עובדות "אג'נדה" רצו להתאגד - וגילו שהארגון עומד בפני סגירה

הסיבה לפיו לסגירת הארגון, הפועל שלא למטרות רווח ונסמך על תרומות, היא קושי כלכלי אליו נקלע בחודשים האחרונים ונובע מירידה חדה בהכנסות מתרומות

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

10 שנים לאחר הקמתו, ארגון אג'נדה לשינוי חברתי בזירה התקשורתית עומד בפני סגירה וצפוי לסיים את פעילותו בסוף 2013 - כך לפי הוועד המנהל של הארגון. הסיבה לפיו לסגירת הארגון, הפועל שלא למטרות רווח ונסמך על תרומות, היא קושי כלכלי אליו נקלע בחודשים האחרונים ונובע מירידה חדה בהכנסות מתרומות.

עם זאת, עובדות הארגון שהתאגדו בקיץ האחרון ב"כוח לעובדים" ואף הכריזו בחמישי האחרון על סכסוך עבודה, מספרות סיפור אחר. מדובר בחמש עובדות מתוך תשע, שהחליטו להתארגן בקיץ על רקע פיטוריה של סמנכ"לית הארגון דנה וינקלר וניסיונות הידברות שנועדו למנוע את הפיטורים ולקדם הסכם קיבוצי, שלא צלחו.

מנכ"לית אג'נדה מאז 2008 היא ענת סרגוסטי, כתבת חדשות ערוץ 2 לשעבר, משפטנית ופעילה ופעילת זכויות אדם. לפי העובדות, ההתאגדות האיצה ותרמה להחלטה על סגירה. "החלטנו להתאגד אחרי הפיטורים של דנה, מחשש לצעדים חד צדדיים נוספים, ומתוך רצון להגן על זכויותינו ולעגן אותן במסגרת הסכם קיבוצי", מסבירה עדי דגן, אחראית על תחום ייעוץ והדרכה לארגונים באג'נדה, העובדת בארגון זה שלוש וחצי שנים.

"עם זאת, כבר בפגישה הראשונה עם ההנהלה לצורך המו”מ על הסכם קיבוצי, שמענו מיו”ר הועד המנהל מר בעז תמיר, הסתייגות מהבחירה שלנו להתארגן בארגון עובדים. אחת הבקשות שהעלנו באותה פגישה הייתה לחשוף בפנינו את המצב הכספי של הארגון, זאת כדי שנוכל להיערך מבחינת הנושאים שרצינו לקדם במסגרת ההסכם הקיבוצי. לא שיערנו בנפשנו שבארגון כמו אג’נדה שפועל ללא לאות לקידום ערכים של שוויון וצדק, אשר מסייע ותומך באופן שוטף במאבקי ובארגוני עובדים, ההנהלה תסרב להכיר בהתארגנות".

העובדות הצהירו בפני משרד התמ"ת כי העילות להכרזה על סכסוך הן "גרירת המעסיק את המשא ומתן הקיבוצי עם נציגות העובדים; כוונה לסגור את מקום העבודה מבלי להיוועץ בוועד העובדים; סירוב המעסיק לפתוח את ספרי העסק בנוכחות נציג ארגון העובדים; סירוב המעסיק לקיים משא ומתן על שינוי אופן ההעסקה במקום העבודה; התעקשות המעסיק על יצירת ערוצי הידברות עוקפי משא ומתן קיבוצי תוך ניסיון להציב טריז בין העובדים לארגון העובדים; צמצום פערי שכר ויצירת דרגות שכר שקופות ומוגדרות; הסדרת יחסי עבודה, בנייה של תוכניות עבודה, הגדרת ציפיות ונתינת משוב באופן קונסטרוקטיבי; עיגון והסדרה של מנגנון העסקה וסיום העסקה, לרבות זכות השימוע".

העובדות מציגות מכתב שהעבירה אליהן סרגוסטי לפיו באג'נדה לא קיים הסכם קיבוצי אלא חוזה אישי בלבד. בהמשך הכירה סרגוסטי בהתארגנות העובדות אולם ההנהלה לא הראתה נכונות להתקדם במו"מ עבור הסכם קיבוצי. עוד מוסיפה דגן כי העובדים התבשרו שמצבו הכלכלי של אג'נדה השתפר והתייצב. "המצב הכספי של אג'נדה כפי שהוצג על ידי ההנהלה הוא כי התרומות לקיום תוכנית העבודה של 2013 נתקבלו כמעט במלואן ואף ישנן תרומות המיועדות לשנת 2014".

את הבשורה על הסגירה הן קיבלו במפתיע לפני שבוע, "היא הכתה בנו כרעם ביום בהיר", אומרת דגן. "היא נעשתה ללא כל הכנה מוקדמת או שיתוף עם העובדות ותוך התעלמות מקיומו של ועד יציג. אנחנו משוכנעות שקיימות דרכים להצעיד את אג'נדה קדימה, גם לנוכח השינויים בתחום התקשורת ואנו נאבק נגד סגירתה".

בכוח לעובדים, שאיגדו עובדים נוספים מארגונים לשינוי חברתי כמו שתי"ל, האגודה לזכויות האזרח ועובדי המכללה החברתית כלכלית, מדגישים כי דווקא בארגנים אלה רואים באחרונה מגמה של התאגדות. "העובדים מבינים שהם לא פועלים כמתנדבים ותפקידם הוא לא לדאוג רק לאחרים אלא גם לעצמם. במקרה של עובדות אג'נדה, העובדות לא תבעו תוספות שכר או בונוסים, אלא רק את עיגון זכויותיהן בהסכם".
יו"ר הוועד המנהל בעז תמיר אומר כי התמונה שמציגות העובדות היא חד-צדדית.

"מדובר בסיפור עצוב. אנו נאלצים לסגור את אג'נדה בשל משבר כלכלי הפוקד את המגזר השלישי כולו ונובע מירידה בהיקף התרומות. כמי שמאמין בהתארגנות עובדים, צר לי שהעובדות פוגעות בערך זה בדרך פעולתן. בניגוד לטענתן, לא מדובר בהתאגדות של חמש עובדות אלא של שלוש עובדות. לא אנחנו פוגעים בערכי העמותה אלא הפוך – העובדות הן שפוגעות בערכי העמותה. אנחנו סוגרים את אג'נדה כי אנחנו לא מוכנים לשחזר את מקרה 'מעריב'. הסמיכות בין ההתארגנות לבין הסגירה היא מקרית – אבל לא לגמרי מקרית. הפיטורים של סמנכ"לית אג'נדה דנה וינקלר נבעה מכך שהעדפנו לקצץ מההנהלה ולא מהעובדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker