הביטוח הלאומי יחזיר כסף למאות אלפי שכירים

לפי התביעה: כבר שנים רבות שהביטוח הלאומי גובה ממעסיקים דמי ביטוח על הטבות שונות שמקבלים העובדים בהיקף מצטבר של מיליארדי שקלים - מבלי שהמוסד משלם כנגד גביה זו ולו שקל אחד בקצבאות מחליפות שכר שהוא משלם למבוטחים שכירים או דורשי העבודה

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
חיים ביאור

הישג לשכירים במשק: הביטוח הלאומי ישלם בקרוב כספים לשכירים, בעקבות תביעה יצוגית של 111 מיליון שקל שהגישו לפני שנתיים ההסתדרות במרחב חיפה והעומד בראשה אז, ברוך זלץ, לבית המשפט המחוזי בתל אביב. ההסתדרות טענה שמדובר בכספים שהמוסד גבה שלא כדין.

בתביעה שההסתדרות וזלץ הגישו באמצעות משרד עוה"ד פרופ' ביין ושות' ומשרד עוה"ד יפית מנגל, נטען כי מזה שנים רבות הביטוח הלאומי גובה ממעסיקים דמי ביטוח על הטבות שונות שמקבלים העובדים - כגון מענקים, ארוחות וימי גיבוש, בהיקף מצטבר של מיליארדי שקלים - מבלי שהמוסד משלם כנגד גביה זו ולו שקל אחד בקצבאות מחליפות שכר שהוא משלם למבוטחים שכירים או דורשי העבודה (כמו מענק לידה, דמי אבטלה ודמי פגיעה עקב תאונה).

סניף המוסד לביטוח לאומי, ארכיוןצילום: לימוד אדרי

"כך נוצר עיוות, הגורם להתעשרות של המוסד בניגוד למתחייב על פי דין, על חשבון זכויות העובדים", נטען. עוד נאמר בתביעה כי הביטוח הלאומי התעלם במשך יותר מעשור מביקורת שמתח עליו מבקר המדינה בעניין אי החזרת הכספים לשכירים.

הביטוח הלאומי ערער לבית המשפט העליון והצטרף לצדו היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בניסיון לבלום אותה. טענתו העיקרית היתה שלא ניתן להשיב את הכספים לשכירים מבלי לבצע תיקון של החוק.

ואולם, ההרכב בראשות השופטת עדנה ארבל מתח ביקורת על התנהלות הביטוח הלאומי ואותת שגם להבנתו, דמי הביטוח שנגבו מהמעסיקים לא הועברו לקצבאות השונות שהמוסד משלם לעובדים או לדורשי העבודה.

בעקבות זאת, בימים אלה הודיע הביטוח הלאומי לבית המשפט העליון כי החליט לזכות את חשבונות העובדים בסכום כולל של כ-100 מיליון שקל. תהליך הזיכוי, שהחל השבוע, יושלם במאי 2013.

לדברי עו"ד חגי טל, שותף במשרד עוה"ד פרופ' ביין שהיה בין מגישי התביעה, מדובר כנראה בהיקפים כספיים העולים על 100 מיליון שקל שהמוסד הלאומי גבה מהמעסיקים ושלא התבטאו בתלושי השכר, מכיוון שהתביעה התייחסה למספר מוגדר של שנים.

לדבריו, זיכוי חשבונות העובדים בעקבות התביעה הייצוגית הוא עדות חשובה לתרומת התביעות הייצוגיות להגנה על זכויות הפרט, ולכח ההרתעה שיש לתביעות אלה כלפי מי שמפר את החוק ומתעשר שלא כדין על חשבון הציבור הרחב. יו"ר ההסתדרות במרחב חיפה, רפי מסט, אמר כי התובענה "הצליחה לחשוף משהו מהמתרחש מאחורי הקלעים של המוסד לביטוח לאומי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker