שכר הלימוד באוניברסיטאות צפוי להתייקר בעשרות אחוזים ב-2013

באוקטובר יפוג ההסכם בין המדינה לסטודנטים - שמנע את העלאת שכר הלימוד ללא הסכמתם מאז 2010

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

>> על רקע הקיצוץ הנרחב בתקציב 2013, שכר הלימוד במוסדות ההשכלה הגבוהה צפוי להתייקר באופן משמעותי החל בשנת הלימודים הבאה שתיפתח באוקטובר. לפי הערכות של מקורות במערכת ההשכלה הגבוהה, שכר הלימוד יתייקר בעשרות אחוזים.

באוקטובר יפוג ההסכם בין המדינה לסטודנטים - שמנע את העלאת שכר הלימוד ללא הסכמתם מאז 2010. כיום שכר הלימוד האוניברסיטאי לתואר ראשון הוא 9,979 לשנה, ושכר הלימוד לתואר שני הוא 13,485 שקל. הסטודנטים משלמים שכר לימוד מסובסד במכללות הציבוריות ובאוניברסיטאות המחקר. ממשרד האוצר נמסר כי "כשתיבחר ממשלה חדשה לאחר הבחירות ייקבעו סדרי עדיפויות לפי התקציב שיגובש".

סטודנטים באוניברסיטת תל אביבצילום: אייל טואג

עקבו אחרי  TheMarker בטוויטר

אתמול אמרה יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', כי ממשלת נתניהו מתכננת להעלות את שכר הלימוד לאחר הבחירות בכ-50% (ראו ידיעה בעמוד 6). מקורות באוצר אמרו בתגובה כי היא "מנצלת בציניות את מערכת הבחירות כדי לתקוף את הפקידות המקצועית במשרד האוצר".

שר החינוך, גדעון סער, אמר כי "טענותיה של יו"ר מפלגת העבודה מופרכות". לדבריו, הממשלה עמדה בהסכמם מול הסטודנטים ואף החזירה להם 100 מיליון שקל שנגבו מהם בשכר לימוד בקדנציה הקודמת. סער הוסיף כי "ח"כ יחימוביץ' אמרה ביום הראשון לכהונת הממשלה הנוכחית שנתניהו יקצץ בחינוך. מוטב היה אילו היום, ערב הבחירות, היא היתה מודה בטעותה במקום להפריח טענות חסרות שחר בניסיון סרק לקעקע את הישגי הממשלה בתחום החינוך".

באפריל 2010 חתמה התאחדות הסטודנטים על הסכם עקרונות לפתיחת משא ומתן עם משרד האוצר והמועצה להשכלה גבוהה, במסגרתו הסכימה ההתאחדות באופן עקרוני להעלאת שכר הלימוד כחלק מהרפורמה המיושמת במערכת ההשכלה הגבוהה.

במסגרת ההסכם התחייב משרד האוצר שלא להעלות את שכר הלימוד באופן חד-צדדי ללא הסכמת הסטודנטים. המשא ומתן בין הצדדים הסתיים ללא תוצאות, אך משרד האוצר עמד בהתחייבותו - שתפוג בסוף השנה. התאחדות הסטודנטים צפויה להתנגד להעלאת שכר הלימוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker