מנכ"ל אוניברסיטת בר אילן פורש על רקע הסכסוך עם הסגל האקדמי

טיוטת דו"ח המבקר העלתה טענות חמורות, והמבקר דרש לעכב מינויים עד להגשת הדו"ח הסופי ■ בין הטענות: חריגות שכר ומינוי מקורבים ■ האוניברסיטה: "גליק רשם הישגים יוצאי דופן"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בעוד מבקר המדינה עומד לפרסם דו"ח ביקורת מיוחד העוסק באוניברסיטת בר-אילן הודיע מנכ"ל האוניברסיטה, חיים גליק, כי הוא פורש מתפקידו. גליק, שחוזה העסקתו מסתיים בקרוב, הודיע על הפרישה בעיצומו של עימות ישיר בינו לבין כמה מחברי הסגל האקדמי הבכיר באוניברסיטה, כשבאחרונה פנו גורמים בסגל הבכיר אל מבקר המדינה והעלו טענות נגד הנהלת האוניברסיטה.

על פי הערכות גורמים באוניברסיטה, גליק היה מועמד להתמנות לכהונה נוספת כמנכ"ל - שטורפדה בעקבות התנגדות חברי הסגל והתערבות מבקר המדינה. המבקר הבהיר כי על האוניברסיטה להימנע ממינויי בכירים עד לפרסום הדו"ח בעניינה.

היום תתקיים ישיבה בוועדת הקבע של האוניברסיטה שבה ייבחנו הסדרי ביניים הנוגעים לאיוש תפקיד המנכ"ל לאחר עזיבתו של גליק. מחליפו של גליק יאותר על ידי ועדת איתור שתוקם באוניברסיטה.

חיים גליקצילום: דודו בכר

כפי שפורסם ב-TheMarker בינואר האחרון, במשרד מבקר המדינה שוקדים כבר קרוב לשנתיים על דו"ח מקיף הנוגע לאוניברסיטת בר-אילן והעוסק בין היתר בהתנהלות בכירי האוניברסיטה בעניינים שונים - בהם מינויים וחריגות שכר לכאורה שנעשו ללא אישור משרד האוצר.

טיוטת הדו"ח נשלחה לאוניברסיטה כבר לפני חצי שנה, ומאז מנהלים נציגיה משא ומתן עם משרד המבקר במטרה למתן את ממצאי הדו"ח. באוניברסיטה מקווים כי הדו"ח הסופי יהיה חמור פחות מהטיוטה.

באחרונה שלח מבקר המדינה, יוסף שפירא, מכתב לנשיא האוניברסיטה, פרופ' משה קווה, שבו הוא מבקש לקבל הסבר לתלונות שהוגשו במשרדו באחרונה לאחר הגשת טיוטת הדו"ח. ללא קשר לתלונות אלה, המבקר דורש לעכב מינויים לתפקידים בכירים עד לפרסום הדו"ח ודיון בממצאים.

קיצוצים ומחלוקות

יוסף שפיראצילום: דודו בכר

גליק הודיע כי הוא עוזב את תפקידו ויעבור למגזר הפרטי. מאז כניסתו לתפקיד ב-2008, לאחר ששימש סגן נציב בתי הסוהר בדרגת גונדר, היו יחסיו עם חלק מחברי הסגל הבכיר מעורערים - בעיקר על רקע התמודדותו עם מצבה הכספי של האוניברסיטה.

בשנתיים האחרונות, בעקבות הקמת בית הספר לרפואה בצפת על ידי אוניברסיטת בר-אילן, נאלץ גליק לבצע קיצוצים נוספים בתקציב המוסד ונקלע למחלוקות עם חברי הסגל האקדמי - שהתלוננו על פגיעה משמעותית במחקר. בין חוקרי המוסד להנהלה קיימות מחלוקות נוספות, הקשורות גם בנושאים אקדמיים.

למרות כל זאת, לגליק היו כמה הישגים - בהם איזון תקציב האוניברסיטה והובלתה במהלך הזכייה במכרז להקמת בית הספר החדש לרפואה בצפת וגיוס התקציבים להקמתו. באחרונה פנו 50 חוקרים מהסגל הבכיר באוניברסיטה אל כל חברי הסגל ודיווחו על היחסים העכורים בין החוקרים להנהלה.

"אתם יודעים על המשבר בינינו לבין ההנהלה על רקע התחושה של הידרדרות בשירות לחוקרים ובהבנת צרכיהם. המשבר הוביל ומוביל לסדרה של צעדים ופעולות", כתבו. בין היתר יזמו החוקרים ישיבה מיוחדת שתוקדש לדיון על מצב המחקר באוניברסיטה. במכתב הבהירו החוקרים כי העימות נוגע לגליק עצמו - ולא ליתר חברי ההנהלה.

במקביל התקבלו אצל המבקר תלונות על הנעשה באוניברסיטה. בתחילת נובמבר פנה המבקר אל קווה עם פירוט התלונות. "לאור הטענות לכאורה המועלות בתלונות אלה ולנוכח העובדה שבעוד זמן קצר צפוי להתפרסם דו"ח ביקורת של משרד מבקר המדינה בנושא אוניברסיטת בר-אילן, בלא קשר לתלונות אלה", כתב המבקר, "מן הראוי שהנהלת האוניברסיטה לא תנקוט בצעדים משמעותיים או בלתי הפיכים - ובכלל זאת מינוי בעלי תפקידים בכירים - עד פרסומו הקרוב של דו"ח הביקורת וקיום דיון בממצאים בפורומים מתאימים".

20% ממקבלי השכר - קרובי משפחה

דו"ח מבקר המדינה צפוי לעסוק גם בהתנהלות נשיאה הוותיק של האוניברסיטה, פרופ' משה קווה. בטיוטת הדו"ח פורסם כי קווה התערב בהליך מינויו לכהונה נוספת ב-2008. בנוסף, טיוטת דו"ח המבקר עסקה במתן לכאורה של תוספות שכר חריגות לבכירי האוניברסיטאות, כולל למנכ"ל גליק, והטבות נוספות, ללא אישור הגורמים המתאימים במשרד האוצר, וכן על מינוי וקידום עובדים - ללא הקפדה, בחלק מהמקרים, על הליך מכרז תקין.

אנשי משרד מבקר המדינה מצאו גם ש-20% ממקבלי השכר באוניברסיטה הם קרובי משפחה. גם אנשי אגף התקציבים במשרד האוצר פנו לאוניברסיטה בנוגע לחריגות לכאורה בשכרו של גליק, שהסתכמו באלפי שקלים נוספים בחודש, ובנוגע להטבות נוספות בחוזה העסקתו - הכוללות מימון ביקורים בחו"ל וסעיף המקנה לו הטבה בסך 70 אלף שקל בשנה בגין הצלחה בפרויקט בנייה והטמעת מערכות באוניברסיטה.

לפי הדו"ח הכספי של האוניברסיטה ל-2010, שכרו של גליק היה כ-728 אלף שקל בשנה (ברוטו), לא כולל תשלומים נוספים ותנאי פרישה. בכירי האוניברסיטה טענו אז כי פעלו ביושר. על הטענה כי קווה התערב בהליך מינויו לנשיא אמרו כי היא: "מופרכת ושקרית". לדבריהם, "חברי ועדת החיפוש מונו לפי הוראות התקנון. פרופ' קווה יצא מהחדר ולא התערב בדיונים ובהצבעות. בסיום כל קדנציה אנשי חבר הנאמנים פנו אל פרופ' קווה והפצירו בו לשוב ולהתמנות לנשיא בנימוק שאין מתאים ממנו לאור הצלחתו לקדם את האוניברסיטה בכל תחומי פעולתה".

שכר של פרופסור לאנשים שאינם חברי סגל

בדיקת משרד המבקר באוניברסיטה החלה עוד לפני פרסום קבלתו של העיתונאי והמועמד לכנסת יאיר לפיד לתוכנית בלימודי פרשנות ותרבות לתואר שלישי ללא תואר ראשון. לפי טענת האוניברסיטה, לפיד התקבל על סמך הישגיו הספרותיים והעיתונאיים.

המבקר התייחס בעבר לבר-אילן בדו"ח החריף שכתב על התנהלות כל אוניברסיטאות המחקר ב-2009. בין היתר נטען בדו"ח הקודם כי בר-אילן שילמה למנהליה הבכירים תוספות שכר המאושרות לחברי סגל אקדמי בכיר בלבד, והמשיכה לעשות זאת על אף שמבקר המדינה העיר לה על כך כבר בדו"ח שפירסם ב-1999. בדו"ח נכתב כי לשישה בעלי תפקידים מינהליים בכירים באוניברסיטה ניתן שכר של פרופסור מן המניין בשיא הוותק, אף שכלל לא היו חברי סגל אקדמי.

על שכר הבכירים נמסר אז מהאוניברסיטה: "שכר הבכירים באוניברסיטת בר-אילן נקבע על ידי ועדה ציבורית. נשיא האוניברסיטה, על פי נוהל הוועדה וכמתחייב מתפקידו, מביא לפני הוועדה הצעות לשכר לפי המקובל ביחס לממלאי תפקידים בכירים מקבילים באוניברסיטאות האחרות".

האוניברסיטה: "חילוקי דעות טבעיים"

מאוניברסיטת בר-אילן נמסר בתגובה: "ישיבתה של ועדת הקבע אינה קשורה לטיוטת דו"ח מבקר המדינה וגם לא תעסוק בה. מנכ"ל האוניברסיטה, חיים גליק, משלים בימים אלה חמש שנות כהונה שבהן רשם הישגים יוצאי דופן כמנכ"ל - בהם הקמת הפקולטה לרפואה של בר-אילן בצפת. לקראת סיום תקופת החוזה הודיע מר גליק כי הוא יוצא לסקטור הפרטי ולא ימשיך בכהונתו באוניברסיטה.

"בעקבות ההודעה, ועדת הקבע של האוניברסיטה תדון בישיבתה הבאה בהקמתה של ועדת איתור למנכ"ל חדש. מר גליק ניהל את האוניברסיטה בתקופה של קיצוצים וגזרות תקציביות ומדרך הטבע, מעת לעת התעוררו חילוקי דעות בנוגע להחלטות שקיבלה ההנהלה. לצורך כך הוקמה ועדה משותפת לסגל הבכיר ולהנהלה כדי לדון ביישוב המחלוקות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker