עלייה דרמטית במספר העובדים התאילנדים התובעים את זכויותיהם - קריירה - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עלייה דרמטית במספר העובדים התאילנדים התובעים את זכויותיהם

לפי קו לעובד, אוכלוסיית עובדי החקלאות התאילנדים היא המנוצלת בישראל - בגלל תנאי העבודה הקשים, הריחוק ממרכז הארץ ומחסום השפה ■ בשנה האחרונה רבים פונים לעמותות ולעורכי דין פרטיים - ותובעים בסכומים של מאות אלפי שקלים

4תגובות

כוחם של מהגרי העבודה התאילנדים התחזק משמעותית אל מול מעסיקיהם בשנה האחרונה - רבים מהם מבררים את זכויותיהם, ותובעים מעסיקיהם, בין השאר באמצעות עורכי דין פרטיים, כך מציינים בעמותת קו לעובד.

הדבר נובע מהתגברות המודעות אצל העובדים ליכולת לפנות לגורמים המציעים מידע וסיוע. בקו לעובד, למשל, החליטו באחרונה למקד משאבים רבים בהגברת המודעות לזכויות עובדים בקרב עובדי החקלאות - שנחשבים למהגרי העבודה המנוצלים ביותר - ולאור זאת עלה מספר הפונים אל העמותה במאות אחוזים, בימי הביקור הייעודיים.

סך הכל ישנם כ-25 אלף מהגרי עבודה תאילנדים בישראל. "בשנה האחרונה יש עלייה דרמטית במספר מהגרי העבודה התאילנדים שפונים אלינו כדי לתבוע את זכויותיהם", אומרת נטע רוזנטל, רכזת תחום חקלאות בקו לעובד. "העלייה הזו נובעת מכך שהמודעות לזכויות - ולעובדה שרוב המעסיקים עוברים על חוקי העבודה - עוברת מפה לאוזן, וגם דרך רשתות חברתיות כמו פייסבוק".

לפי רוזנטל, המגמה הזו מובילה לכך שעובדים פונים גם לעורכי דין פרטיים כדי לתבוע מעסיקים או שעורכי דין פונים לעובדים ומציעים להם את שירותיהם - אולם במקרים האלה העובדים חייבים לבדוק שהעמלה שגובה עורך הדין סבירה.

ב-2011 לפני שהחלה הנהירה הגדולה לגורמי סיוע - מאות עובדי התלוננו על הפרות של
חוקי העבודה ו-253 תיקים נפתחו בעקבות זאת. התלונה הנפוצה ביותר של עובדים היתה אי תשלום שעות נוספות (225 תלונות).

מרבית העובדים פונים לעמותה בסיום העסקתם, לפני החזרה למולדתם, ואז מתגלה פעמים רבות שהעובדים לא קיבלו פיצויי פיטורים לפי חוק, וכן שכל אורך תקופת עבודתם
זכויותיהם הופרו.

"הרוב לא מקבלים שכר מינימום או תלושי שכר מסודרים, הם עובדים שעות ארוכות מאוד, 7 ימים בשבוע, ולא מקבלים תשלום לפי חוק על שעות נוספות, וכן לא מקבלים ימי חופשה לפי חוק. רוב העובדים - אם תובעים את המעסיק - עושים זאת בדיעבד בבתי הדין לעבודה".

מדוע העובדים התאילנדים הם המנוצלים במשק בקרב העובדים הזרים?

"הם עובדים בישובים מרוחקים מאוד ללא תחושת קהילה, והרוב לא דובר אנגלית ולכן מתקשה לתקשר ולהתלונן. כדי לתקשר עמם בעמותה אנחנו מפעילים מתורגמנית".

חקלאים טוענים שהעובדים מבקשים לעבוד שבעה ימים בשבוע כדי להרוויח יותר כסף.

"זה לא משנה - למעסיק אסור לעבור על החוק נקודה. מעבר לכך, לעובדים מגיע 12 ימיחופש לפי חוק, והם לא משתכרים יותר אם הם עובדים בימים האלה במקום לנצל אותם".

גם לפי עו"ד אלון דוידוב, המייצג עובדי חקלאות רבים שתובעים את מעסיקיהם, בשנה האחרונה זרם הפונים אליו גבר משמעותית. לפי דוידוב, תביעות יכולות להגיע לסכומים של מאות אלפי שקלים.

"התגובה הראשונית שאנחנו מקבלים מהמעסיקים הנתבעים היא בעיקר הלם, כשהם רואים את אותו תאילנדי, עושה דברם, שהעסיקו משך שנים ארוכות, מתייצב מולם בבית המשפט ודורש את הכספים שהוחסרו ממנו במשך השנים", אומר דוידוב.

"התאילנדים לומדים מאוכלוסיות עובדים זרים אחרות, כגון הפיליפינים, שיודעים לדרוש היטב את מה שמגיע להם". קושי נוסף עמו התמודדו עובדים תאילנדים הוא דמי התיווך הגבוהים שנדרשו לשלם כדי לעבוד בישראל, כ-40 אלף שקל בממוצע - סכום שלוקח להם שנתיים בממוצע להחזיר

כך קרה שעובדים אלה היו למעשה שבויים בידי מעסיקיהם בתקופה זו ומיעטו להתלונן
כנגדם. עם זאת, בעקבות הסכמים בילטראליים בין ישראל לתאילנד המיושמים החל מאפריל האחרון, עובדים תאילנדים לא משלמים דמי תיווך אלא משלמים סכום של כ-1,000 דולר בלבד - דמי טיפול - לארגון ההגירה העולמי IOM בתמורה לשירותיו.

רוזנטל מסבירה כי יש סיכוי שבעקבות ההסדר החדש יתחזק עוד יותר מעמדם של העובדים, אולם לדבריה יש עדיין עובדים שמגיעים לישראל דרך אנשים שגובים מהם דמי תיווך, בניגוד להסכמים.

עובדים נוספים הסובלים מתופעות דומות של ניצול הם מבקשי המקלט שהגיעו לכאן מסודאן ואריתראה - ושוהים בישראל ללא מעמד מוסדר. מסיבה זו הם מנוצלים לעתים קרובות וגם כאשר הם עוזבים את המדינה לא מקבלים בדרך כלל כספי הפיצויים. בחודשים האחרונים גם עובדים אלה תובעים את מעסיקיהם בהיקפים גדלים והולכים.

לימור אדרי


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם