המאבק נמשך |

אז כמה באמת מרוויחים אחים ואחיות במדינת ישראל?

תלוש השכר הגבוה שפירסם האוצר אינו מייצג שכרם של אח או אחות ממוצעים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

אתמול הגיעה לשיאה מלחמת הגרסאות בנושא. לאחר שבעה ימי שביתה בהם נמנע המשרד מהצהרות לוחמניות כלפי האחים והאחיות ואף נמנע מפנייה לבית הדין ובקשת צו מניעה - פירסם אחר הצהריים המשרד בפייסבוק ובהודעה לעיתונות - במטרה לשמוט את הקרקע מטיעוניהם על שכר מביש של אלפי שקלים בודדים בחודש.

אלא שהתלוש שפירסם האוצר רחוק מלהיות תלוש המייצג במשהו את שכרה של אחות ממוצעת: התלוש הוא של אחות ראשית בעלת ותק של 28 שנים במקצוע, שמשכורתה בחודש אוקטובר היתה 22,854 שקל, ושכרה החודשי הממוצע היה 28,195 שקל עבור 171 שעות עבודה. שכר זה גבוה משמעותית מהשכר הממוצע של האחים והאחיות כפי שהאוצר עצמו הציג מוקדם יותר היום - 15.5 אלף שקל ברוטו לחודש.

הפגנת אחיות בבית החולים איכילוב בת"א, אתמולצילום: תומר אפלבאום

לטענת האחים, שכרם האמיתי נמוך אף יותר מנתונים אלה, כשאחים רבים נאלצים להסתפק בשכר הבסיס שעומד על אלפים בודדים של שקלים וחלקם אף נדרשים להשלמת הכנסה.

במדיום כמו פייסבוק, התקשורת היא דו כיוונית וחלק מהגולשים לא חסכו ממשרד האוצר את הביקורת על הפרסום המגמתי לטענתם: "כמה מרוויחות אחיות בזמן ההתמחות ובשנים הראשונות לעבודה ? מה הבדלי השכר בין הפריפריה למרכז הארץ? מדוע משרד הבריאות טוען שיש חוסר חמור באחים ולפיכך משלם על תוכניות להסמכת אחים תוך שנתיים?", כתב אחד הגולשים. אחר הוסיף כי "זו מניפולציה נמוכה. אחות בדרגה 17 לא קיימת בשטח - לקחתם תלוש של אחות בדרגה ניהולית בכירה".

מוקדם יותר אתמול פירסם משרד האוצר תלוש של אחות בעלת ותק של 16 שנה ששכרה ברוטו באוקטובר היה 18,786 שקל, עבור 168 שעות חודשיות. במשרד הסבירו כי הם מפרסמים את הנתונים הללו כדי להמחיש לציבור שהמשכורות שמציגות האחים של אלפי שקלים בודדים הן רק שכר היסוד, בעוד שרוב האחים מקבלים תוספות שונות שמעלות את שכרם עד פי 3. שכר היסוד של האחות ששכרה באוקטובר היה 18.7 אלף שקל, למשל, היה 5,715 שקל בלבד - פחות משליש. שכר היסוד של האחות שהגיעה ל-28 אלף שקל היה 8,327 שקל בלבד. בנוסף פירסם משרד האוצר תלוש של אחות בעלת 5 שנות ותק ששכרה באוקטובר היה 10,121 שקל, ממוצע חודשי היה 15,431 שקל ואילו שכר היסוד שלה היה 3,547 שקל.

שני הצדדים, הן האחים והן האוצר, מבצעים מניפולציות שונות בנתוני האמת: האחים, מצדם, מפרסמים פעמים רבות בעיתונות רק את שכר היסוד שלהם עבור משרה מלאה, שנמוך משמעותית משכר הברוטו אחרי תוספות שהן מקבלות בסוף החודש. שכר ברוטו זה, לא בנוי רק משעות נוספות אלא גם ממגוון תוספות שהאחיות מקבלות מתוקף הסכמים שונים שנחתמו עמן במהלך השנים. "באחד המקרים אחות שאנחנו יודעים ששכרה הוא כ-17 אלף שקל ברוטו הציגה את עצמה בעיתון כמי שמרוויחה רק 4,000 שקל בחודש, רק שכחה לציין שזהו שכר היסוד שלה", אומר גורם באוצר.

מנגד, משרד האוצר הוכיח כי גם הוא יכול להיות מניפולטיבי למדי, למשל כשהוא בוחר לפרסם תלוש של אחות ראשית בדרגה 17, כמוה יש רק מעטות מאד (80% מהאחים נמצאים בדרגה 10-12).

העיסוק בתלושים של אחים בודדים הוא כמובן היגררות לויכוח אנקדוטלי שנתון למניפולציות ולא באמת משקף את המצב של האח הממוצע בשטח. ודאי שיש אחים ותיקים, משכילים ובעלי עמדה ניהולית ששכרם מגיע לסכומים גבוהים במיוחד, אך הן מעטות ביותר, ממש ספורות. גם אחים שעובדים במשרה מלאה ומגרדים את שכר המינימום הם נדירים מאד.

אם להביט על נתוני המאקרו, 88% מהאחים שעובדים במשרה מלאה משתכרים מעל 10,000 שקל ברוטו בחודש - שכר הגבוה מהשכר הממוצע במגזר הציבורי למשרה מלאה שנע בין 8,000 ל-9,000 שקל. בנוסף, כעובדי מדינה הם נהנים מקביעות - שנתיים לאחר תחילת העבודה לא ניתן יותר לפטר אותם עד הפנסיה - דבר שגם לו ערך כלכלי רב.

אז אם כל כך טוב אז למה כל כך רע?

במבחן התוצאה של עקומת הביקוש-היצע נראה כי שכר האחים לא מספיק גבוה כדי למשוך אחים נוספים למקצוע - וזו עובדה בשטח. על המחסור החריף באחים בישראל אין ויכוח: תקנים יש בשפע, אחים - פחות. למרות צעדים שונים שעשתה הממשלה בשנים האחרונת כדי להגדיל את מספר הסטודנטים לסיעוד, המחסור עדיין חריף ויעברו שנים עד שימולא.

לפיכך, על העיקרון לפיו יש מקום להעניק תוספת שכר לאחים יש הסכמה גם בקרב אנשי האוצר - הויכוח הגדול הוא מה יהיה גודל התוספת, והאם היא תינתן לכל האחים באופן שווה (כפי שהם דורשים), או באופן דיפרנציאלי לפי הצרכים השונים (כפי שהאוצר מעדיף). העובדה שכל המשבר הזה מתנהל בצל בחירות, האטה במשק וקיצוץ תקציבי צפוי של מיליארדים - רק הופכת את הסכסוך הזה למרתק ומותח יותר.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker