העדפה מתקנת? לא במשרד החינוך

מבט בנתונים של בנק ישראל מגלה כי המצב רע הרבה יותר מכפי ששיערנו

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילוסטרציה - למצולמים אין קשר לנאמר
אילוסטרציה - למצולמים אין קשר לנאמרצילום: תומר אפלבאום

>> בנק ישראל בא אתמול להרגיע. ההודעה שפירסם, פרי כמה מחקרים בתחום כלכלת החינוך, בישרה כי המצב בתחום הפערים בחינוך בישראל גרוע פחות מכפי שחששנו.

הרשויות המקומיות החזקות אמנם משקיעות (עם ההורים) בחינוך הרבה יותר מהרשויות החלשות - השקעה שהוסיפה 6.5 שעות לימוד בשבוע ברשויות חזקות, לעומת 1.5-2 שעות בלבד שהוסיפו רשויות ערביות חלשות - ובכך מביאות להגדלת הפערים החינוכיים; מנגד, משרד החינוך מבצע השקעה מתקנת בחינוך, ומשקיע הרבה יותר בחלשים מאשר בחזקים. לפי בנק ישראל, משרד החינוך משקיע 32% יותר בתלמידים חלשים לעומת תלמידים חזקים, וגם לאחר קיזוז ההשקעה העודפת של הרשויות המקומיות עדיין נותרת עדיפות תקציבית בחינוך של 27% לטובת התלמידים החלשים.

ואולם, כלל לא בטוח שכדאי להירגע. מבט בנתונים של בנק ישראל מגלה כי המצב רע הרבה יותר מכפי ששיערנו. העדיפות בתקציב של 32% לטובת תלמידים חלשים אכן מתקיימת בתוך החינוך הממלכתי. בחינוך הממלכתי-דתי העדיפות אף גדולה יותר - תלמידים חלשים מקבלים תקציב הגבוה ב-45% מזה של תלמידים חזקים. אך בל נשכח כי הקצה החלש האמיתי של מערכת החינוך בישראל (ללא החרדים, שלומדים במערכות חינוך נבדלות ושונות) הוא החינוך הערבי, ושם מתברר כי העדיפות נשכחת ואיננה.

התלמידים הערבים מקבלים הרבה פחות שעות לימוד ממשרד החינוך, בכל הרמות. תלמיד ערבי חלש מקבל 17% פחות שעות מתלמיד יהודי חלש. למעשה, תלמיד ערבי חלש מקבל פחות תקציב מאשר תלמיד חזק בזרם הממלכתי-הדתי. הדיפרנציאליות של מערכת החינוך הישראלית מתהפכת כשמדובר בזרם הממלכתי-דתי לעומת הממלכתי הערבי - החזק הדתי מקבל יותר תקציבים ויותר טיפוח מאשר החלש הערבי (הפרש של 6% לטובת החזק היהודי). כשמוסיפים לכך את הפערים הקיימים ממילא בהשקעה של הרשויות המקומיות וההורים, יוצא שהתלמיד הערבי מקבל תקציב הנמוך ב-20%-37% מעמיתו היהודי. סגירת פערים בוודאי אין כאן.

זה לא צריך, כמובן, להפתיע. משרד החינוך אמנם מניף את דגל הטיפוח והשוויוניות, אבל הוא מעולם לא התכוון לכך באמת. לפני כעשור מונתה ועדת שושני, שקבעה בפעם הראשונה כי תקציב החינוך צריך להיות מחולק דיפרנציאלית. הוועדה קבעה נוסחת תקצוב שלפיה שעות הלימוד יוקצו לפי תלמיד, וכי תלמיד חלש יקבל 60% יותר שעות לימוד מאשר תלמיד חזק. במקביל פירסמה הוועדה את מדד הטיפוח - הקריטריונים שעל פיהם קובעים מיהו תלמיד חלש ומיהו תלמיד חזק. הפלא ופלא, מדד הטיפוח התבסס בעיקר על קריטריונים של שנת עלייה לישראל ומפת אזורי עדיפות לאומית. היישובים הערביים והתלמידים הערבים הוצאו מהמדד.

לאחר שמדד הטיפוח נפסל בבג"ץ, הוציא משרד החינוך מדד טיפוח חדש - מדד סוציו-אקונומי אמיתי, שמתבסס על קריטריונים כמו השכלת ההורים וההכנסה המשפחתית. אלא שעם שינוי מדד הטיפוח, החליט משרד החינוך גם לשנות את נוסחת התקצוב. נוסחת שושני נזרקה לפח, ובמקומה נולדה נוסחת שטראוס.

גם נוסחת שטראוס קובעת כי יש לתת יותר שעות לימוד לתלמידים חלשים, אבל זאת רק לאחר שהובטח מספר מינימלי של שעות לימוד לכל התלמידים בישראל, חזקים או חלשים - 31 שעות לימוד מינימליות בשבוע. מה שנותר לחלוקה בצורה דיפרנציאלית, הוא כ-7% משעות הלימוד. משמע, נוסחת שטראוס צימצמה את ההעדפה המתקנת של שעות הלימוד בין חלשים לחזקים מ-66% לפי שושני - ל-7% בלבד.

נחום בלס, חוקר כלכלת חינוך במכון טאוב ומי שערך את המחקר עבור בנק ישראל, קובע חד-משמעית כי "נוסחת שטראוס הסיגה אותנו לאחור בשוויוניות בחינוך". הוא מציין גם כי מחקרים בעולם קובעים שסגירת פערים בחינוך מחייבת השקעה עודפת של 50% בתלמידים חלשים לעומת חזקים. ה-7% של נוסחת שטראוס, ניתן ללמוד מכך, הם לא יותר מלעג לרש.

אם כך, אמנם בפועל הקצאת התקציבים לתלמידים החלשים היא גבוהה יותר (הם מקבלים מענקים למורים בפריפריה, כיתות קטנות יותר, השקעה עודפת במחשוב בית הספר ועוד), ומגיעה בסיכומו של דבר לעדיפות תקציבית של 26% - אבל גם 26% הם כמחצית ההשקעה המתקנת הנדרשת כדי לצמצם פערים בין חלשים לחזקים בישראל, וגם הם נחלת התלמידים בחינוך היסודי ובחטיבות הביניים בלבד. בגנים ובתיכונים אין העדפה מתקנת. ובכל מקרה, ההעדפה התקציבית לא חלה על החלשים באמת - התלמידים הערבים. אלה, כאמור, מקבלים 20% פחות, ולא 26% יותר. מישהו אמר שיש העדפה מתקנת בישראל?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker