שטייניץ ועיני חתמו: "שכר עובדי הקבלן יוצמד למגזר הציבורי"

על פי ההסכם, שכרם ההתחלתי של עובדי השמירה והניקיון במגזר הציבורי יהיה 4,500 שקל ■ גם דמי ההבראה לעובדי השמירה והניקיון יושוו לאלה שמקבלים עובדי המדינה

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

שר האוצר יובל שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עופר עיני, חתמו היום בצהריים על ההסכם המלא לשיפור שכרם ותנאי העסקתם של עשרות אלפי עובדי השמירה והניקיון במשרדי הממשלה. ההסכם יחול על שירות המדינה, הרשויות המקומיות, התאגידים הציבוריים והחברות הממשלתיות.

ההסכם נחתם לאחר מאבק של שנה שההסתדרות ניהלה למען עובדי השמירה והניקיון, המועסקים באמצעות חברות קבלן. שיאו של המאבק היה שביתה כללית שההסתדרות קיימה למשך 3 ימים בפברואר השנה. מיד לאחר השביתה נחתם הסכם עקרונות בין שר האוצר שטייניץ ליו ההסתדרות עיני אך ההסכם הסופי גובש רק עתה בעקבות מו"מ בין יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות אבי ניסנקורן לאנשי יחידת הממונה על השכר באוצר.

על פי ההסכם, שכרם ההתחלתי של עובדי השמירה והניקיון במגזר הציבורי יהיה 4,500 שקל, ויחולו עליו כל תוספות השכר שישולמו מעתה ואילך לכלל עובדי המגזר הציבורי. מדובר בתוספת של 2.25% שתשולם ב-1 בינואר הקרוב ובעוד 1% ביולי 2013. העובדים יהנו מקרן השתלמות כנהוג במגזר הציבורי. ההפרשות לקרן פנסיה ייעשו מיום העבודה הראשון וכך גם לגבי הפרשה לפיצויי פיטורים. שיעור ההפרשות יתעדכן לפי השיעורים בשירות המדינה מעת לעת.

דמי ההבראה לעובדי השמירה והניקיון יושוו לאלה שמקבלים עובדי המדינה, כאשר המשמעות היא תוספת של 1,000 שקל לדמי ההבראה. כמו כן העובדים זכאים לארוחות מסובסדות, לשי לחגים שווה ערך לזה שניתן לעובדי המדינה ומענק מצויינות קולקטיבי.
ההסתדרות לא הצליחה לממש את שאיפתה ולפיה עובדי השמירה והניקיון במגזר הציבורי יעברו, כולם או לפחות רובם, למעמד של עובדים מן המניין. רק עובדי קבלן מעטים, המועסקים "כתף אל כתף" עם עובדים מקבילים להם במגזר הציבורי יזכו למעמד של קבע וגם זאת בכפוף לאישורה של ועדה מיוחדת שתקום לצורך זה.

עיני ושטייניץ, היום במשרד האוצרצילום: אמיל סלמן

עיני אמר לאחר החתימה שמדובר בהסכם פורץ דרך. "מהיום והלאה עובדי הקבלן צמודים להסכם השכר במגזר הציבורי. המשמעות היא שאם נפתח במאבק לשיפור שכרם של העובדים הקבועים, תוצאות המאבק יחולו גם על עובדי הקבלן", הוא אמר. עיני הדגיש שההסכם שנחתם הוא תחילת הדרך ולא סופה. "אני מפנה את שר האוצר לדו"ח העוני האחרון, שמצביע על האחוז הגבוה של אנשים העובדים מקרבה העניים. התופעה של עובדי קבלן בישראל לא ראויה. עובדים חייבים להרגיש ביטחון כדי לא לאבד את כבודם. הצלחנו להחזיר היום חלק מהכבוד, אבל לא את הכבוד כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום