מצמצמים הוצאות |

יצאתם לארוחת צהריים? המעסיק יקזז לכם את ההפסקה מהמשכורת

סקר: רבע מהמעבידים בענף המסחר והשירותים נוהגים להפחית את זמן הפסקת הצהריים משכר עובדיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> יותר ויותר מעסיקים מנכים את זמן ארוחת הצהריים משכרם של העובדים במטרה לצמצם את הוצאותיהם - כך עולה מסקר שערכה החודש חברת פתרונות אפקטיביים בשיתוף חברת עוקץ מערכות. הסקר נערך בקרב 240 עסקים הפועלים בחמישה ענפים עיקריים: מזון, תעשיית מתכת, מסחר ושירותים, היי-טק ופיננסים.

הממצאים מתבססים על בדיקת תלושי שכר של 15,201 עובדים והשוואה לאותו מספר תלושים בדצמבר 2011. לפי הסקר חלה עלייה של 25% בשיעור העסקים שמנכים את זמן ארוחת הצהריים משכר העובדים - מכ-12% ב-2011 לכ-15% ב-2012.

עמי ברגמן, מנכ"ל משותף בעוקץ מערכות: "מעסיקים פונים אלינו כדי שנשנה את תוכנות הנוכחות, כך שניתן יהיה לקזז את ההפסקות מהשכר". אבי פרץ, מנכ"ל פתרונות אפקטיביים, מסביר כי הסיבה להתרחבות התופעה היא ככל הנראה הצורך בצמצום עלויות על רקע ההאטה במשק. הוא מוסיף כי לעתים מעסיק מתנה תשלום על זמן הארוחה בכך שעובד יישאר בחברה יותר משנה. לדבריו, "תשלום בגין ההפסקה לאחר צבירת ותק של שנה הוא בעיני מעסיקים אמצעי לעידוד התמדה".

מפילוח הנתונים עולה כי הענף שבו נוהג ניכוי זמן ארוחת הצהריים מהשכר הוא הנפוץ ביותר הוא ענף המסחר והשירותים. 25.4% מהמעסיקים בענף שנבדקו ב-2012 לא משלמים על זמן הארוחה, וכך עושים גם כ-22% מהמעסיקים בענף המתכת וכ-21% מהמעסיקים בענף המזון. לעומת זאת, רק 4.27% מהמעסיקים בהיי-טק מתחשבנים על זמן ארוחת הצהריים וכך גם בענף הביטוח והפיננסים.

עו"ד אריה אביטן, מומחה לדיני עבודה העוסק במאבקים של עובדי קבלן, מסביר כי אצל עובדי קבלן רואים במובהק את השתרשות הנורמה של ניכוי זמן הארוחה מהשכר - וזאת אף שחברות הקבלן מקבלות את שכרן ללא קשר לעניין הארוחה של העובדים. לדבריו, התופעה מגיעה גם אל מי שאינם עובדי קבלן. "קיזוז הארוחה הוא חוקי אבל נבזי - ובקרב עובדי קבלן הוא נבזי במיוחד ומסתכם לכדי סכומים כספיים ניכרים, סביב 5% מהשכר החודשי, מסביר אביטן. "זוהי פשוט דרך לעשוק עובדים. אם מעסיק לא נהג לקזז את זמן הארוחה מהשכר והתחיל לעשות זאת לפתע, מדובר בשינוי חד-צדדי של תנאי ההעסקה, שאינו חוקי".

החוק קובע כי לעובד מגיעה הפסקה רציפה של חצי שעה לפחות ביום עבודה של שש שעות ויותר, אך הוא לא מתייחס לתשלום עליה - כלומר מעסיק חייב לאפשר לעובד לצאת להפסקה, אולם הוא לא מחויב לשלם עליה. אם עובדים מתבקשים על ידי המעסיק להיות כוננים או להישאר במקום העבודה - זמן הארוחה חייב להיות משולם. אם העובד נשאר במקום העבודה על דעת עצמו, המעסיק אינו מחויב בתשלום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker