המקצועות שייכחדו בקרוב: סוכני נסיעות, טכנאי חשמל ומתווכי דירות

באולג'ובס מצאו שהמקצועות האלה, כולל פסיכולוגים תעסוקתיים וסוכני ביטוח, צפויים להיעלם בגלל האינטרנט והחברות הגדולות בתחומים אלה ■ המקצוע היחיד שבאופן מפתיע נמצא בצמיחה: טלר בבנק

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

מחפשים עבודה כסוכני נסיעות, טכנאי חשמל או מתווכי נדל"ן? כדאי לחשוב על כיוונים מקצועיים אחרים. לפי בדיקה שערכו באתר הדרושים אולג'ובס (alljbobs), מקצועות אלה צפויים להיכחד בשנים הקרובות, לצד עוד שלושה מקצועות נוספים - פסיכולוגיים תעסוקתיים, סוכני ביטוח ומתכנתי COBOL. רק מקצוע אחד מתוך שבעה שנבדקו על רקע אפשרות שייכחדו בקרוב, התגלה כמקצוע בצמיחה - טלר בבנק.

באולג'ובס בדקו את הביקוש לשבעת המקצועות ב-2012-2010 בשלושה חודשים - יולי, אוגוסט וספטמבר. מהבדיקה עלה כי המשרה שספגה את הירידה החדה ביותר בביקוש היא תכנות COBOL - ירידה ממוצעת של 63%; אחרי המתכנתים נפגעו טכנאי חשמל (ירידה של 52% בביקוש למשרה), סוכני נסיעות (ירידה של 50%), סוכני ביטוח (ירידה של 46%); מתווכי נדל"ן (ירידה של 43%) ופסיכולוגים תעסוקתיים (ירידה של 33%). לעומתם, הביקוש לטלרים בבנק רק עולה - בשנתיים האחרונות עלה הביקוש למשרה בקרב מעסיקים ב-128% בממוצע, בשלושת החודשים שנבדקו.

מהו ההסבר למגמות האלה? בכל הנוגע למקצועות המציעים שירותי תיווך בכל תחום שהוא - נדל"ן, נסיעות או ביטוח - ההסבר פשוט: האינטרנט, המציע כיום את אותם שירותים, ללא תיווך, שינה את חוקי המשחק וצימצם עלויות. "הפעילות האינטרנטית הביאה לשינוי בשוק ובהרגלי הצריכה ולמעשה הקטינה את הדרישה למקצועות מתווכים", אומרת עינב בוימפלד, מנהלת המחקר והתוכן באולג'ובס.

האם המשמעות היא שכל מי שעוסק בתיווך חייב לשקול הסבה מקצועית? בינתיים לא, אך לפי בוימפלד, המתווכים למיניהם חייבים לייצר לעצמם התמחויות כדי לשרוד. לגבי סוכני נסיעות אומרת בוימפלד: "הם עדיין נחוצים בתחום העסקי. חברות רבות עדיין נעזרות בהם בארגון נסיעות עסקים ולכן כדאי להם להתמקד בקהל הזה. סוכני תיירות ונסיעות מועסקים גם באתרי נסיעות בתפקידים שונים".

למתווכי נדל"ן היא מציעה לחבור לסוכניות התיווך הגדולות, שממשיכות לשגשג בזכות פרויקטים גדולים, המחייבים סיוע מצד מתווכים. "רבים ממתווכי הנדל"ן עברו לחברות אינטרנטיות או למשרדי ענק. אחרים מועסקים כסוכני מכירות בפרויקטים חדשים". סוכני הביטוח גם הם חייבים לייצר לעצמם נישה לפי בוימפלד - או שיפנו לתחום המכירות או שיתמקדו בתפעול המשרד וטיפול בפניות.

בהמשך למגמת ריכוז הכוח בידי החברות הגדולות בתחום הנדל"ן, גם הפסיכולוגים התעסוקתיים נעזבו לטובת מכוני המיון - ומסיבה זו הם סובלים מירידה בביקוש. לכן ההמלצה שניתנה למתווכי הנדל"ן תקפה גם כאן - היכנסו לחברת מיון או הציעו שירותי פרילאנס לעסקים קטנים ובינוניים, שמרכזי הערכה ומכוני מיון יקרים להם.

הסיפור של טכנאי החשמל שונה: הסיבה שאנו זקוקים להם פחות נובעת מהנטייה לצרוך יותר. כשמחליפים מכשירים חשמליים כל כמה שנים - במקום מדי עשור, כפי שהיה נהוג בעבר - נתקלים בפחות תקלות. למרות זאת, מצבם של חשמלאים עדיין טוב בהרבה מזה של המתווכים, שכן מומחיותם נדרשת מאוד בתעשייה. שם בכלל מדווחים על 1,400 חשמלאים חסרים. לכן לפי בוימפלד, "לטכנאי החשמל מומלץ שלא להתמקד בתחום התיקונים, אלא לעשות הסבה לחשמלאות ולהציע שירותים לתעשייה".

מתכנתי COBOL נכחדים מכיוון שהשירות שהם מציעים לא רק הצטמצם, אלא כמעט נעלם לגמרי. מדוע? מכיוון ששפת התכנות COBOL כבר אינה רלוונטית. מסיבה זו, מתכנתים אלה חייבים ללמוד שפות תכנות עדכניות יותר, ומדובר לרוב בקורסים קצרים. היחידים שיכולים לשמוח מממצאי הבדיקה של אולג'ובס הם הטלרים - בניגוד לציפיות, הם דווקא נהנים מעלייה בביקוש למשרה. מה הסיבה לכך? בוימפלד מעריכה שפרישת סניפי הבנקים גדלה בשנים האחרונות ולכן שירותיהם עדיין נדרשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker