בתי ספר עברו לניהול קרן פרטית - ושיעור הזכאים לבגרות זינק - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
קרן רש"י הצליחה היכן שמשרד החינוך נכשל?

בתי ספר עברו לניהול קרן פרטית - ושיעור הזכאים לבגרות זינק

במטרה לצמצם את הפערים בין המרכז לפריפריה, הקימה לפני כשנה קרן רש"י את רשת דרכא - ובתי הספר שבניהולה השיגו תוצאות מיידיות ■ ברשת דוחים את הביקורת על הפרטת החינוך: "אנחנו לא מחליפים את הרשות המקומית, אלא עובדים יחד אתה ויוצרים מכפיל כוח"

40תגובות

>> שיעור הזכאים לבגרות בתיכון מקיף כללי בנתיבות היה עד לאחרונה מהנמוכים בישראל: רק 13% מהלומדים בו בסוף 2011 היו זכאים לבגרות. תלמידים רבים נשרו מבית הספר לפני סיום הלימודים, וההורים העדיפו לרשום את ילדיהם לתיכונים מחוץ לנתיבות, לתיכונים דתיים או לישיבות - רק לא לשלוח את ילדיהם לתיכון המקיף העיוני היחיד בעיר. בשנה האחרונה זינק שיעור הזכאות לבגרות בתיכון ל-55%, ובכך עלה על הממוצע הארצי העומד על 48.1%. במקביל, נעצרה תופעת הנשירה של תלמידים מהתיכון. בעתיד אמורה להיפתח בתיכון כיתה מדעית-טכנולוגית וכיתה לאומנויות.

תיכון מקיף כללי הציג את הזינוק החד ביותר בשיעור הזכאים לבגרות בתוך שנה אחת. ב-2011 עבר התיכון לניהול רשת דרכא, שהוקמה על ידי קרן רש"י - קרן פילנתרופית פרטית, הפועלת בתחום החינוך והרווחה. ביחד עם התיכון בנתיבות, הצטרפו לרשת בשנה הראשונה לפעילותה שבעה תיכונים בסך הכל - ובשישה מהם עלה שיעור הזכאות לבגרות בתוך שנה באופן משמעותי, מעל הממוצע הארצי, במקביל לירידה בנשירת התלמידים.

תומר אפלבאום

בתיכון חדש בבת ים עלה שיעור הזכאות מ-47% ל-60%, בבית הספר הדרוזי למדעים ומנהיגות בירכא עלה שיעור הזכאים ל-92% (לעומת 78% בשנת הלימודים 2010-2011), באולפנית דרכא בקרית שמונה עלה שיעור הזכאות מ-70% ל-88%, ובתיכון המתמיד בקרית שמונה, בית ספר בעל אופי לימודים דתי, עלה שיעור הזכאים ל-90%, לעומת 75% בעבר.

בין בתי הספר שהצטרפו לרשת החדשה, רק בבית הספר דנציגר בקרית שמונה נרשמה ירידה בשיעור הזכאות - מ-68% ב-2011 ל-64% ב-2012. הרשת כוללת גם בית ספר תיכון באשקלון, שהחל לפעול בשנת הלימודים הקודמת, ולכן לא ניתן עדיין להשוות את הישגי התלמידים הלומדים בו.

0% הנשרה

"הרשת הוקמה כדי לצמצם את הפערים בחינוך", אומר ד"ר גיל פרג, מנכ"ל רשת דרכא ולשעבר מנהל תיכון בליך ברמת גן. "שיעור הזכאות הנמוך לבגרות בכל הארץ, כמו גם איכות תעודות הבגרות, הם עצמם בעייתיים, אבל הפערים בין היישובים החלשים למבוססים מדאיגים במיוחד, והם ממשיכים להתרחב. המצב הזה בלתי נסבל", הוא אומר.

בבתי הספר שהצטרפו לרשת בשנת הפעילות הראשונה, עלה שיעור הזכאות לבגרות בכ-15% בממוצע. שיעור הזכאות בבתי הספר עלה למרות ירידה חדה בשיעור נשירת התלמידים מבתי הספר. מדיניות הרשת אינה מאפשרת למנהלי בתי הספר להנשיר תלמידים בעלי הישגים נמוכים - תופעה מוכרת בבתי ספר, שנועדה להעלות את שיעור הזכאות לבגרות בהם. לפי הרשת, תופעת ההנשרה מבתי הספר הופסקה, ושיעור נשירת התלמידים הכולל בבתי הספר של הרשת ירד מ-6.6% בשנת הלימודים 2010-2011, ל-3.7% בשנה שעברה, כולל תלמידים שעזבו מסיבות כמו מעבר דירה או מעבר לתיכון אחר.

"כמדיניות, הרשת לא מאפשרת הנשרה. יש 0% הנשרה מבתי הספר שלנו. אנחנו מתנגדים לפטנט של להנשיר כדי להגביר את שיעור הזכאות - ולא נאפשר את זה", אומר פרג.

רשת דרכא הוקמה ב-2011 על ידי קרן רש"י, בשותפות עם ארגון כל ישראל חברים אליאנס והמרכז הישראלי למצוינות בחינוך, בתמיכת משרד החינוך. עם הקמתה, היא הציבה לעצמה יעדים הכוללים עלייה בשיעור הזכאות לבגרות, גידול במספר התלמידים הלומדים ברשת וגידול במספר בתי הספר. כיום נמצאים בבעלות הרשת 14 בתי ספר על יסודיים, והיא מעורבת בפעילות של שלושה בתי ספר נוספים.

דרכא פועלת במתכנות דומה לזו של רשתות אורט ועמל הפרטיות, המפעילות את התיכונים ולמעשה משמשות כבעלים של בתי הספר, במקום הרשויות המקומיות. בניגוד לרשתות האחרות הפועלות בתחום, דרכא אינה גובה תקורה על ניהול בתי הספר, והיא אף מעניקה לבתי הספר תקציבים ממקורותיה, מעבר לאלה הניתנים על ידי משרד החינוך.

בתי הספר שעברו לבעלות הרשת, עברו למעשה מבעלות ציבורית לבעלות פרטית, אך פרג דוחה את הטענות על כך שפעילות הרשת מגבירה את תופעת ההפרטה במערכת החינוך. "באופן היסטורי, ההחינוך העל יסודי מופעל באמצעות בעלויות - הרשויות המקומיות הן בעלות בתי הספר העל יסודיים, לצד רשתות החינוך. דרכא עומדת על כך שבתי הספר יתנהלו כבתי ספר ציבוריים לכל דבר ועניין, ללא מיוני תלמידים או תשלומי הורים מוגדלים מעבר למה שמשלמים בבתי הספר האחרים".

לדבריו, "הקפדנו להקים בכל בית ספר ועד מנהל, שבראשו מכהן ראש הרשות המקומית. ההורים ונציגי משרד החינוך משתתפים בדיוני הוועד. אנחנו לא מחליפים את הרשות, אלא עובדים יחד אתה ויוצרים מכפיל כוח. אי אפשר לצפות שרשות מקומית בפריפריה תהיה מסוגלת לבדה לספק את אותו החינוך כמו ברעננה. כארגון פילנתרופי, לא קמנו למטרות רווח, אלא כדי לשנות את המצב".

"לעטוף את המורים בסיוע"

עם תחילת פעילות הרשת, הופעלו בבתי הספר שלה עשר תוכניות שונות, המיושמות על ידי שותפיה וכוללות תגבור אינטנסיבי לתלמידים שנכשלו במקצועות מסוימים, תוכנית לטיפוח צוות ההוראה וההנהלה בבית הספר, תוכנית לקידום תלמידים בעלי לקויות למידה ותוכנית לקידום נערות בפריפריה. בנוסף, תוכנית מצוינות 2000 של המרכז למצוינות בחינוך, מופעלת בבתי הספר של הרשת ונותנת מענה לתלמידים מצטיינים. בבתי הספר של הרשת ניתנו גם מלגות רווחה ומצוינות על ידי קרן רש"י, והופעלו קייטנות מדעים ומחנות קיץ.

"ביצענו השקעה נוספת בשעות הוראה ויישמנו תוכניות פדגוגיות וחינוכיות מתקדמות כדי לפצות על הפער שנוצר מול הרשויות החזקות", אומר פרג. לדברי פרג, אחד הנושאים שקידמו את בתי הספר באופן המשמעותי ביותר הוא התמיכה שניתנה למנהלי בתי הספר ולצוות ההוראה.

"מרכיב מרכזי בקושי של הפריפריה להגיע למצוינות בחינוך קשור ליכולת הניהול. ברשויות המקומיות במרכז יש צוות מקצועי של עשרות אנשים שמלווה את מנהלי בתי הספר, ובפריפריה יש במקרה הטוב אדם אחד או שניים במחלקת החינוך ביישוב שמסייע למנהלים. מצד אחד קשה למנהל להתמודד לבד מול המערכת, ומצד שני הבעיות בפריפריה קשות ומורכבות יותר".

עופר וקנין

לדברי פרג, "לא תמיד מנהלי בתי הספר יודעים לנצל את התקציב שהמדינה נותנת. בבתי ספר רבים גילינו שהתלמידים לא קיבלו את מלוא התקציב של משרד החינוך שלו היו זכאים. הרעיון הוא להעצים את תפקיד המנהל. מתפקיד של שוטר תנועה שמנווט בין תוכניות התערבות חיצוניות, לתפקיד של מנצח, המוביל בכוחותיו את בית הספר למצוינות. הליווי כולל הכל - איך לנהל נכון מבחינה כלכלית את בית הספר, ואיך ליצור תהליך של שיפור פדגוגי וערכי, הכל מתוך ראייה הוליסטית של בית הספר".

גם המורים בבתי הספר של הרשת השתתפו בתוכניות שונות לשיפור יכולתם. פרג מוסיף: "המדיניות היא לא להחליף את המורים, ובכלל, אני לא חלק ממקהלת המתלוננים על איכות המורים ועל רמתם. אנחנו פוגשים צוותי הוראה טובים שהיו זקוקים לכלים ולמשאבים נוספים, ולשיפור וחידוד היכולות שלהם. אנחנו תומכים בהם ועוטפים אותם בסיוע".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#