטית מהשבוע שעבר של מנכ"לית יאהו, מריסה מאייר, שאסרה על עבודה מהבית, מבשרת על סופו של עידן הגמישות בתעשיית ההיי-טק כולה? השבוע הודיעה גם קומברס כי "עובדי קומברס נדרשים לבצע את עבודתם ממשרדי החברה", ועוררה רושם שאכן מדובר במגמה שרק תלך ותתחזק. מה שניתן לומר בוודאות הוא שכעת גם עובדי היי-טק ישראלים יידרשו להסתגל לעבודה הנעשית מהמשרד בלבד.

במייל ששלחה לעובדים קאת'י האריס, סמנכ"לית משאבי האנוש בקומברס, נכתב: "עבודה משותפת כצוות חיונית להצלחתנו. עבודה פנים אל פנים חיונית - היא עוזרת לבנות אמון. עבודה משותפת מגבירה את האינטראקציה בינינו, מסייעת למעבר של רעיונות מאחד לשני ומטפחת רוח של שיתוף פעולה". הנוהל החדש יחול על כל העובדים, מלבד אלה שגרים רחוק מאוד ופרט למקרים נקודתיים, למשל של מנהלים החוזרים מנסיעות. האריס הדגישה כי "כל הסדר אחר ידרוש את אישור מנהל הקבוצה המקומית או את אישורי".

משרדי קומברס בישראלצילום: ניר קידר

בקומברס אמנם מדגישים כי אין מדובר בנוהל חדש אלא ב"רענון נהלים קיימים", ובכל זאת נראה כי המכתב מציג דרך חשיבה חדשה בחברה. נראה גם כי מדובר בתפנית במדיניות, על רקע הצהרת החברה ב-2000, שפורסמה אז ב-TheMarker, כי אחת הדרכים שבהן מנסה החברה לשמר את עובדיה היא לאפשר להם לעבוד מהבית. "קומברס מעודדת עבודה מהבית, ולפי שעות גמישות", אמרה לעיתון סמנכ"לית משאבי האנוש של החברה דאז, רחל עופר.

ייתכן כמובן שההחלטה של יאהו וקומברס לא תתפשט בינתיים לחברות נוספות, שכן רבות מהן עדיין רואות בעבודה מהבית חלק בלתי נפרד מהתרבות הארגונית הנהוגה בענף ודרך מצוינת להיטיב עם עובדים, כמו גם להגביר את תפוקתם. בחברת ההיי־טק הישראלית-אמריקאית קמינריו, למשל, מעודדים עובדים לעבוד מהבית מפעם לפעם, בעיקר כשמדובר באלה המתגוררים רחוק או זקוקים לאפשרות הזו לצרכים אישיים שונים.

"אני עובד מהבית בעצמי יום-יומיים בשבוע ואני מעודד עובדים שגרים רחוק לעבוד מהבית גם כן, כי אני מעדיף שיקומו בבוקר צלולים ושלא יצללו לתוך הפקקים", אומר אורן ישראלזון, מנהל משאבי אנוש גלובלי בקמינריו, המפתחת ומשווקת פתרונות אחסון עתירי ביצועים לאפליקציות עסקיות.

לדברי ישראלזון, "הקונצפט הזה פשוט מוכיח את עצמו, אך כמובן שהאפשרות לעבוד מהבית היא גם תלוית תפקיד". ישראלזון מאמין כי בתעשייה תחרותית כמו היי-טק, חברות צריכות לבסס היטב את יחסי התן וקח מול העובדים, ולכן ההחלטות של יאהו וקומברס עלולות לפגוע בהן יותר מאשר להיטיב אתן. לדבריו, "הן עלולות לאבד חלק מהמחויבות של העובדים כלפיהן. חשוב להבין - אני לא רואה בהעבודה מהבית הטבה, אלא חלק מתרבות העבודה כיום".

"ההעסקה מהבית מסמנת קידמה"

גם פרופ' דליה מור, דקאן בית הספר למדעי ההתנהגות במסלול האקדמי המכללה למינהל, סבורה כי החברות שאוסרות עבודה מהבית עושות טעות מרה: "חברות כמו יאהו וקומברס מנסות לשכנע אותנו, בהסברים משכנעים בחלקם, שכדי להיות יצירתיים, להפיק רעיונות חדשים ולמצוא פתרונות מקוריים, אנשים צריכים להיפגש אחד עם השני. הם צריכים לבוא במגע. אלא שהתשובה אינה טמונה בהליכה אחורה. היא טמונה במציאת פתרונות לבעיות האלה".

לדברי מור, "חלק מהמנהלים עוד לא עברו את השינוי התפישתי הדרוש. עליהם לוותר מעט על שליטה ולתת אמון בעובדים - שני התנאים הראשונים למעבר להעסקה מהבית. לא כל העובדים ראויים לאמון שכזה, אבל כשנערכים להעסקה מהבית, מביאים מרכיב זה בחשבון כבר בשלב גיוס כוח האדם".

מור חושבת כי סופם של המהלכים שמובילות יאהו וקומברס להיכשל, שכן "מגמת ההעסקה מהבית מסמנת קידמה, ובוודאי שקידמה מביאה אתה לעתים חסרונות. התשובה להם נמצאת בהתקדמות נוספת, לא בחזרה לאחור".

המיתון החזיר את העובדים למשרד

אוריאל צבע, 30, עובד בחברת IT המאפשרת עבודה מהבית לסירוגין וכמו ישראלזון, סבור כי חברות המצהירות על ביטול נוהג העבודה מהבית ישלמו על כך מחיר - בעזיבה של עובדים טובים. "העובדים הטובים באמת, שהם נדירים בהיי־טק, יוכלו לדרוש גמישות בחברה אחרת. כנראה שבקשתם תיענה והם יעזבו", הוא אומר. "הבעיה לדעתי היא בכך שהחברות יצאו עם החלטה גורפת בעניין איסור עבודה מהבית, אבל הרי יש אנשים שעובדים מצוין מהבית. היכולת והביצועים תלויים באופי של העובד. צריך לשקול כל מקרה לגופו".

מצד אחר, צבע מודה כי הוא מבין חלק מן הרציונל שעמד בבסיס ההחלטה: "עובדים רבים אינם פרודוקטיביים כשהם בבית. יש הסחות דעת רבות. מנגד, העבודה מהבית אחרי שעות העבודה הרשמיות תימשך בכל מקרה. המשמעות היא שלוקחים מאנשי היי־טק שעובדים גם כך שעות רבות ברצף את הפריווילגיה של עבודה מהבית מדי פעם, ולדעתי זה לא נכון".

אריאל כבירי, 36, מייסד הסטארט אפ iSavta - לוח דרושים של עובדים זרים בתחום הסיעוד - עובד בשנים האחרונות כמעט אך ורק מהבית. עוד לפני הקמת החברה, שימש איש שיווק ומכירות בחברת התוכנה צ'קר מערכות ועבד מביתו. למרות זאת, ואף שהוא מעסיק כיום עובדת במשרה חלקית העובדת מביתה, כבירי לא חושב כי ההחלטה של יאהו וקומברס לאסור על עבודה מהבית היא כה מופרכת. בעיניו מדובר בעיקר כהצהרת כוונות כלפי עובדים ומשקיעים כי החברה הולכת לקראת בדק בית ובנייה מחדש.

"לדעתי אלה החלטות סימבוליות", אומר כבירי. "המטרה שלהן היא לסמן לעובדים שעושים סדר, נגמרה הקייטנה. זה מעין צו 8. מדובר בשתי חברות שנמצאות בקשיים, ומנסות להציל את עצמן. כאשר מדובר בעובדים רבים שעובדים מהבית, מסות גדולות מאוד, ברור שחלק מהתפוקה הולך לאיבוד. האם ההחלטות יסבו יותר נזק מתועלת? ימים יגידו. בכל מקרה, לדעתי ההחלטה אינה באמת גורפת. חלק מהעובדים עדיין יוכלו להמשיך לעבוד מהבית".

זכות ניהולית 
של המעסיק

עו"ד טל קרת, ראש מחלקת דיני עבודה במשרד תדמור ושות', אומרת כי המהלך של קומברס הוא זכות ניהולית של מעסיק וגם חלק מחובתו לטובת החברה וצרכיה. עם זאת, לדבריה השינוי שמבקשת קומברס להנהיג יכול במקרים מסוימים להוות הרעה בתנאי עבודתו של עובד כזה או אחר, או שינוי בנסיבות עבודתו שבהן לא ניתן לדרוש מהעובד להמשיך ולעבוד.

לדבריה, בכל אחד ממקרים אלה, עשויה להיות לעובד הזכות להתפטר כדין מפוטר ולקבל פיצויים, כאשר במקרה של הרעת תנאים על העובד להתריע על ההרעה בטרם התפטרותו. אך לא כל מקרה יהווה הרעה, שכן צריך לבחון האם מלכתחילה הוסכם עם העובד שיוכל לעבוד מהבית כאוות נפשו.

"רוב האנשים מצפוניים"

פרופ' דליה מורצילום: תומר אפלבאום

דנה ‏(שם בדוי‏), 30, העובדת כמהנדסת בחברת היי־טק בינלאומית גדולה שחרתה על דגלה גמישות בהעסקה, טוענת כי בפועל, ההבטחה לא מומשה. "עד לפני כמה שנים עבודה מהבית היתה סטנדרט, ואז הגיע מנהל חדש שלא התלהב מהקונצפט כי לתחושתו היו כאלה שניצלו אותו לרעה", מספרת דנה.

לדבריה, "כנראה שאכן היו כמה מקרים כאלה, למשל אנשים שתחת מסווה של עבודה מהבית עשו כביסה וטיילו עם הילדים. אבל לדעתי הם היו מיעוט שהכתים את הכלל. רוב האנשים מצפוניים וערכיים, ועבדו היטב מהבית".

דנה חושבת שההוראות החדשות של יאהו וקומברס הן טעות, שכן הן מעוררות מרמור והתנגדות בקרב עובדים. "תעשיית ההיי־טק מבוססת על עיקרון של מתן חופש ואמון בעובד. ברגע שאומרים לעובדים 'חזרו למשרד', המסר הוא שלא סומכים עליהם ושמגבילים אותם. זה מעורר אנטגוניזם, ולדעתי בצעד הזה אין כל תועלת. זה יעורר עצבים והתנגדות לחינם", מוסיפה דנה.

"עבודה מהבית פועלת היטב כשיש זהות אינטרסים בין המעסיק לעובד", מסכם כבירי, "ולכן היא תלוית מקצוע. כשעבדתי מהבית כאיש מכירות, חלק משמעותי מהשכר שלי היה מבוסס על בונוסים, מה גם שבכל מקרה עבדתי סביב השעון, כך שהיתה לי מוטיבציה גבוהה להצליח ואכן הראיתי תוצאות.

"מצד שני, כאשר החברה שלי תתרחב ואעסיק מתכנתים, ברור לי שאדרוש מהם להיות צמודים אלי. אני מתכנת בעצמי ולכן אני יודע שדרושה תמיכה לצורך עבודה מיטבית, וקל ללכת לאיבוד כשעובדים לבד".

סמנכ"לית באינטל: טוב לעבוד מהבית, אך רק יום בשבוע

"בעיקרון, העבודה מהבית מועילה לארגון ולעובד כאחת", אומרת סמנכ"לית קשרי חוץ בחברת אינטל, בלה אברהמס. לדבריה, הסיבה לכך שהיא שהסדר זה תורם לגמישות של העובד, שיכול במהלך היום לבצע פה ושם מטלות שאינן קשורות ישירות לעבודה, כמו למשל ללכת לסניף הבנק או להוציא את הילדים מוקדם מהגן. לדבריה, יש מטלות מקצועיות שלעובד עדיף לבצע מהבית דווקא, מכיוון שהן מחייבות ריכוז - כמו הכנת מצגות והרצאות, כתיבת מסמכים והכנת ניירות עבודה.

עם זאת, אברהמס סבורה כי אין לאפשר לעובדים להימצא בכל ימות השבוע בבית, אלא יש להסתפק בכך שכל עובד יבחר יום אחד במהלך שבוע העבודה שבו יעבוד מהבית, כדי לשמור על המסגרת הארגונית, להבטיח עבודת צוות יעילה ובעיקר ליצור הפרייה הדדית באמצעות שיחות פנים אל פנים. זאת, כמובן, בתנאי שאופי תפקידו מאפשר לבצע אותו מהבית. "הרוב מבין 8,500 עובדי אינטל ישראל, שהיא המעסיק הפרטי הגדול ביותר במדינה, רשאים לבחור לעצמם יום אחד שבו הם יבצעו את מטלותיהם המקצועיות מהבית", היא אומרת.

טל קרתצילום: תומר יעקובסון

לדבריה, בשלוחות של אינטל באירופה הנוהג לעבוד מהבית יום בשבוע אהוד ביותר, במיוחד על עובדים שמקום מגוריהם מרוחק מאוד מהמשרדים.

גלי גלט-שמחי, מנכ"לית חברת אביב יועצים המתמחה בהדרכת ארגונים בתחום שיטות עבודה וניהול עובדים, טוענת שקומברס שגתה כאשר החליטה לאסור על עובדיה לעבוד מהבית. "לנו יש מדיניות לאפשר ל-40% מבין 190 עובדינו לבצע את עבודתם מהבית יום אחד בשבוע", היא אומרת, אך מדגישה כי "לעובדים מטעמנו המוצבים אצל לקוחות במשרה מלאה, איננו יכולים לאפשר לעבוד מהבית".

גלט־שמחי טוענת כי תפוקתם של אלה העובדים מהבית יום אחד בשבוע גבוהה מזו של אלה המבלים כל השבוע במשרד. עם זאת, אומרת גלט־שמחי, "אני לא בעד ביצוע העבודה מהבית במשך כל השבוע, כי יש חשיבות ללכידות החברתית, לחשיבה משותפת ולפגישות פנים אל פנים עם לקוחות החברה".

גם שני ‏(שם בדוי‏), עובדת בחברת פרסום קטנה הנמצאת בהריון מתקדם, מסכימה כי עבודה מהבית במשך יום אחד בשבוע או בשבועיים נראית אידיאלית, מאחר שהיא מאפשרת לרענן את השגרה. "הרי גם כך העבודה משתלטת על חיינו", היא אומרת. "לי אישית העבודה מהבית היא סידור נוח, מאחר שאני בהריון ואני פטורה מהצורך לנסוע לעבודה גם כאשר אני מרגישה לא טוב. ובכל זאת, אני לא בנויה לעבודה מהבית, בגלל הפיתויים הנמצאים בו, כמו המקרר, הטלוויזיה והאווירה החופשית מדי".

גלי־גלט שמחיצילום: פיני חמו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker