שליש מהציבור ללא תוכנית פנסיה - 41% לא יודעים לחשב ריבית

הלמ"ס: רק למחצית מהציבור יש קרן פנסיה, ל-22% ביטוח מנהלים ■ עם זאת, לכ-57% מהציבור יש חיסכון בבנק, לכ-35% יש קופת גמל ולכ-37% יש קרן השתלמות

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

הישראלים לא בקיאים במונחים פיננסיים בסיסיים ולחלק גדול מהם אין חיסכון לטווח ארוך: ללא פחות מ-28% מהציבור אין קרן פנסיה או ביטוח מנהלים - כך עולה מסקר שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

צילום: דרימסטיים

רק למחצית מהציבור יש קרן פנסיה, ל-22% ביטוח מנהלים. עם זאת, לכ-57% מהציבור יש חסכון בבנק, לכ-35% יש קופת גמל ולכ-37% יש קרן השתלמות. מהנתונים עולה כי רק ל-8% מהציבור יש קרן נאמנות או תעודת סל, כ-14% משקיעים באגרות חוב או מניות. הסקר גילה כי בקיאותם של ישראלים בנושאים פיננסיים כמו חישובי ריבית, אינפלציה, ותשואות נמוכה מבקיאות התושבים במדינות ה-OECD.

לכ-33% מהציבור אין כלל ביטוח בריאות או ביטוח סיעודי, הבעיה חמורה יותר בציבור הערבי – ליותר ממחצית אין כלל ביטוח בריאות או ביטוח סיעודי (54%). ל-49% מהציבור אין כלל ביטוח מקיף לרכב (ל-62% בציבור הערבי אין ביטוח רכב), ול-60% אין ביטוח מבנה דירה, בקרב הציבור הערבי ל-90% אין ביטוח מבנה לדירה. ביטוח חיים נפוץ רק אצל 37% מהציבור, וכ-31% ביטחו את תכולת הדירה שלהם.

ידע פיננסי מוגבל

יותר ממחצית (52%) לא השיבו נכון על המשפט "השקעה עם תשואה גבוהה היא על פי רוב השקעה בסיכון גבוה". 55% לא ידעו לענות על השאלה "האם גיוון של תיק ההשקעות יקטין את הסיכון בו. 65% ידעו שבמצב של אינפלציה גבוהה יוקר המחייה עולה - 35% לא ידעו או לא ידעו כיצד להשיב על השאלה. כ-41% לא הצליחו לחשב ריבית שנתית (של 2% מסכום של 1,000 שקל), וכ-71% לא הצליחו לחשב ריבית דריבית.

סקר דומה נערך ב-14 מדינות מפותחות, ובו הידע של התושבים בנושאים אלו היה גדול יותר. 82% ידעו לחשב ריבית שנתית, 80% ידעו מהי ההגדרה של אינפלציה, 71% ידעו להגדיר תשואה בסיכון, וכ-53% הסכימו כי גיוון תיק ההשקעות ימזער את הסיכון.

למרות זאת, 84% מהנשאלים הסכימו כי הם עוקבים באופן מסודר אחר ההוצאות שלהם, ו-82% שמשלמים את החשבונות במועד. 82% הסכימו כי הם עורכים השוואה של מחירי מוצרים לפני רכישות, אך 19% אמרו כי הם רוכשים מוצרים גם אם אין להם כסף פנוי. ורק 40% אמרו שהם יעדיפו לחסוך מאשר להוציא כספים היום.

כ-51% מהנשאלים אמרו כי הם מבקשים להרחיב את הידע שלהם בנושאי כלכלה באמצעות עיתונים מודפסים או באתרי אינטרנט, ומחצית באמצעות תוכניות רדיו וטלוויזיה.

באחרונה פרסמה הלשכה סקר נוסף בתחום החינוך הפיננסי, ממנו עלה כי ל-52% מהאוכלוסיה שבבעלותה חשבון בנק דיווחה על כך שהיתה במצב של משיכת יתר לפחות פעם אחת בשנה האחרנוה ו-21% דיווחו שהם בדרך כלל במצב של משיכת יתר. לכ-20% יש חובות שלא שולמו במועד ול-11% יש חובות כספיים כגון דו"חות וחיובים לרשויות המקומיות. מבין אלו שיש להם חוב, 31% דיווחו שבשנה האחרונה הופעלו עליהם לחצים להסדרת החוב מצד גורמים פרטיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker