כנס שדרות

האקדמיה והתמ"ת: יש לבטל את גיל הפרישה

לדברי פרופ' יצחק בריק, "בישראל קיים מצב מוזר שבו אפשר לפטר עובד בלי קשר ליכולותיו, גם אם הוא גאון, רק בשל גילו"; שלום בן משה ממשרד התמ"ת: "נציב כמטרה את ביטול גיל הפרישה"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

”יש לבטל את גיל הפרישה ולאפשר לאנשים לעבוד מעבר לגיל 67 לגבי גברים, ומעבר לגיל 62 לגבי נשים". כך אמר היום (ג') פרופ' יצחק בריק, מרצה לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה, בכנס ישראל שדרות לחברה. לדבריו של בריק הצטרף שלום בן משה, בכיר במשרד התמ"ת שהודיע בפעם הראשונה כי המשרד, בהרכבו החדש, יפעל לביטול גיל הפרישה.

"עניין הגיל שייך לעבר”, אמר בריק. "בישראל קיים מצב מוזר שבו אפשר לפטר עובד בלי קשר ליכולותיו, גם אם הוא גאון. רק הגיל קובע. אבל כיום יש מספיק סיבות לאפשר לאדם להמשיך לעבוד מעבר לגיל הרשמי".

שלום בן משהצילום: תומר אפלבאום

הוא מנה כמה סיבות לכך שיש לאפשר לאדם לעבוד ללא תיקרת גיל, כשהראשונה בהן היא  צדק חברתי. "זכותו של אדם לעבוד היא זכות יסוד. מדוע זכותו של זקן לעבוד שונה מזכותו של צעיר לעבוד? זה נוגע גם לחוק שוויון הזדמנויות. סיבה שנייה, לדברי בריק, היא כלכלית: אנשים שממשיכים לעבוד תורמים למשק. ”במקום שיהיו לנטל, אנשים אלה נהפכים לנכס. הם אינם תלויים בקצבאות של הביטוח הלאומי ומשלמים מיסים והתל"ג יגדל".

הסיבה השלישית, לפי בריק, היא תועלת למעסיקים. "אלה אנשים בעלי ידע וניסיון שאותם צברו במשך שנות עבודתם. חבל שהמשק יאבד את זה. מחקרים מראים שאצל מבוגרים קיימים יותר מסירות, נאמנות, דייקנות ואחריות. ותפוקתם לא קטנה יותר מזו של הצעירים יותר".

הסיבה הרביעית, לטענתו, היא התרומה לזקן עצמו: אנשים עובדים מאושרים יותר בחייהם מאלה המסתובבים בחוסר מעש, שאין להם בשביל מה לקום בבוקר ועלולים להיכנס לדיכאון.

בריק הציג שני מיתוסים שבהם משתמשים תומכי גיל הפרישה. הראשון שבהם אומר שאם מבוגרים ימשיכו לעבוד אחרי גיל פרישה, הם יתפסו את מקומות העבודה של העובדים הצעירים. על פי המיתוס השני, למבוגרים אין הבנה בטכנולוגיה, הם אינם יוזמים והם איטיים. ”שני המיתוסים האלה אינם נכונים. המשך העבודה של המבוגרים מעבר לגיל הפרישה הרשמי אינו פוגע בתעסוקה של הצעירים ואינו משפיע על שיעור האבטלה במשק".

לדבריו, מבוגרים מוכנים לעבוד בעיסוקים שצעירים אינם מוכנים להיכנס אליהם, כמו עבודה במוקדי שירות במשמרות לילה וגם יכולתם להשתלב בעבודות טכנולוגיות אינה נופלת מזו של עובדים צעירים. "נכון שעם ההזדקנות מורגשת ירידה בזיכרון ובכוח הפיסי, אך זו לא ירידה שפוגעת בתפקוד האדם".

בריק שיבח את פסק הדין התקדימי של בית הדין הארצי לעבודה שהורה לאוניברסיטת בר אילן שלא לכפות על עובדת לצאת לפנסיה. על פי פסיקה זו מעסיק שירצה להפסיק את העסקתו של עובד שמלאו לו 67 שנה, יצטרך לנמק זאת.

שלום בן משה, מנהל אגף בכיר להכשרה ופיתוח כוח אדם במשרד התמ"ת, אמר שמשרדו אינו מונע מאנשים מבוגרים, לרבות אלה שכבר עברו את גיל 67, מלהשתתף בקורסים מקצועיים של המשרד. "לעתים קורס לא נפתח בגלל מיעוט משתתפים. אז הודות למועמדים מבוגרים, הקורס נפתח".

לדבריו, הקביעה הדורסנית לפיה יש לפרוש בגיל הפרישה הרשמי מתנגשת בחוק חופש העיסוק. "נציב כמטרה את ביטול גיל הפרישה". לטענתו, מי שיטרפד את המהלך יהיו ככל הנראה ההסתדרות וועדי העובדים, "מכיוון שאלה רוצים שאנשיהם ייצאו לפנסיה כמו ביוון".

בן משה אמר שהשינוי לרעה בדימוי של עובדים מבוגרים החל עם פריחת ענף ההיי-טק בסוף שנות ה-90. "צצו מנהלים צעירים, קמה עבדות מודרנית והתחילה עבודה בשעות בלתי מוגבלות. אז נכון שבתוכנה יש בעיקר צעירים, אבל בתחום הנדסת חומרים, חשמל והנדסה אזרחית המעסיקים מחזיקים את העובדים המבוגרים בשיניים, כי אין להם תחליף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker