מורי היל"ה יוצאים למאבק נגד רשת עתיד ומאיימים לשבות

המורים מוחים על קיצוץ 250 אלף שעות לימוד בשנה, שהן 30% ממניין השעות, ועל פיטורים של עשרות מהם

הילה ויסברג
הילה ויסברג

אחרי שנה של מאבק עיקש כנגד הזכיינית לשעבר, החברה למתנ"סים, ומשרד החינוך - 1,500 מורי היל"ה (השכלת יסוד לימודי השלמה) שוב יוצאים למאבק על זכויותיהם, הפעם בשל פיטורים וקיצוץ מסיבי בשעות ההוראה שלהם.

המורים מאיימים להשבית מחר (ד') למשך יומיים 150 מרכזי השכלה שבהם לומדים 6,000 בני נוער שנשרו ממסגרות של מערכת החינוך. אחר הצהריים יקיימו המורים הפגנת מחאה מול קריית הממשלה בתל אביב.

צילום: דה מרקר

את חצי הזעם מפנים המורים, המאוגדים בכוח לעובדים, כלפי הזכיינית החדשה המעסיקה אותם ומתוקצבת בידי משרד החינוך - רשת עתיד - בשל קיצוץ של 250 אלף שעות לימוד בשנה (30% ממניין השעות לעומת אשתקד) ופיטורים של עשרות מהם. הרשת הגישה בקשה לבית הדין האזורי לעבודה להוצאת צווי מניעה נגד המורים השובתים.

המשמעות של הקיצוץ והפיטורים לדברי אורן שלמה, מורה בתוכנית ופעיל בוועד, היא פגיעה אנושה במורים, שמשרתם קוצצה בחצי ובשליש, כמו גם בבני הנוער, שלומדים כעת בכיתה אחת עם נערים בגילים שונים הלומדים מקצועות שונים.

"הקיצוץ הזה הוא מכת מוות לתוכנית. המשמעות היא שבני נוער הזקוקים למסגרת ולומדים לבגרויות משוטטים ברחובות כי לא הוקצו מספיק שעות לימוד עבורה. זו שוב הוכחה לכך שבחלשים הכי קל לפגוע. אנחנו דורשים מעתיד להחזיר את היקפי ההעסקה של המורים למצב הקודם ולהתקדם במשא ומתן על הסכם קיבוצי".

רשת עתיד זכתה בקיץ במכרז החדש שהוציא משרד החינוך להפעלת תוכנית היל”ה, ובמסגרתו שופרו משמעותית תנאי ההעסקה של המורים והושוו לאלה של מורי משרד החינוך. עם זאת, די מהר התברר שההישג הזה בטל לאור הקיצוץ בשעות ההוראה - דבר שהתאפשר בשל העובדה שמדובר במורי קבלן, שאינם מועסקים ישירות על ידי משרד החינוך.

מאז יולי מתנהל מו"מ עם “עתיד”, במטרה להגיע לחתימת הסכם עבודה קיבוצי ובספטמבר טענה הרשת כי היא לא מוכנה להתחייב להעסקת כל המורים שעבדו בשנה הקודמת, תוך שמירה על מלוא היקף העסקתן. לאור המשבר, הוחל בהליך גישור בין המורים לזכיינית, שעוד לא הגיע לסיומו.

השלכה נוספת של הקיצוץ בשעות ההוראה הוא ביטול משרות "תומכי למידה" - מדריכים מלווים, מחזקים ותומכים בתלמידים בזמן הלימודים. מ-84 אלף שעות לתומכי למידה בשנה שעברה נותרו 16 אלף בלבד. בניסיון לחפות על הקיצוץ מתכנן משרד החינוך לשלב נערים מתנדבים בשנת שירות בתוכנית. "זה אבסורד", אומרת בתגובה לכך טלילה אילון, מורה לאנגלית בתוכנית. "ילדים ילמדו ילדים? יש להם את הידע והמטען הרגשי הדרוש לכך?".

תגובת רשת עתיד: "אנו נמצאים בימים אלה בעיצומו של משא ומתן עם נציגות העובדים על הסכם קיבוצי, ולכן לא ברור לנו מדוע יצאה ההכרזה המפתיעה על השביתה. תקציב הפעלת התוכנית עלה מ-77 מיליון שקל בשנה שעברה ל-114 מיליון שקל השנה, כאשר מרבית הגידול בתקציב מופרש למשכורות המורים. יודגש כי לטענה שנגרעו למורים 250 אלף שעות שנתיות אין כל שחר. היקף השעות גדל מ-666 אלף בשנה שעברה ל-735 אלף שעות השנה. מאז החלה רשת עתיד להפעיל את תוכנית היל"ה השתפרו תנאי העסקתם של המורים לאין ערוך. ייתכן שכל מטרתה של השביתה היא להאדיר את שמו של הארגון כח לעובדים. אנו קוראים למורים לשבת לשולחן המשא ומתן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ