ישראל במקום השלישי בדירוג המהגרים המשכילים של OECD

45.5% מהמהגרים בישראל בעלי יותר מ-12 שנות לימוד, לעומת 29.1% בלבד מקרב ילידי הארץ ■ רק בקנדה ובבריטניה שיעור המהגרים המשכילים גבוה יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רמת ההשכלה של המהגרים בישראל גבוהה במיוחד לעומת רמת ההשכלה של המהגרים במדינות - OECDכך עולה מדו"ח חדש שפירסם הארגון, שכותרתו "מדדים להשתלבות הגירה 2012". ישראל דורגה שלישית בקרב המדינות המפותחות בשיעור המהגרים בעלי ההשכלה גבוהה: כ-45.5% מהמהגרים בישראל, שהם למעשה כל מי שעלו לישראל מאז קום המדינה, בעלי השכלה גבוהה (יותר מ-12 שנות לימוד). זאת, לעומת 29.1% מהאזרחים שנולדו בישראל שלהם השכלה גבוהה. מבין כל מדינות הארגון, רק בקנדה (52%) ובבריטניה (47.3%) שיעור המהגרים המשכילים גבוהה גבוה יותר.

לדעת מומחים, הסיבה לדירוג הגבוה של ישראל היא העובדה שכ-75% מהעולים ב-20 השנים האחרונות היו ממדינות בריה"מ לשעבר - עלייה שהתאפיינה בשיעור גבוה של עולים משכילים. לפי משרד הקליטה, כמחצית מעולים אלה היו בעלי תואר ראשון או השכלה גבוהה אחרת.

לפי הלמ"ס, ב-2011 הגיעו לישראל כמעט 17 אלף עולים - 43% מהם ממדינות בריה"מ לשעבר. 21% מהמהגרים בישראל כיום הגיעו ממדינות אפריקה, 20% ממדינות אסיה, 3% מדרום אמריקה והקריביים, 3% מארה"ב וקנדה ו-53% מהמהגרים הגיעו ממדינות אירופה.

לפי OECD, שלוש מדינות נוספות שבהן שיעור גבוה של מהגרים משכילים הן אירלנד, לוקסמבורג ואוסטרליה, שם כ-40% מהמהגרים הם בעלי השכלה גבוהה. המדינות בתחתית הדירוג הן איטליה, שם רק 11% מהמגרים משכילים, סלובניה (11.5%), יוון (12.9%), אוסטריה (17.7%) ופורטוגל (18.7%). מעניין לגלות כי בממוצע OECD, כ-25% מילידי המדינות הם בעלי השכלה גבוהה, בעוד אצל המהגרים השיעור גבוה יותר - 29%. תופעה זו יכולה להיות מוסברת במוטיווציה הגבוהה של מהגרים להוכיח עצמם ולהצליח במדינות אליהן היגרו.

שיעור התעסוקה בקרב עולים גבוה משל הצברים

עולים חדשים בנתב"ג

שיעור המהגרים בישראל הוא מהגבוהים בקרב מדינות OECD - 26.2% מאזרחי ישראל כיום נולדו במקור במדינה אחרת - נתון הזה כולל את כל המהגרים לישראל מאז הקמת המדינה. רק בלוקסמבורג, באוסטרליה ובשווייץ שיעור המהגרים הוא גבוה יותר. עם זאת, מהנתונים עולה כי שיעור המהגרים בישראל ירד באופן משמעותי עם השנים, כנראה כתוצאה מהזדקנותם - בתחילת העשור הוא עמד על 32%, אז שיעור המהגרים בישראל היה הגבוה ביותר מבין המדינות המפותחות, פרט ללוקסמבורג.

גם שיעור התעסוקה בקרב העולים גבוה יותר מזה של ילידי המדינה: כמעט 70% מהעולים בגילי העבודה (15-64) עובדים, לעומת כ-60% מהצברים - תופעה שקיימת גם ביוון ובהונגריה. זאת, בניגוד לשאר מדינות הארגון, שם שיעורי התעסוקה בקרב אזרחים שנולדו במדינה גבוהים יותר משיעורי התעסוקה בקרב המהגרים. בישראל המגמה ניכרת גם בקרב נשים - שיעורי התעסוקה בקרב נשים עולות גבוה יותר משיעורי התעסוקה בקרב צבריות.

ד"ר סיגל שלח, מנכ"לית תבת-ג'וינט ישראל (חברה לתועלת הציבור במימון המדינה והגו'ינט) ומומחית בתחום ההגירה, טוענת כי נתונים אלה אינם מפתיעים, שכן העלייה המואצת בשנות ה-90 ממדינות בריה"מ לשעבר טמנה בחובה תרומה גדולה למשק ואופיינה באוכלוסייה לא רק משכילה מאוד, אלא גם בעלת מוסר עבודה גבוה.

הדבר בא לידי ביטוי בכך שעל אף שלא מעט מן העולים לא מצאו עבודה בתחום השכלתם, הם היו מוכנים לא פעם הסתפק בעבודות במיומנויות נמוכות יותר. "עולים אלה ייחסו חשיבות רבה לעבודה ולהשכלה, ולכן גם אם הם לא מצאו עבודה בתחומם, הם עבדו כדי שלכל הפחות ילדיהם יזכו להשכלה ועבודה טובה. אכן רואים שבדור השני ההיטמעות בחברה הישראלית היא מצוינת, ורמות השכר בקרב אוכלוסייה זו גבוהות", אומרת שלח.

לפי שלח, מאפייני העלייה מאתיופיה היו שונים לגמרי, כשהעולים הגיעו ללא השכלה וחלקם ללא ידיעת קרוא וכתוב אפילו בשפתם. עם זאת, מכיוון שמספרם של העולים מאתיופיה נמוך משמעותית מזה של עולי בריה"מ, השפעתם על הסטטיסטה זניחה. לפי שלח, בניגוד לדור השני של עולי בריה"מ שנטמע היטב בישראל, הדור השני של עולי אתיופיה לא הצליח לעשות כן.

סיבה אפשרית נוספת לרמת ההשכלה הגבוהה של מהגרים לעומת ילידי ישראל עשויה להיות גם נגישות גדולה יותר להשכלה. לפי משרד הקליטה, עולים זכאים למימון מלא של התואר הראשון והשני מטעם מינהל הסטודנטים של המשרד.

נתוני OECD מתייחסים למגמות אלה שמתארת שלח - לפי הארגון, כ-16% מהאוכלוסייה בגילי 15-34, נולדו למהגרים או שאחד מהוריהם היגר לישראל, ושיעור האקדמאים בקרב אוכלוסייה זו גבוה יותר לעומת שיעור ההשכלה בקרב ילדי הצברים.

עקב אפיון המהגרים בישראל ורמת ההשכלה שלהם, מהגרים בישראל מאופיינים ברמות שכר גבוהות יותר, לעומת רוב מהגרי OECD. עם זאת, לפי הארגון, ל-20% מהמהגרים בישראל אין השכלה תיכונית, ויש להעריך כי הנתונים נובעים בעיקר ממצב ההשכלה של העולים מאתיופיה.

הפליית העולים נמוכה בישראל

לפי OECD, שיעור נמוך של מהגרים בישראל השיבו כי הפלו אותם בעבר או כיום על רקע עדתי או על רקע מקום מוצאם. רק 5% מהמהגרים טענו כך בסקר שערך הארגון, לעומת 18% מהמהגרים בקרב מדינות הארגון. 34% מהמהגרים ביוון השיבו כי הופלו לרעה על רקע מוצאם.

דפוסי ההגירה לישראל שונים מאלה של רוב מדינות המערב: לכאן מגיעים יהודים בעלי יכולות גבוהות מטעמי ציונות ולעתים גם ממניעים כלכליים, במיוחד בשנים האחרונות על רקע המשבר באירופה. בנוסף, העולים זוכים לתמריצים והטבות שמסייעים לעידוד העלייה לישראל. במדינות אחרות מרבית המהגרים מגיעים מרקע כלכלי קשה מתוך שאיפה לשפר את מצבם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker