קיצוצים באקדמיה? באריאל יבנו "עיר סטודנטים" חדשה וקמפוס ענק

באוניברסיטה ייבנו 23 מבנים שישמשו מעונות לכ-7,000 סטודנטים ■ לצדם יוקמו מלון לסגל, אמפיתיאטרון ומבנים לפקולטות ■ גדעון סער קרא לראשי אוניברסיטאות: "חבקו את אחותכם הקטנה ומשכו את העתירה נגד ההכרה באוניברסיטה החדשה"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

בשטחה של מכללת אריאל, שהוכרה בשבוע שעבר כאוניברסיטה, יבנה עד 2025 קמפוס ענקי שיכלול קריית סטודנטים עם 23 מבנים - שיציעו מעונות לכ-7,000 סטודנטים. כיום קיימים בקמפוס שני מבני מעונות המיועדים לכ-2,000 סטודנטים.

בטקס חגיגי שנערך אתמול באתר הבנייה של קריית הסטודנטים הוצגה הדמיית הפרויקט, ולצדה נכתב כי הקרייה תבנה "בעידוד ובסיוע המועצה להשכלה גבוהה וממשלת ישראל". זאת, על רקע הקיצוצים הנרחבים הצפויים בתקציב 2013 , שבמסגרתם צפוי שכר הלימוד של הסטודנטים להתייקר באופן משמעותי, ולמרות החששות במערכת ההשכלה הגבוהה מקיצוצים בתקציבה.

עם זאת, עדיין לא ידוע מה יהיה חלקה של המדינה במימון הפרויקט. כמו כן, לאחרונה הציגה האוניברסיטה הטרייה תוכנית חומש לפיתוח מאסיבי בתשתיות הקמפוס, שתסתיים ב-2025.

שר החינוך גדעון סער באוניברסיטת אריאלצילום: ללא קרדיט

לפי התוכנית, לצד המעונות יוקמו באוניברסיטה מבנים נוספים ובהם מלון לסגל, אמפיתיאטרון, מבנה לבית ספר למדעי הבריאות, מבנה לפקולטה למדעי הרוח והחברה, אזור היי־טק, פקולטה להנדסה ופקולטה לטבע.

הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, האחראית על תקצוב מערכת ההשכלה הגבוהה, התנגדה להקמת אוניברסיטה באריאל בטענה כי הקמתה תגרום נזק לטווח הארוך והקצר לכל מערכת ההשכלה הגבוהה.

למרות זאת, הות"ת תעביר תקציבים לאוניברסיטה החדשה כפי שעשתה עד כה, וכפי שהיא עושה עם שאר האוניברסיטאות. תקציבי הות"ת כוללים תקציבים המיועדים להוראה ותקציבי פיתוח לתשתיות, וכן עידוד לבניית מעונות. בשלב זה הות"ת לא תעביר לאוניברסיטה תקציבים למימון מחקר. פיתוח הקמפוס והמעונות יידרשו תקציבי ענק.

מהאוניברסיטה נמסר כי קריית הסטודנטים נבנית במכרז build, operate Transfer,) BOT) שלפיו נבחר יזם לתקופת זיכיון וקיבל על עצמו את עלות הפיתוח והניהול של המעונות, בתמורה להכנסות משכר הדירה של הסטודנטים.

פרויקט דומה של בניית מעונות בהיקף גדול מבוצע באוניברסיטת תל אביב על ידי שיכון ובינוי. תעודת הוקרה לסער כיום לומדים באריאל כ-14 אלף סטודנטים. תקציב המרכז בשנת הלימודים הנוכחית מהמדינה הוא 122 מיליון שקל - הגדול מבין המכללות הציבוריות.

שר האוצר, יובל שטייניץ, התחייב לתקצב את המכללה ב-20 מיליון שקל נוספים בשנת הלימודים הנוכחית וב-30 מיליון שקל נוספים בשנת הלימודים הבאה. עם זאת, התקציבים האלה עדיין לא מתקרבים לתקציבים הניתנים לשאר האוניברסיטאות, שקיבלו תקציב שנע בין 408 מיליון שקל (אוניברסיטה חיפה), לכ-1.3 מיליארד שקל (האוניברסיטה העברית).

המרכז האוניברסיטאי הוכרז כאוניברסיטה בשבוע שעבר באופן סופי על ידי שר הביטחון, אהוד ברק, בעקבות חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, שניתנה לאחר החלטת הממשלה בספטמבר. ב-24 בינואר יתקיים בבית המשפט העליון דיון בעתירה שהגיש ועד ראשי האוניברסיטאות נגד ההחלטה.

בעתירה נכתב כי "בשלושת השיקולים המרכזיים בהחלטה על הכרה כאוניברסיטה, דהיינו: השיקול האקדמי, השיקול התכנוני והשיקול התקציבי, נפלו פגמים חמורים היורדים לשורשו של עניין, וכל אחד מהם לבדו מחייב ביטולה של ההחלטה".

בעתירה שותפות כל האוניברסיטאות מלבד בר אילן, וכן נכתב בה כי אם הממשלה מתכוונת להוסיף תקציבים למערכת ההשכלה הגבוהה, ראוי שהם יינתנו לאוניברסיטאות הקיימות. באירוע שנערך אתמול לציון ההכרה במכללה כאוניברסיטה השתתפו שר החינוך, גדעון סער; סגן המל"ג, ד"ר שמשון שושני; ומנכ"לית המל"ג, ד"ר אביטל שטיין.

סער אמר בנאומו כי הוא קורא לראשי האוניברסיטאות "לחבק את אחותן הקטנה אריאל ולמשוך את עתירתן לבג"ץ. תתרוממו מעל אינטרסים קטנים". לדבריו, "מאחורי האוניברסיטה באריאל עומדת הממשלה כולה, לא רק אני".

בטקס קיבל סער תעודת הוקרה מנשיא האוניברסיטה, פרופ' יהודה דנון. דנון הודה לסער "על עמידתו האיתנה והובלת תהליך ההכרה באוניברסיטת אריאל בשומרון ולביסוס אחיזתנו ההיסטורית בכל חלקי ארץ ישראל".

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר כי "המועצה מקציבה סיוע למעונות בכל מוסדות ההשכלה הגבוהה ובין היתר גם באריאל". מאוניברסיטת אריאל נמסר כי "לשמחתנו האוניברסיטה מתפתחת, ורבים הבאים בשעריה חפצים במעונות. כ-90% מהסטודנטים במוסד אינם גרים ביו"ש. בשנה הזו המוסד מפעיל כ-2,000 מיטות במעונות, מרביתם בקרוואנים מיושנים. תוכנית האב המאושרת לאוניברסיטה באריאל היא לקיים מוסד להשכלה גבוהה שבו יותר מ-20 אלף לומדים. המעונות מקלים על מחירי הדיור בישראל ובכך אנו מממשים בפועל את החלטת ועדת טרכטנברג וממשלת ישראל".

מהאוניברסיטה נמסר כי בנוסף למימון באמצעות תוכנית ה-BOT, "במסגרת המלצות ועדת טרכטנברג יקצה הות"ת 100מיליון שקל למספר מוסדות המוכרים ומתוקצבים על ידו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום