חמישה חטאים בלתי נסלחים בראיון עבודה

הראיון מתחיל עוד לפני הכניסה לחדר המנהל

נירה כרמל

>> הוזמנת לראיון עבודה? הנה כמה דברים שמומלץ להימנע מלעשות בראיון, כדי למנוע את פסילתך באופן כמעט אוטומטי כמועמד למשרה.

1. לא להכפיש מקומות עבודה קודמים. גם אם ממש סבלת ממשרתך הקודמת, המנע מלירוק לבאר שממנה שתית ולהשמיץ את החברה, את הבוס או את עמיתיך לעבודה. הדבר עלול ליצור אצל המראיין רושם שלילי, ולכן השתדל להתמקד בדברים החיוביים. במידת הצורך, אם אתה נשאל, השתמש בניסוחים עדינים ודיפלומטיים.

צילום: דרימסטיים

2. לא לנהוג בחוסר סבלנות וחוצפה בעת ההמתנה לראיון. לא כולם יודעים שראיון העבודה מתחיל עוד לפני הכניסה לחדר המנהל. להתנהגותך בעת ההמתנה לראיון יכולה להיות השפעה מכרעת על הצלחתך או כישלונך בראיון. לכן, גם אם התבקשת להמתין זמן רב עד הראיון, או אם התבקשת למלא טפסים שונים, התנהג בנימוס ובסבלנות. אם המתנת זמן רב ואין באפשרותך להמתין עוד, מכל סיבה שהיא, הסבר זאת לגורם הרלוונטי - ונסה לתאם מועד חדש.

3. להימנע מ"פלישה" למרחב האישי של המראיין. מועמד שעם הכניסה לחדר המראיין מיד מניח על שולחנו את המשקפיים, המפתחות, או הטלפון שלו, משדר מסר סמוי של "פולש", והדבר עלול להשפיע, בתת-מודע של המראיין. עליך לזכור כי השולחן המפריד בינך לבינו הוא עדיין שולחן העבודה שלו, ולכן אין זה מקובל שתניח עליו את חפציך. אין זה גם ראוי שתשחק בדבר מה המונח על השולחן, גם אם מדובר ב"משחקי מנהלים", המצויים במשרדים רבים. לכן, טרם כניסתך לראיון, הכנס את כל חפציך לתיק והנח אותו על הרצפה לצד מושבך. שמור על ידיך במרחב שלך, (רצוי, אגב, להשאירן פתוחות ולא שלובות) ומקד את מבטך אל עבר המראיין, ללא "פזילות" לצדדים או לכיוון מסך המחשב שלו.

4. דע מה התפקיד שאליו אתה מתראיין. על חשיבותה של ההכנה לקראת ראיון העבודה כבר דובר רבות, אך גם אם אינך נוהג להתכונן, מן הראוי שתדאג, לכל הפחות, לברר לאיזו משרה אתה עומד להתראיין ובאיזו חברה מדובר, בעיקר אם אתה נשלח לראיון באמצעות גורם חיצוני. מועמד שמגיע לראיון ללא הבנה בסיסית מהי המשרה המוצעת ובמה עוסקת החברה, מקטין באופן משמעותי את סיכוייו להצליח בראיון.

5. הימנע מחוסר עקביות בתשובות ומאי התאמה בין הנאמר בראיון לבין המופיע בקורות החיים. בהצגת הדברים ובמענה על שאלות המראיין, היצמד לכתוב בקורות החיים ששלחת לארגון. מועמד שבמהלך הראיון עונה תשובות שאינן תואמות לדברים המצוינים בקורות החיים, מעלה אצל המראיין ספקות לגבי אמינותו. זאת ועוד, פעמים רבות נוהגים מראיינים מקצועיים לשאול שאלות על אותו נושא בכמה דרכים שונות, ובנקודות שונות במהלך הראיון - כך נבדקת אמינות תשובותיך. שים לב לכך.

הכותבת היא מנהלת השמה ארצית באורטל משאבי אנוש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker