פרופ' רות בן ישראל מצטרפת לעתירה על ביטול חובת הפרישה

הנימוקים שמציגה העתירה לביטול החוק מגוונים - החל באפליה כנגד מבוגרים, דרך התנגשות עם חופש העיסוק וכבוד האדם וחירותו וכלה בהסבר על הנחיצות של עבודה לפרנסתם של מבוגרים ולהגשמתם העצמית, במיוחד על רקע תוחלת החיים המתארכת

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

העתירה התקדימית שהוגשה לבג"ץ בדצמבר האחרון, בעניין ביטול חובת הפרישה בישראל, זכתה הבוקר לרוח גבית מידי פרופ' רות בן ישראל. בן ישראל היא אחד מעמודי התווך של משפט העבודה והביטחון הסוציאלי בישראל. ב-2001 הוענק לה פרס ישראל לחקר המשפט.

בן ישראל, כלת פרס ישראל ופרופסור אמריטוס למשפטים באוניברסיטת תל אביב, הגישה בקשה רשמית להצטרפותה לעתירה המובילה עו"ד שושנה גביש, אשתו של פרופ' משה גביש שבשל מקרהו הפרטי נולד המאבק המשפטי. גביש הוא פרופסור מן המניין בטכניון המוחה על היכולת של הטכניון לחייבו לפרוש, עוד שנתיים, בגיל 68. עד כה היתה העתירה בשם שלושה עותרים: פרופ' משה גביש מהטכניון, פרופ' מרדכי שגב מהטכניון ופרופ' אמריטוס אסא כשר מאוניברסיטת תל אביב. בקשת הצטרפותה כעותרת נוספת או לחלופין כ"ידידת בית המשפט" הוגשה כחלק מהליך פורמאלי לבית המשפט העליון שידון בבקשה.

פרופ' רות בן ישראלצילום: עכבר העיר

הנימוקים שמציגה העתירה לביטול החוק מגוונים - החל באפליה כנגד מבוגרים, דרך התנגשות עם חופש העיסוק וכבוד האדם וחירותו וכלה בהסבר על הנחיצות של עבודה לפרנסתם של מבוגרים ולהגשמתם העצמית, במיוחד על רקע תוחלת החיים המתארכת. עיקרה הוא כי גיל לא צריך להוות מדד ליכולותיו של עובד לספק ערך למקום עבודה. עדיין לא התקבלה תגובה המדינה לעתירה, ולכן טרם נקבע דיון.

העותרים טוענים כי הצטרפותה של בן ישראל לעתירה חיונית בשל מומחיותה ופעילותה הנמרצת למיגור האפליה נגד מבוגרים. לטענתה של שושנה גביש, "פרופ' בן ישראל עמדה מקרוב על השפעותיה ההרסניות של הפרישה הכפויה על אנשים שרוצים ומסוגלים להמשיך לעבוד. העותרים מקווים כי הבקשה תתקבל שכן הם סבורים כי יהיה בהצטרפותה של בן-ישראל כדי לתרום באופן שלא יסולא בפז לבירור העתירה ולהגעה להכרעה צודקת".

בן ישראל מסבירה כי "העלייה החדה בתוחלת החיים הפכה אותנו בפועל לחברה רב-גילית. המשך הפעילות בעבודה, של כשמונה מאות אלף אזרחים וותיקים, מהווה תנאי חיוני לאפשרותם להשתלב בחברה וליהנות בפועל מקיום בכבוד".

עוד טוענת בן ישראל כי חובת הפרישה מפלה את האזרחים הוותיקים בשל גילם, בכך שהיא חומסת בפניהם את נגישותם לעבודה ומונעת את השתלבותם בחברה ואת הבטחת קיומם בכבוד. "האפליה מטעם גיל היא תופעה יחסית חדשה שלא זכתה עד כה להתייחסות ולתשומת הלב הראויים. אני מבקשת להצטרף לעתירה כדי ללחום באפליה זו".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker