מי מתנדב יותר - חרדים, דתיים, מסורתיים או חילונים?

סקר גאוקרטוגרפיה: ישראלים אינם חזקים בכל הנוגע להתנדבות ולתרומה לעמותות

הילה ויסברג
הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג
הילה ויסברג

>> ישראלים אינם חזקים בכל הנוגע להתנדבות ולתרומה לעמותות, ואף מגלים בורות בתחומים אלה - כך עולה מסקר גאוקרטוגרפיה שנערך בסוף דצמבר 2012, יום המתנדב הבינלאומי, בעבור ארגון מתן. בסקר נמצא כי 82% מהישראלים אינם מתנדבים לאף מטרה חברתית, כי 85% מהם אינם מכירים בכלל את המושג "המגזר השלישי" - ארגונים ללא מטרת רווח - וכי 40% מהם אינם תורמים לעמותות.

בתחום התרומה לעמותות נמצא כי נשים (68%) תורמות יותר מגברים (57%), וכי דתיים-חרדים (80%) תורמים יותר ממסורתיים (64%) - והרבה יותר מחילונים (55%). בקרב מי שתורמים לעמותות, הרוב עושים זאת מתוך היכרות עם עמותה או חיבור לתחום: 16% ציינו כי התרומה היא מתוך עניין בפעילות העמותה ו-16% נוספים מתוך חיבור רגשי לתחום עיסוקה.

רוב מוחץ של ישראלים - 82% - אינם מתנדבים לאף מטרה חברתית. מי שמתנדבים מעט יותר הם צעירים, בני 18-34, ומבוגרים, בני 55 ויותר. שיעור ההתנדבות בשתי הקבוצות הוא 39%, לעומת 36% בגילי הביניים (35-54). עוד נמצא בסקר כי ככל שעולה ההכנסה וההשכלה, כך גם עולה הנטייה להתנדב: אקדמאים (22%) מתנדבים יותר מבעלי השכלה עד-תיכונית (13%). בעלי הכנסה גבוהה מתנדבים יותר (24%) מבעלי הכנסה נמוכה (16%) ובעלי הכנסה בינונית (21%).

הנתון המפתיע והעגום ביותר הוא שיותר מ-85% מהישראלים כלל לא מכירים את המושג "מגזר שלישי". צעירים (20%) מכירים את המושג יותר ממבוגרים (9%).

משרדים מסייעים לקהילהצילום: אריאל שליט

אהובה ינאי, מנכ"ל מתן משקיעים בקהילה, אומרת כי הנתונים מטרידים - אבל מוסיפה: "ישראלים רבים משקיעים מזמנם בהתנדבות שאינה 'רשמית', כזו שיכולה להיות מוגדרת אפילו כעזרה לזולת, מה שמטה את נתוני ההתנדבות מטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker