חשופים בגשם: המאבטחים בהדסה ועזריאלי לא זוכים להגנה מהסופה

הדסה: "הנושא ייבדק לעומק וייבחן מחדש מול הגורמים הנדרשים" ■ עזריאלי: "נמצא פתרון הולם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אם בקיץ האחרון היה זה העיתונאי יהודה יערי שהזדעק בפייסבוק על סבלם של מאבטחי קניון עזריאלי בתל אביב העובדים תחת השמש הקופחת - הרי שהשבוע שוב התגלה אזרח עירני, שהוטרד מפגיעותם של מאבטחים ירושלמים לתנאי מזג האוויר הקשים. האזרח המודאג הוא נדב ברמן שיפמן, בן 34, תושב ירושלים שהזדמן השבוע לבית החולים הדסה עין כרם בעיר ונוכח כי המאבטחים בכניסה חשופים לקור עז, וכן לגשם ולרוחות.

שיפמן החליט לחקור מדוע המאבטחים, המועסקים על ידי חברת ימית ביטחון, לא זוכים להגנה מינימאלית מפני פגעי החורף. אמנם עומדת לרשות המאבטחים - הבודקים מכוניות בכניסה - סככה, אך היא לא מסייעת בהגנה מפני הקור. ישנו גם צריף (בודקה) הממוקם כ-10 מטרים מהם, אולם הוא לא נגיש למאבטחים הבודקים מכוניות הנכנסות ברצף לבית החולים. "המאבטח עמד שם עם מטרייה שבורה בגלל הרוח ובדק את כלי הרכב, מראה שאולי מתקבל על הדעת כשמדובר במחנה צבאי מאולתר – אך לא במקרה של בית חולים מהמתקדמים בעולם, שבו נבנה מגדל אשפוז במיליארד דולר", אומר ברמן שיפמן. "צריכה להיות שם סככה ראויה שתגן על המאבטחים אחרת הם יקפאו בתוך שעה ויובהלו בעצמם כמטופלים לחדר המיון הסמוך".

מאבטח עמו שוחחנו ציין: "בחורף קשה לעבוד, צריך להצטייד בביגוד חם ככל האפשר. הסככה לא עוזרת. היינו שמחים אם היו דואגים לנו לאמצעי חימום ולהגנה ראויה מפני הקור". ימית ביטחון מספקת שירותים להדסה עין כרם עשרות שנים, ומעסיקה מאות מאבטחים בבית החולים, מיעוטם נמצא בשער הכניסה.

המאבטחים בכניסה לבית החולים הדסהצילום: אמיל סלמן

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

ברמן שיפמן מיהר לשלוח מייל למי שחשב שראוי שיטפל בעניין, מהנדס העיר ירושלים שלמה אשכול. במכתב ציין ברמן שיפמן: "הבוקר נכנסתי לביה"ח הדסה עין כרם וראיתי שהשומר שאמור לבדוק רכבים עומד בגשם שוטף, ללא סככה. מעבר לדלקת ריאות שעלול השומר לקבל, גם אין לו דרך סבירה לבצע את עבודתו הביטחונית. משפניתי לקב"ט ולאמרכל של הדסה נאמר לי שהעירייה אינה מאשרת לבנות במקום סככה, בגלל הרכבת הקלה. כיון שלא ראיתי שיש רכבת קלה בסיבובי הירידה להדסה, בהנתן העובדה שכרגע שורר קור עז וגשם שוטף בחוץ, ושפירוק סככה בסיסית וסבירה שיכולה להיבנות שם לא צריך לארוך יותר מכמה שעות, לא ברור לי מדוע השומרים המסורים (אותם איני מכיר) צריך לשאת בהשלכות של העוול הזה".

ברמן שיפמן נענה כי הנושא דורש את טיפולו של בית החולים הדסה. גם בחברת הקבלן, ימית ביטחון, לא סיפקו מענה לפנייתנו ורק ציינו כי: "הפנייה הועברה לגורמים המוסמכים בהדסה. הם ישיבו לשאלתך". כשפנה ברמן שיפמן לבית החולים ענה מנהל מחלקת הביטחון בבית החולים איל קשי כי הפנייה חיממה אל לבו אך לא הציע פתרון קונקרטי. "צריך למצוא פתרון הולם למאבטחים שעושים את עבודתם, עד כמה שהם יכולים במצב הזה", כתב, "בשנה האחרונה קנינו את הסככה הכחולה שהיא עוזרת ברוב ימות השנה אך בגשם ורוחות כמו בימים האחרונים לצערי הסככה הזו לא עוזרת".

גם ח"כ דניאל בן-סימון (העבודה), מי שיזם הצעת חוק לפני כשנה וחצי לכך שמזמינת שירות (במקרה הנדון בית החולים הדסה) תהיה אחראית לספק הגנה למאבטחים מפני פגעי מזג האוויר בחורף או בקיץ, הזדמן ביום שני השבוע לבית החולים הדסה וראה את המאבטחים הקופאים במו עיניו. הצעתו של בן-סימון עברה בקריאה טרומית בכנסת אך נחסמה בגלל התנגדות של האוצר, שטען כי היא כרוכה בעלויות גבוהות מדי של עשרות מיליוני שקלים – עלויות שלפי הצעת החוק הרשויות המקומיות יידרשו לקחת על עצמן. אלא שבאופן לא מפתיע, עוד לפני שהוסכם על עלויות פחותות, הוחלט על הקדמת הבחירות וכעת נראה כי ספק אם ההצעה תתרומם מחדש. "לא מדובר על בניית וילה לכל מאבטח אלא על סככה סבירה שתאפשר להתקרר בקיץ ולהתחמם בחורף", אומר בן סימון. "בימים האחרונים ראיתי את מאבטחי הדסה עומדים חשופים בקור של שלוש מעלות צלזיוס. מי שיכל – התחבא בתוך הבניין. הם נראו כמו חיות נרדפות. הצעת החוק היתה עוברת לו האוצר לא היה מתנגד".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "תנאי המאבטחים הינם חלק עיקרי בתכנון ובבנייה של מבנים ממשלתיים קיימים ושייבנו בעתיד, ובהתאם לכך פועל משרד האוצר בכל הקשור להקמה של מבנים למשרדי הממשלה. בנוגע לשלטון המקומי, קיים חשש כי חיוב בבניית עמדות שמירה כפי שמנוסח בהצעת החוק, ישליך עלויות של עשרות מיליוני ששקלים על הרשויות המקומיות." מהדסה נמסר בתגובה: "אנו מודים על הסבת תשומת הלב לעניין. הנושא ייבדק לעומק וייבחן מחדש מול כל הגורמים הנדרשים. המאבטחים צוידו כפתרון ביניים בביגוד, המותאם לפעילות בתנאי מזג אויר קשים, תוגברה אספקה של שתייה חמה ואנו משתדלים להיעתר לצרכי הצוות במסגרת הנהלים המחייבים".

הדסה היא כמובן לא המקום היחיד בו נאלצים מאבטחים לעבוד בגשם שוטף. "כמו תמיד כשמדובר בעובדי קבלן – המעורבים בעניין מגלגלים אחריות מאחד לשני. כשמדובר במאבטחים בבתי ספר למשל, רואים כאלו שבית הספר דואג להם, וכאלה שעומדים חשופים בקור ובחום", אומר מרטין וילר, ראש תחום עובדי קבלן בעמותת מעגלי צדק. "אין ספק שהאחריות לדאגה למאבטחים היא בראש ובראשונה של מזמינת השירותים. היא הגוף המבוסס שביכולתו לדאוג למאבטחים".

בקיץ שעבר דיווח TheMarker בהרחבה על מאבטחי קניון עזריאלי בתל אביב שעובדים שעות ארוכות בשמש הקופחת ללא צל וללא סככה. בעקבות הביקורת הציבורית הנוקבת שעוררו התמונות של המאבטחים בשמש הציבה הנהלת עזריאלי בחודש יולי סככות למאבטחים שעומדים מחוץ למגדלים.

אלא שבינתיים הקיץ חלף והחל החורף, והמאבטחים שוב עובדים בתנאי מזג אוויר קיצוניים בגשם השוטף. בדקנו אתמול (ג) אם הסככות שהוצבו בקיץ עדיין מגנות עליהם, וגילינו כי בשתי כניסות מרכזיות לעזריאלי אין סככות והמאבטחים עומדים חשופים במשך שעות בגשם השוטף, כשהם מוגנים רק על ידי חליפות סערה וחרמוניות שחברת כוח האדם שמעסיקה אותם מספקת להם.

ניר (שם בדוי), אחד המאבטחים במקום ששכרו לשעה 26 שקל, מספר כי "הסככות שהוצבו בקיץ עפו ברוח כבר בתחילת החורף, ולא הוחלפו באחרות כי אמרו לנו שאין טעם – הן ממילא יעופו שוב". לדבריו, "קשה מאד לעבוד ככה שעות. אני מרגיש שאני נעשה חולה". לדבריו, העוברים ושבים שהוא בודק בכניסה לקניון מתקוממים כאשר הם רואים אותו עומד בגשם השוטף: "הרבה אומרים לי – למה אתה לא נכנס פנימה? אבל הקב"ט הסביר לנו שאסור לנו לעמוד בפנים, אלא רק בחוץ, מטעמי ביטחון".

מעזריאלי נמסר בתגובה: "סוככי הקיץ יחזרו מחדש בקיץ. הנושא ייבדק ויימצא פתרון הולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker