אחרי 11 שביתות |

הישג למורי היל"ה: הסכם קיבוצי ראשון למורי קבלן

לפי ההסכם שנחתם הבוקר מול המעסיקה של המורים, רשת עתיד, המורים יזכו לראשונה לביטחון תעסוקתי ■ הם יועסקו גם במעבר משנה לשנה, יזכו לתוספת שכר של 30% ויקבלו שכר גם בחופשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסכם קיבוצי ראשון למורות ומורי קבלן נחתם הבוקר בין מורי היל"ה (השכלת יסוד לימודי השלמה) לבין הזכיינית המעסיקה אותם מאז ספטמבר, רשת עתיד. במסגרת ההסכם, סוכם כי לראשונה 1,500 מורי היל"ה, המכינים נוער נושר לבחינות הבגרות, יזכו לביטחון תעסוקתי: הם יקבלו שכר גם בחופשות ותישמר להם משרתם במעבר בין שנת לימודים אחת לאחרת.

עוד נקבע בהסכם כי שכר המורים יתבסס על תנאי ההעסקה של מורי משרד החינוך (לרבות קרן השתלמות, קופת גמל והחזר הוצאות), כלומר המורים יזכו לשכר חודשי במקום שעתי, לתוספת שכר של 30% ולשדרוג משמעותי בתנאי ההעסקה שלהם. מדובר בהסכם קיבוצי שני שנחתם עם עובדי קבלן. ההסכם הראשון הושג על ידי עובדות הניקיון של אוניברסיטת בן גוריון ביולי 2011, שהתאגדו גם הן בארגון כוח לעובדים.

בכוח לעובדים מדגישים כי תוקף ההסכם הוא לשלוש שנים עם אפשרות להרחבה לארבע שנים לאחר חצי שנה, בכפוף לשיפור תנאים סוציאליים. בארגון אומרים כי השלב הבא במאבק למען עובדי הקבלן יהיה להבטיח את זכויותיהם של העובדים גם כאשר מתחלפים ביניהם הזכיינים, וייתכן שדרך לעשות זאת היא באמצעות חקיקה בכנסת הבאה.

הפגנה של מורי היל"הצילום: תומר אפלבאום

מיקי פישר, ממקימי ועד המורים, הצהירה כי חתימה על הסכם היא ניצחון למורים: "מדובר בהישג היסטורי למורים ולמורות, שנוצלו במשך שני עשורים. מעתה לא תטריד את המורות השאלה באם הן יועסקו גם בשנה הבאה".

שירה פנחס, המלווה הארצית של התארגנות המורים מטעם כוח לעובדים, אמרה כי "עתה ברור גם כי הפרטת מערכת החינוך, פגיעה בנוער הנושר ושחיקת מעמד המורה הם לא גזרת גורל". ההסכם הושג במעורבותו של עו"ד דוד לופו מטעם כוח לעובדים ובסיועה של עו"ד מירב הלווי המגשרת מטעם התמ"ת.

מורי היל"ה התאגדו בכוח לעובדים במאי 2011 וכחצי שנה לאחר מכן הכריזו על סכסוך עבודה מול הזכיין הקודם, החברה למתנ"סים, בשל תנאי ההעסקה בעייתיים. את טענותיהם הפנו גם כלפי משרד החינוך, המתקצב את התוכנית ואת הזכיין. עד לשנת הלימודים הנוכחית השתכרו המורים רק עבור שעות לימוד אפקטיביות, גם אם שיעורים בוטלו שלא באשמתם. מכיוון שהיו עובדים לפי שעה , המורים לא קיבלו שכר בחופשות ושכרם החודשי היה 4,000 שקל על משרה מלאה.

בשנה וחצי האחרונות קיימו המורים 11 שביתות. גם לאחר שנחתם חוזה מול הזכיינית החדשה, רשת עתיד, המורים טענו ששעות ההוראה שלהם מקוצצות, הם המשיכו לשבות וחתרו להשיג הסכם קיבוצי. בחודשים האחרונים ניהלו הצדדים משא ומתן על הסכם שכזה עד שהושגו ההבנות.

מנכ"ל רשת חינוך עתיד, עמיעד גורביץ', ציין הבוקר: "המורים והמנחים נחשבים בעיני הנהלת הרשת לנכס החשוב ביותר בהפעלת תוכנית היל"ה ובהתאם לכך גדל גם תקציב הפעלת התוכנית בעשרות אחוזים, ביחס לתקציב שהיה בשנה שעברה". לדברי גורביץ', "ההתקשרות של המשרד עם רשת עתיד מביאה לשיפור גם בשרות שהתלמידים יקבלו. בנוסף למקצועות העיוניים הרגילים, הם ילמדו גם את מקצועות הטכנולוגיה והמחשוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker