קברניט אל על: החברה פוגעת בשכרי מפני שמלאו לי 65

לטענתו, המגבלה הקיימת בחוק הטייס לפיה קברניטים צריכים לפנות את כיסאם בגיל 65 ולשמש בתפקיד זוטר היא מפלה ומשפילה

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קברניט באל על שהגיע לגיל 65 הגיש השבוע תביעה נגד חברת אל על בשל פגיעה בתנאי שכרו. זאת, לטענתו, אך ורק בשל גילו. הקברניט מיכאל כץ גם מבקש מבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב להורות לאל על שלא לשבצו לתפקידים פחותי ערך בחברה לעומת תפקידו הנוכחי, כמו מאמן של טייסים.

כץ מבקש להורות לחברה להימנע מלדרוש ממנו חתימה על כתב ויתור (על תביעות עתידיות) כתנאי להמשך העסקתו באל על, לרבות שיבוצו בטיסות. כץ, העובד בחברה 35 שנים, מבקש, באמצעות עו"ד גל גורודיסקי, שבית הדין לעבודה יקבע עקרונית כי פגיעה מצד מעסיק בתנאי העסקתו של העובד מפאת גילו היא אפליה אסורה מחמת גיל.

אליעזר שקדי וטייסי אל עלצילום: מוטי מילרוד

הרקע לבקשה שהגיש הקברניט היא מגבלה הקיימת בחוק הטייס ולפיה בגיל 65 קברניטים חייבים לפנות את כיסאם ולשמש בתפקיד זוטר יותר של "קצין ראשון". בכך, הוא טוען, נפגעים תנאי השכר של הטייסים שהגיעו לגיל 65, על אף שגיל הפרישה החוקי של הטייסים, כמו של שאר עובדי החברה, הוא 67.

כץ, בעבר טייס קרב בחיל האוויר, טוען שהפגיעה בשכרו ובתנאים הכלכליים שלו עם הגיעו לגיל 65, אינה כדין, והיא בגדר אפליה אסורה. לטענתו, הורדתו בדרגה בעקבות כך שמלאו לו 65 שנים והפגיעה בכבודו האישי והמקצועי הכרוכה בכך, היא מכה אנושה כשלעצמה, המהווה סיטואציה משפילה עבור טייס כשיר ומקצועי, ואין להוסיף עליה גם פגיעה כספית שאינה נדרשת חוקית.

"הפגיעה בתנאי העבודה נובעת מיישום שגוי של עקרונות השוויון, שכן יש להשוות את התובע לקבוצת הקברניטים ולא לקבוצת הקצינים הראשונים, מכיוון שהוא קברניט ולא קצין ראשון”, נטען בתביעה. לדברי כץ, האינטרס שלו אינו רק כלכלי - יש לו אינטרסים נוספים, כמו כבודו כאדם וכעובד, שייפגעו באופן יום-יומי מהרגע שימלאו לו 65 שנים.

תגובת אל על: "איננו מנהלים את יחסינו עם העובדים באמצעות התקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker