לשכת הארגונים הכלכליים: "מקווים שביה"ד לעבודה ייסגר"

יו"ר הלשכה, צבי אורן: "אנחנו לא מוכנים שיסתמו למעסיקים את הפה" ■ עו"ד אריאל שמר: "הפתרון לא יכול להיות סגירה" ■ כוח לעובדים: "רוב הסיכויים שהאיום לא רציני. זה שימוש ציני וחמור בפגיעה בזכויות דמוקרטיות כדי להפחיד ולהעביר גזרות"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

"האיום של האוצר לסגור את בתי הדין לעבודה הוא צעקה אמיתית. האוצר מבטא כאן את הפגיעה במעסיקים העולה מכמה פסקי דין של בתי דין אלה" - כך אמר אתמול עו"ד נחום פינברג, המייצג את המעסיקים הגדולים ביותר במשק. לדבריו, "ההחלטה היא כרטיס צהוב לשופטי בתי הדין, המקבלים החלטות תמוהות".

פינברג הצביע על שתי פסיקות לרעת המעסיקים שקיבלו בשבועות האחרונים בתי הדין: האחת היא זו שקיבלה את העתירה שהגישה ליבי וינברגר, עובדת אוניברסיטת בר-אילן שביקשה לאפשר לה לעבוד במוסד גם אחרי גיל 67. הפסיקה השנייה התקבלה בעניין פלאפון וכללה איסור על המעסיקים להביע דעתם בעד או נגד התארגנות של עובדים בבית העסק שלהם.

"אני לא אומר שצריך לפזר את בתי הדין, אבל יש להחזיר אותם לאיזון", טען פינברג. "לפני עשר שנים, כשהוקמה ועדה בראשות השופט בדימוס יצחק זמיר לבדיקת התהלותם של בתי הדין, הם החלו לשמור בפסקי הדין שלהם על איזון בין העובדים למעסיקים, אבל עכשיו שוב חזרנו לנקודה שבה המעסיקים חשים שסותמים את פיהם. אני יודע שעורכי דין בפרקליטות המדינה ואפילו בהסתדרות הביעו תמיהה בשיחות סגורות מהפסיקות האחרונות של בתי הדין לעבודה".

נחום פינברג. "בפרקליטות ובהסתדרות הביעו תמיהה מהפסיקות האחרונות"צילום: מוטי קמחי

צבי אורן, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, המייצגת את המעסיקים הפרטיים, אמר אתמול כי הוא "מקווה שהכוונה של האוצר לסגור את בתי הדין היא רצינית". אורן אמר כי לזכות בתי הדין עומדת העובדה שהם יודעים לגשר בחוכמה על פני מחלוקות קשות בין המעסיקים לארגוני העובדים, ואולם הפסיקות האחרונות "מעידות על אידיאולוגיה מסוימת של שופטים, המשתלטת על סדר היום של בתי הדין וגורמת להם לחרוג מסמכותם. בתי הדין שוכחים שהמעסיקים צריכים להרוויח כסף".

אורן אמר שהוא צפוי לקיים הידברות עם ההסתדרות שבה ייקבעו מגבלות הכוח של המעסיקים. "אני מסכים שלמעסיקים יש כוח עודף במקום העבודה, אבל אנו גם לא מוכנים שיסתמו לנו את הפה עם פלסטר", הוא אמר.

עורך דין אריאל שמר, שאף הוא מייצג בעיקר מעסיקים, הביע התנגדות לסגירה: "בית הדין לעבודה מתמודד עם שטף בעיות ונושאים חדשים בתחום דיני העבודה - חלקם הגדול בתחומים אפורים. בית הדין עושה זאת בגבורה ובנחישות. הפתרון לא יכול להיות סגירת בתי הדין, אלא צריך להיות מצוי בתחום החקיקתי. על המחוקק ליזום פתרונות הנראים לו, ושינחו את בתי הדין לפתרון הרצוי".

צבי אורן. "הפסיקות של בית הדין מעידות על אידיאולוגיה מסוימת"צילום: מוטי קמחי

בארגון כוח לעובדים טענו אתמול: "רוב הסיכויים שהאיום בסגירת בתי הדין, כמו גם הרעיון לאסור שביתות בשירותים חיוניים הם שתי עזים שהאוצר מכניס בניסיון להפחיד, כדי להעביר גזירות פחותות ערך. ואולם עצם השימוש הציני בביטול בתי הדין ובהגבלת זכות השביתה הוא חמור. זו פגיעה בזכויות דמוקרטיות. לא יכול להיות שמצד אחד פוגעים בעובדים בשירותים כמו החינוך והרווחה, ובה בעת נמנעת מהם הזכות למחות על פגיעה זו באמצעות איסור שביתה במקצועות חיוניים. אנו מאמינים שהעובדים לא יעמדו מנגד כשפוגעים בזכויות היסוד שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker