לראשונה מזה 18 שנה: כלל ביטוח הכירה בהתארגנות העובדים

ההכרה של הנהלת החברה בראשות איזי כהן בהתארגנות העובדים כוללת את מרבית יחידות החברה ■ את המאבק ניהלו עובדי כלל אחזקות מאז יוני 2012

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

לראשונה מזה 18 שנה בענף הביטוח עובדי חברה כלל אחזקות מתארגנים בהסתדרות ומקימים ועד שייצג אותם. הנהלת כלל אחזקות מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר הודיעה היום (ד') להסתדרות שהיא מכירה בהתארגנות של 3,500 השכירים בחברה במסגרת ההסתדרות ובוועד העובדים שהם בחרו מתוכם. ההכרה בהתארגנות מקיפה את רב יחידות החברה, ואינה חלה על חמש סוכנוויות הביטוח, המעסיקות אלף עובדים.

ההכרה של הנהלת החברה בראשות איזי כהן בהתארגנות העובדים ובוועד ניתנה באמצעות עו"ד נחום פינברג, לאחר מאבק שניהלו עובדי כלל אחזקות מאז יוני 2012. באותו מועד בחרו העובדים ועד זמני בראשות רוני רז והודיעו להנהלת החברה כי החליטו להתארגן במסגרת ההסתדרות. הרקע להחלטת העובדים להתארגן היה חששם מפני מכירה של החברה או חלקים ממנה לגופים אחרים בענף הביטוח.

מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהןצילום: עופר וקנין

בחודשים שחלפו מאז הוקם הוועד ניסתה החברה, שהיתה אז בניהולו של שי טלמון, לסכל את ההתארגנות באמצעים שונים, חלקם שנויים במחלוקת. בין היתר נוהלו מעקבים אחר עובדים, מנהלים זימנו עובדים ללשכותיהם כדי לדבר עמם על "השלכות שליליות" של התארגנות העובדים במסגרת ההסתדרות ופעילי ההתאגנות מקרב העובדים חשו כי עוקבים אחריהם ומצלמים את תנועותיהם.

עד 1995 העובדים ברוב חברות הביטוח היו מאורגן במסגרת חטיבת עובדי הבנקים והביטוח של ההסתדרות. באותה שנה עזבו את ההסתדרות העובדים של שתי חברות הביטוח האחרונות שהיו מאורגנים בהסתדרות – מגדל וציון, וזאת בלחץ ההנהלות של אותן חברות שפעלו נמרצות כדי להעביר את עובדיהן להעסקה באמצעות חוזים אישיים, במקום ההסכמים הקיבוציים שהיו תקפים עד אז.

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן, אמר שכעת, משהוכרה ההתארגנות של עובדי כלל אחזקות והוועד קיבל מעמד רשמי, ההסתדרות תקרא להנהלת החברה להיכנס עמה למשא ומתן לחתימה על הסכם עבודה קיבוצי. הסכם כזה שיחליף את החוזים האישיים הקיימים, שישפר את תנאי ההעסקה של העובדים ויספק להם הגנה מפני פיטורים ושינויים מבניים אחרים הצפויים בחברה. ההתארגנות אינה כוללת את מי שאינם במעמד של שכירים בחברה, כמו למשל סוכני ביטוח ומורשי ביטוח.

יו"ר ועד עובדי כלל, רוני רז, אמר היום: "כלל היא חברה מובילה בענף הביטוח והפיננסים. יחד עם ההנהלה נדאג לשמר את מעמדה. נקיים מו"מ ענייני לטובת העובדים והחברה כאחת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker