פרופ' אסתר דופלו ופרופ' אלפרד סומר - בין חתני פרס דן דוד לשנת 2013

השלושה יקבלו פרסים בשווי מיליון דולר כל אחד על הישגים התורמים לאנושות, בתחומי המדע, הרוח, האמנות, השירות הציבורי ועולם העסקים

TheMarker Online
TheMarker Online

הכלכלנית פרופ' אסתר דופלו, האפידמולוג פרופ' אלפרד סומר, הסופר וההוגה ליאון ויזלטיר, הפילוסוף פרופ' מישל סרס וההיסטוריון פרופ' סר ג'פרי לויד - הם חמשת חתני פרס דן דוד לשנת 2013. הפרס, המוענק מדי שנה, יחלק זו השנה ה-12 שלושה פרסים בשווי מיליון דולר כל אחד בשלושת מימדי הזמן: עבר, הווה ועתיד - על הישגים יוצאי דופן התורמים לאנושות, בתחומי המדע, הרוח, האמנות, השירות הציבורי ועולם העסקים.

פרס דן דוד היוקרתי הנקרא על שמו של איש העסקים והנדבן הבינלאומי דן דוד שהלך לעולמו לפני שנתיים, מכריז הבוקר על חמשת חתני הפרס לשנה זו. פרס דן דוד הינו הפרס הבינלאומי היחידי הניתן בישראל, הניצב בשורה הראשונה של פרסים בינלאומיים דוגמת פרס נובל. את הפרס מנהלת הגברת סמדר פישר וכיו"ר מועצת המנהלים משמש נשיא אוניברסיטת תל אביב, הפרופ' יוסף קלפטר. פרופ' איתמר רבינוביץ משמש כיו"ר קרן דן דוד. טקס הענקת הפרסים החגיגי יתקיים ב 9 ביוני 2013, באוניברסיטת תל אביב, בת"א.

דן דודצילום: מוטי קימחי

הפרס ניתן מאז שנת 2002 לאנשים ומוסדות בעולם על תרומתם לחברה ולקהילה, אשר הוכיחו הצטיינות מיוחדת ותרומה יוצאת דופן לאנושות, בתחומי המדע, הרוח, האמנות, השירות הציבורי ועולם העסקים. שלושה פרסים מוענקים לזוכים בתחומים הנבחרים בשלושת מימדי הזמן: עבר, הווה ועתיד. יחודו של הפרס הוא בתרומה שמעבירים חתני הפרס בגובה 10% מכספי הזכייה ל-20 מלגות המיועדות לחוקרים צעירים בשלבי הדוקטורט והפוסט-דוקטורט בארץ ובעולם.

עבודתה של פרופ' אסתר דופלו עוסקת במגוון רחב של אסטרטגיות חברתיות וכלכליות לביעור העוני, וההשלכות הישירות שיש לכך למניעת מחלות ומוות. בגישות מקוריות בוחנת דופלו היבטים של מדיניות ציבורית ביחס לבריאות והרגלים חברתיים של אוכלוסיות במגמה למדוד השפעתם של אלה על בריאות האוכלוסייה. נשיא ארה"ב ברק אובמה מינה לאחרונה את פרופ' דופלו, כחברה במועצת הפיתוח הגלובלי Appointee for Member, President’s Global Development Council.

מחקרו של פרופ' אלפרד סומר – על מניעת עיוורון ילדות באמצעות תוספת ויטמין A באינדונזיה - הוכיח שלתוספת הוויטמין יש את היכולת להציל חיי ילדים. תגליתו הראשונית והמכרעת של סומר, הוכחת טיעוניו על ידי מחקרי שדה אקראיים, עיצוב ובדיקה של התערבות חסכונית ומאבקו ליישום תגליתו בכל העולם גרמה להצלת מיליוני ילדים ומיליונים נוספים שינצלו בעתיד.

פרופ' סר ג'פרי לויד הינו החוקר העכשווי החשוב ביותר בתחום ההיסטוריה של המדע של העת העתיקה תחום בו חולל מהפכה במשך ארבעים השנה האחרונות. כמו כן פיתח את תחום ההיסטוריה של הרעיונות על ידי תובנות מתחומי האנתרופולוגיה, הסוציולוגיה, וההיסטוריה הכללית, ויזם תוכנית מחקר של לימודים המשווים את המדע של יוון עם זה של סין. לויד חשף את המגוון העצום של שיטות מדעיות ביוון והראה שהמדע היווני הינו תוצר של החברה היוונית.

פרופ' מישל סרס, מחשובי הפילוסופים הצרפתיים, הינו בעל ידע נרחב במסורת המערבית בפילוסופיה ומדע. הקריירה המחקרית שלו נסבה על השימוש במודלים מתמטיים של Leibniz , והתפתחה לסדרת מחקרים בהיסטוריה ובמהות של המתמטיקה, האפיסטמולוגיה, הפילוסופיה המוסרית, ויחסו של האדם עם הטבע. סרס בחן טקסטים ספרותיים, פילוסופיים, ומדעיים, במיומנות והסיק מסקנות מקוריות.

כהוגה וסופר, בעל ידע רחב התמודד ליאון ויזלטיר תמיד עם נושאים ציבוריים מרכזיים כשהוא חוקר את הרקע ההיסטורי והמוסרי תוך שהוא מציע פתרונות מעשיים. ספריו המקוריים דנים במלחמה גרעינית (1983); שכיחות הזהות בתור מרכיב מרכזי בהגות חברתית ומוסרית (הוא בעצם נגד); ומות המסורת היהודית (1998) – האחרון בהשראת מות אביו, הינה עבודה של יופי ייחודי. כעת הוא עוסק בחקר מקיף של משיחיות, כהצלחה וככישלון, ושל הארעיות במסורת היהודית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ