מי מתנדב יותר - חרדים, דתיים, מסורתיים או חילונים?

סקר גאוקרטוגרפיה: ישראלים אינם חזקים בכל הנוגע להתנדבות ולתרומה לעמותות

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

>> ישראלים אינם חזקים בכל הנוגע להתנדבות ולתרומה לעמותות, ואף מגלים בורות בתחומים אלה - כך עולה מסקר גאוקרטוגרפיה שנערך בסוף דצמבר 2012, יום המתנדב הבינלאומי, בעבור ארגון מתן. בסקר נמצא כי 82% מהישראלים אינם מתנדבים לאף מטרה חברתית, כי 85% מהם אינם מכירים בכלל את המושג "המגזר השלישי" - ארגונים ללא מטרת רווח - וכי 40% מהם אינם תורמים לעמותות.

בתחום התרומה לעמותות נמצא כי נשים (68%) תורמות יותר מגברים (57%), וכי דתיים-חרדים (80%) תורמים יותר ממסורתיים (64%) - והרבה יותר מחילונים (55%). בקרב מי שתורמים לעמותות, הרוב עושים זאת מתוך היכרות עם עמותה או חיבור לתחום: 16% ציינו כי התרומה היא מתוך עניין בפעילות העמותה ו-16% נוספים מתוך חיבור רגשי לתחום עיסוקה.

רוב מוחץ של ישראלים - 82% - אינם מתנדבים לאף מטרה חברתית. מי שמתנדבים מעט יותר הם צעירים, בני 18-34, ומבוגרים, בני 55 ויותר. שיעור ההתנדבות בשתי הקבוצות הוא 39%, לעומת 36% בגילי הביניים (35-54). עוד נמצא בסקר כי ככל שעולה ההכנסה וההשכלה, כך גם עולה הנטייה להתנדב: אקדמאים (22%) מתנדבים יותר מבעלי השכלה עד-תיכונית (13%). בעלי הכנסה גבוהה מתנדבים יותר (24%) מבעלי הכנסה נמוכה (16%) ובעלי הכנסה בינונית (21%).

הנתון המפתיע והעגום ביותר הוא שיותר מ-85% מהישראלים כלל לא מכירים את המושג "מגזר שלישי". צעירים (20%) מכירים את המושג יותר ממבוגרים (9%).

משרדים מסייעים לקהילהצילום: אריאל שליט

אהובה ינאי, מנכ"ל מתן משקיעים בקהילה, אומרת כי הנתונים מטרידים - אבל מוסיפה: "ישראלים רבים משקיעים מזמנם בהתנדבות שאינה 'רשמית', כזו שיכולה להיות מוגדרת אפילו כעזרה לזולת, מה שמטה את נתוני ההתנדבות מטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker