עוזרים להורים לבחור: עיריית ירושלים תפרסם דירוג של כל בתי הספר בעיר

ירושלים היא העיר הראשונה שמבצעת מדידה מלאה ושקופה של בתי הספר שלה ■ המדד המלא יוצג בכנס ירושלים לחינוך ביום ראשון

מירב ארלוזורוב

דירוג מלא של ביצועי כל בתי הספר. זו העירייה הראשונה בישראל שמבצעת דירוג מלא של כל בתי הספר שלה, על פי כמה תחומים, ומפרסמת אותו באופן מלא לציבור הרחב. הדירוג, הנקרא "עץ ערכים", יפורסם לציבור הרחב, וישמש כלי להורים ולתלמידים לבחור את בית הספר שהם מעדיפים. בירושלים אין אזורי רישום, והתלמידים יכולים להירשם לכל בית ספר בעיר שיחפצו בו. המדד יוצג לראשונה ביום ראשון, במהלך כנס ירושלים לחינוך שמארגנת עיריית ירושלים בשיתוף עיתון "הארץ".

"עץ הערכים" פותח על ידי העירייה ביוזמתו של ראש העיר, ניר ברקת, בארבע השנים האחרונות. המדד מחולק לשלושה נושאים עיקריים: הישגים ‏(ציונים‏), אקלים בית ספרי ‏(שביעות רצון הורים ותלמידים‏) ואקלים חברתי־ערכי ‏(הישגים חברתיים כמו גיוס לצה"ל והתנדבות‏). כל נושא מחולק לתת נושאים, כך שבסך הכל נמדד כל בית ספר על 30 נושאים שונים.

למצולמים אין קשר לכתבהצילום: ניר כפרי

כך, בתחום ההשגים נמדדים בין היתר ציוני המיצ"ב, הזכאות לבגרות, איכות הבגרות ושיעורי הנשירה. באותה מידה התחום החברתי כולל את שיעור התלמידים שהתגייסו לצה"ל, שיעור התלמידים שביצעו גיוס משמעותי ‏(לפי ההגדרה של צה"ל‏), התנדבות חברתית, השתתפות בתנועות נוער ועוד. בתחום האקלים הבית ספרי מבצעת העירייה סקרי דעת קהל בכל בית ספר כדי לדרג את מידת שביעות הצון של ההורים והתלמידים.

הדירוג של כל בית ספר ב-30 הנושאים השונים הנמדדים נעשה ביחס לשני פרמטרים. האחד, בית הספר ביחס לעצמו - האם היה שיפור משנה קודמת. השני, בית הספר ביחס לבתי ספר דומים לו - לצורך זה חולקו כל בתי הספר בעיר לשלוש קבוצות סוציו־אקונומיות. כל בית ספר, לכן, מקבל בכל נושא נבחן צבע ירוק ‏(שיפור הן ביחס לעצמו והן ביחס לקבוצה הדומה לו‏), צהוב ‏(שיפור בפרמטר אחד, נסיגה בשני‏), או אדום ‏(נסיגה בשני הפרמטרים‏). כך מתקבל עץ צבעוני, שבו ניתן להבחין במצב בית הספר בנושאים השונים - האם הוא במגמת שיפור או נסיגה.

בארבע השנים האחרות שימש מדד "עץ הערכים" כלי ניהולי פנימי של עיריית ירושלים. הכלי איפשר לבתי ספר להבחין בנקודות החולשה והתורפה שלהם ולהיערך לכך, וגם סייע לעיריית ירושלים לאבחן בתי ספר חלשים. ברקת גם דיווח כי מאז שהחל השימוש ב"עץ הערכים" בעיר, בכ-50 בתי ספר תיכוניים ‏(ממלכתיים וממלכתיים־דתיים‏), נרשמה מגמת שיפור עקבית במדדים הנבחנים.

לאור זאת, ובעקבות פסיקת בג"ץ שחייבה את משרד החינוך בחשיפת ציוני המיצ"ב הבית ספריים, החל מיום ראשון תפרסם העירייה את המדד גם לציבור הרחב - ככלי שיסייע להורים ולתלמידים בבחירת בית הספר שלהם. לדברי ברקת, הוא אינו חושש כי הפרסום יוביל להתרוקנות בתי הספר החלשים, מכיוון שהעירייה דואגת לחזק אותם; בין השאר היא פותחת סניפים של בתי ספר חזקים בתוך שכונות חלשות וגם חונכת בתי ספר חלשים על ידי בתי ספר חזקים. להערכת העירייה, פתיחת הרישום יצרה לחץ על בתי הספר בעיר להשתפר ולהיהפך לאטרקטיביים יותר. העירייה מציינת כי כמעט כל התלמידים מקבלים את בית הספר שבו בחרו בעדיפות ראשונה.

כנס ירושלים יעסוק בשאלות של הערכה ומדידה בחינוך. בכנס ישתתף גם אנדריאס שלייכר, מנהל המחלקה להערכת תלמידים בארגון - OECD הגוף שעורך את מבחני הפיז"ה הבינלאומיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker