פסק דין פורץ דרך: למעסיק אסור להתערב בהתארגנות של עובדיו

בית הדין הארצי לעבודה קיבל תביעה שהגישה ההסתדרות נגד פלאפון וקבע כי מעביד לא רשאי לצאת נגד מהלך התארגנות ראשונית של עובדיו, ישירות או בעקיפין; בפלאפון התקבלה ההחלטה בתדהמה

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור

הישג להסתדרות במאבקה למען מימוש זכות ההתארגנות של עובדים: בית הדין הארצי לעבודה קיבל היום (ד') תביעה שהגישה נגד חברת פלאפון וקבע כי מעביד לא רשאי לצאת נגד מהלך התארגנות ראשונית של עובדיו, ישירות או בעקיפין. בפלאפון התקבלה ההחלטה בתדהמה.

הרכב השופטים בראשות נשיאת בית הדין, השופטת נילי ארד, קבע כי מעסיק לא יטען כי אסור לעובדים המממשים את זכותם להצטרף לארגון עובדים, או שפעילותם זו נוגדת את החוק. המעסיק לא יקבע בחוזה ההעסקה האישי של העובד כי העובד אינו רשאי להיות מיוצג על ידי ארגון עובדים.

גיל שרון, מנכ"ל פלאפוןצילום: עופר וקנין

פסק הדין רחב היריעה קובע שמעסיק לא יעניק הטבות או הבטחות להטבות חריגות לעובדים בשל היותם מאורגנים או לא מאורגנים.. המעסיק לא יקים ארגון עובדים מטעמו ולא יביע עמדה ביריבות בין ארגונים על יציגות במקום העבודה. הוא לא רשאי לפנות בתכתובת אישית לעובד, ולא יזום פגישות עובדים או שיחות אישיות עמם בנושא ההתארגנות.

השופטים אסרו על מעסיק להתחקות אחר עובדים במטרה לסכל את הליכי ההתארגנות. מעסיק לא ינהל רשימות מעקב מי מהם הצטרף לארגון העובדים וגם לא ינצל את כוחו להפעלת לחץ על העובדים, בכפייה, בהפחדות, באיומים בפיטורים, או בפיטורים בגלל התארגנותם וגם לא ינקוט בהליכי פיטורים כלפי חברי ועד. כמו כן הוא לא יפלה בין העובדים על רקע הצטרפותם לארגון עובדים.

"נקיטת המעסיק באמצעי הפחדה, כפייה או השפעה בלתי ראויה", קובעים השופטים, "משמעותה הפעלת לחץ מצד המעסיק לשם השפעה על החלטת העובד אן להתארגון או לא, ובאיזה ארגון עובדים". לדבריהם, פעולות המעסיק במעשה או מחדל, לרבות בהתבטאויות כלפי פעילים בהתארגנות, מקימות חשד לשיקולים לא ענייניים ומטילות נטל מוגבר על המעסיק לשכנע אחרת. אם מעסיק טוען כי פעולות או התבטאויות של מנהלים או עובדים אחרים בקשר להתארגנות נעשו שלא על דעתו, מוטל עליו הנטל להוכיח טענה זו.

"יום היסטורי לחופש ההתבטאות בישראל"

לגבי פלאפון, שעובדיה מנהלים מאבק כדי שזו תכיר בהתארגנות שלהם במסגרת ההסתדרות ובוועד הזמני שהקימו, בית הדין קובע שהחברה תימנע מפעולות לסיכול ההתארגנות ומהשפעה על עובדיה ולא תנקוט שום פעולה העלולה לפגוע במימוש זכות העובדים להתארגנות, לרבות אמצעי משמעת, השעיה או פיטורים.

השופטים אסרו על פלאפון לקיים מעקב אחר העובדים שהתארגנו, או אחר העובדים שבחרו שלא להתארגן בדרך של ניהול רשימות או אחרת; החברה תימנע מהצגת עמדתה בנוגע להתארגנות בכנסי הסברה, במפגשים עם העובדים, בתכתובת אלקטרונית או בכל צורה אחרת; היא לא תנהל מעקב אחר העובדים במימוש זכותם להתארגן.

התבטאות החברה בנוגע לממדי הנזק העלול להיגרם לה כתוצאה מהתארגנות העובדים או פגיעה ביכולת התחרות שלה, לרבות תוכנה של איגרת המנכ"ל, גם אם יש בה אמת, היא בגדר הבעת עמדה אסורה ופסולה.

פסק הדין התקבל בעקבות תביעה שההסתדרות הגישה לבית הדין האזורי לעבודה נגד פלאפון, בעקבות פעולות שנקטה הנהלת החברה בראשות גיל שרון, לסיכול מהלכי ההתארגנות של העובדים. בין היתר החתימה החברה את העובדים על טופסי ביטול ההצטרפות להסתדרות. בית הדין אמנם מתח ביקורת על חלק מהפעולות שנקטה פלאפון, אך הפנה את הצדדים להידברות ביניהם. ההסתדרות, שלא היתה שבעת רצון מהחלטת בית הדין האזורי עתרה שוב, והפעם לבית הדין הארצי, באמצעות עוה"ד מיה אלתרמן ואורנה לין.

פלאפון טענה, באמצעות עוה"ד אשר חלד וסיגל פעיל, שהיא מכבדת את זכותם של עובדיה לבחור אם להתארגן או לא, אך זכותו החוקתית של המעסיק לחופש ביטוי כוללת גם את הבעת עמדתו ביחס להתארגנות עובדיו, לרבות עמדה השוללת התארגנות זו. לשכת התיאום של ארגוני המעסיקים, שהצטרפה להליך כמשיבה לצד פלאפון, לטענה שאין מקום בעולם שבו שוללים ממעסיק באופן גורף את זכותו להתבטא בעניין ניסיון שעובדים להתארגן בחצריו.

יו"ר ההסתדרות עופר עיני, הגיב הערב על פסק הדין: זהו יום הסטורי לחופש ההתבטאות בישראל. אני בטוח שפסק הדין הזה יביא לעוד התארגנויות של עובדים בכל מגזרי המשק, תוך שהעובדים הם המחליטים לגבי עתידם, ללא לחץ מצד המעסיק. אני קורא לכל העובדים בישראל - קחו את גורלכם בידכם, התארגנו ללא מורא ופחד, כי זו הדרך לשפר את מצבכם".

עו"ד חלד, שייצג את פלאפון, אמר כי "בית הדין הארצי קבע הלכה חדשה בישראל האוסרת על מעסיק להתבטא בצורה מקיפה עד מאוד, מעבר לנכון והרצוי. בזמן שבית המשפט העליון מתיר להשמיע דעות פוליטיות שאפילו מעוררות סלידה, בא פסק הדין הזה וקובע שדעתו של המעסיק לא תישמע". הוא העריך שארגוני המעסיקים לא ישלימו עם פסק הדין ויעתרו בעניין זה לבג"ץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker