עתירה ראשונה לביטול גיל הפרישה: "העולם לא רק של הצעירים"

אם כן יבוטל החוק, אי אפשר יהיה לחייב שכירים שהגיעו לגיל הפרישה לפרוש מעבודתם, בעוד שכיום יכול מעסיק לחייב עובדים בגילים אלה לעזוב

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

פסק הדין התקדימי של ליבי וינברגר מהשבוע שעבר, שעירער לראשונה על חוק גיל פרישה וסלל את הדרך לבג"ץ, אכן הוביל לעתירה שהגישה היום (ג') עו"ד שושנה גביש לביטול החוק בשם שלושה עותרים: פרופ' משה גביש מהטכניון, פרופ' מרדכי שגב מהטכניון ופרופ' אמריטוס אסא כשר מאוניברסיטת תל אביב.

זו הפעם הראשונה שבה נדון החוק בבג"ץ, מה שעשוי להוביל לכך שישראל תצטרף למדינות כמו ארה"ב, בריטניה, אוסטרליה וקנדה שם כבר בוטלה חובת הפרישה. אם כן יבוטל החוק, אי אפשר יהיה לחייב שכירים שהגיעו לגיל הפרישה - כיום 62 לנשים ו-67 לגברים - לפרוש מעבודתם, בעוד שכיום יכול מעסיק לחייב עובדים בגילים אלה לעזוב. עם זאת, אין המשמעות שיבוטל גיל הפרישה בכלל, ומכאן שעובדים שירצו לפרוש ולקבל את קצבת הזקנה והפנסיה בגיל הפרישה יוכלו לעשות כן.

צילום: עופר וקנין

גביש, 66, הוא פרופסור מן המניין בפקולטה לרפואה בטכניון שאינו מעוניין לצאת לגמלאות בגיל 68 - גיל הפרישה לפי חוקת הטכניון. שגב הוא פרופסור בפקולטה לפיסיקה של הטכניון וכשר הוא פרופסור אמריטוס לפילוסופיה, שהצטרף לעתירה כאזרח במדינת ישראל המצדד בביטול גיל פרישה, "הוא סבור כי ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית חייבת לשמור על כבוד האדם בכל המצבים האנושים ובכלל זה לעת זקנה", נטען בעתירה.

הנימוקים שמציגה העתירה לביטול החוק מגוונים - החל באפליה כנגד מבוגרים, דרך התנגשות עם חופש העיסוק וכבוד האדם וחירותו וכלה בהסבר על הנחיצות של עבודה לפרנסתם של מבוגרים ולהגשמתם העצמית, במיוחד על רקע תוחלת החיים המתארכת. "העבודה היא מקור מרכזי להגשמה עצמית, לדימוי ולמעמד חברתי, לקשרים והתערות חברתיים ולבריאות הנפשית והפיסית", נכתב בתביעה.

בימים הקרובים צפוי בג"ץ להחליט אם הוא דן בעתירה או לא ולאחר מכן ייקבע מועד הדיון. "אני מתפללת שהכוחות יהיו בצד שלנו והעתירה תצלח", אומרת עו"ד גביש.
גביש החל את מאבקו כנגד גיל הפרישה בתביעה שהגיש לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, אז הסביר שכמי שאוהב את עבודתו ועושה אותה היטב, הוא לא חושב שהגיל צריך להוות שיקול כשמדובר בפרישה. "העולם לא שייך לצעירים, הוא שייך לכולם, יש מקום לכולם. מספיק להסתכל על מבוגרים פעילים כמו נגיד בנק ישראל סטנלי פישר או מגישי הטלוויזיה ירון לונדון ומוטי קירשנבאום כדי להבין זאת".

עו"ד גביש, אשתו של פרופ' גביש, מספרת כי הקשר בין גביש לכשר החל כשנפגשנו בטכניון ודנו בעניין העתירה וכשר הזדהה עם עקרונות המאבק. "הקטליזטור למאבק היה התארכות תוחלת החיים וסוגיית הגירעונות הצפויים בקרנות הפנסיה בשל כך, אבל העניין העקרוני מבחינתנו הוא כבוד האדם - אנחנו טוענים שגיל ביולוגי לא צריך להכתיב דבר. אם גורמים נוספים יצטרפו אלי לעתירה - אשמח".

ד"ר איסי (ישראל) דורון, יו"ר עמותת המשפט בשירות הזיקנה (שייצגה את וינברגר בבית הדין לעבודה) וראש החוג לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה מסביר כי בשבוע הבא ייקבע אם גם העמותה תגיש עתירה בנושא לבג"ץ. ייתכן שמי שיצטרף לעתירה זו הוא פרופ' יואב פלד, 65, מאוניברסיטת תל אביב, משפטן ומרצה בחוג למדעי המדינה. לפי דורון, "נסללת הדרך לביטול חובת הפרישה הגילית. סוף סוף נושבות רוחות חדשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker