גפני מעכב מיליוני שקלים לרשות הגז בשל משבר פיניציה - קריירה - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

גפני מעכב מיליוני שקלים לרשות הגז בשל משבר פיניציה

לעת עתה, הוסר איום הפיטורין של 400 עובדים ■ מנהל המפעל נעתר לבקשת גפני והמפעל ימשיך לפעול

7תגובות

ועדת הכספים מעכבת העברת מיליוני שקלים לרשות הגז עד למציאת פתרון במשבר מפעל פיניציה. בנתיים הוסר איום הפיטורין של 400 העובדים במיפעל לאחר שמנהל המפעל נעתר לבקשתו של יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) והודיע שהמפעל ימשיך לפעול.

גפני הסביר את העיכוב, בצורך למצוא פתרון דחוף למשבר בפיניציה ובצורך למנוע את פיטוריהם של 400 עובדיו.

גיל אליהו

גפני הוסיף כי "מדובר במצב בעייתי ומתמשך של אפליית מפעלים בפריפריה בהשוואה לאלו במרכז. ועדת הכספים לא תאפשר מצב שבו תושבי הפריפריה יהיו אזרחים סוג ב'". גפני דרש מהממשלה לפעול בדחיפות לקידום העבודות לחיבור המפעל לצינור הולכת הגז הממוקם כ-20 ק"מ ממנו באלון תבור.

גפני חזר על דרישתו מזה חודשים ממשרדי האוצר והאנרגיה, "לפעול לחיבורם של כל המפעלים בפריפריה לרשת ההולכה הארצית של הגז הטבעי. לא יתכן שמפעלים בפריפריה יופלו לרעה לעומת אלו שבמרכז הארץ".

גפני הודיע לנציגי האוצר, ש"אם נושא תוואי צינור הולכת הגז לא ייפתר ולא ייחתם הסכם בנושא בהקדם, הדבר יוביל לכך שוועדת הכספים תפעיל סנקציות שונות, כפי שעשתה במשברים דומים בעבר והדבר יעלה לאוצר הרבה יותר".

גפני הבטיח למנהלי המפעל ולעובדים, ש"הוועדה לא תרפה עד שהנושא ייפתר" וביקש ממנהל המפעל, ערן חיימוביץ', ש"לא לכבות את התנור ולא להשבית את פעילות המפעל על-מנת להבטיח ש- 400 העובדים לא ילכו הביתה. תן לנו זמן על-מנת לפתור את המשב כפי שעשינו עם מפעלים אחרים כפרי גליל, תע"ש, בריל והמתפרה במצפה רמון".

מנכ"ל משרד האנרגיה והמים, שאול צמח הסביר כי "על חיבור המפעל לרשת ההולכה הארצית של הגז הטבעי אמונה חברת נתג"ז (נתיבי הגז הטבעי לישראל בע"מ) וזו יכולה לבצע זאת בתוך 20 חודשים מרגע חתימה על ההסכם". צמח אישר ש"אכן מפעלים שאינם מחוברים לרשת ההולכה מושתת עליהם ההוצאה של הולכת הגז או שהם עושים שימוש במזוט שהוא יקר יותר". לדבריו, "עלות חיבור המפעל לרשת ההולכה הארצית תתחלק בין כל המשתמשים בצינור ולא על פיניציה לבדו".

מנכ"ל פיניציה, ערן חיימוביץ' אמר כי : "הבעלים של החברה שמימנו בעשרות מיליוני שקלים את ההפסדים הצבורים של החברה אינם מאמינים עוד לממשלה ולא מוכנים להמשיך להזרים כספים. אי אפשר לעשות עסקים עם מדינת ישראל, כיוון שהממשלה אינה עומדת בהתחייבויותיה. הפער בעלות בין המזוט לגז הטבעי בחודש הוא 1.3 מיליון דולר וזה יוצר חובות עתק". חיימוביץ' נעתר לבקשת יו"ר הוועדה גפני ולא יכבה את התנור על-מנת שהמפעל ימשיך לעבוד כרגיל עד לפתרון המשבר.

יו"ר חברת נתיבי הגז הטבעי לישראל בע"מ, רוני חיימובסקי הסביר כי : "כיום אנחנו מגיעים עד מפעל אלון תבור. מחודש מאי האחרון אנחנו עובדים על התכנון של הולכת הגז עד פיניציה, למרות שטרם נחתם חוזה וללא קבלת כספים בגין העבודות בנושא".

מנהל רשות הגז, שוקי שטרן, עדכן את הוועדה ש"טרם נחתם ההסכם עם חברת נתג"ז בשל אי בהירות לגבי תוואי הצינור עקב מחלוקות עם בעלי זכויות על מקרקעין בתוואי המתוכנן".

ח"כ ציון פיניאן (ליכוד) אמר כי : "אם לא נציל את המפעל זה יהיה אסון לא רק לעובדים ולא רק לנצרת עילית אלא לכל האזור ואם ועדת הכספים סייעה למפעל פרי הגליל, למפעל בריל, למתפרת העצמאות בירוחם, לתע"ש ולמפעלים נוספים, חובה עליה להציל גם את מפעל פיניציה".

ח"כ ליה שמטוב (ישראל ביתנו) הסבירה כי : "פיניציה הוא מפעל עוגן של נצרת עילית. צריך להציל את המפעל בכל מחיר, שכן סגירתו תפגע בצורה קשה ביותר בעיר וביכולת של רבים מתושביה להתפרנס. מהמפעל מתפרנסים לא רק העובדים אלא גם ספקים רבים מכל אזור הצפון".

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) טענה ש "מדובר באיוולת שדווקא למפעלים בפריפריה אין חיבור לקו הולכת הגז בעוד למפעלים במרכז יש. ניתן להשתמש בקרן הסיוע למפעלים במצוקה שנצברו בה 600 מיליון שקלים מכספם של כל העובדים במשק".

ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) טען כי : "אם היתה איזו בעיה ביטחונית כולם היו מתייצבים מיידית ומאשרים תקציבים לפתרון המשבר או הצורך המיידי, אך כאן משום מה זה לא קורה. יש לפתור לאלתר את בעיית פיניציה במסגרת פתרון מקיף לכל המפעלים בצפון. אם המפעל ייסגר ולא יימצא פתרון הדבר יביא לקריסה של כל הצפון".

ח"כ עמיר פרץ (עבודה) חזר אף הוא על הסכנה בסגירת המפעל ואמר כי : "אחרי סגירה אפשרית של המפעל, תתחיל שרשרת נפילות שתגרור איתה את כל המפעלים בצפון".

ח"כ דב חנין (חד"ש) העיר כי : "המפעל משתמש גם בדלק יקר וגם מזהם. ייקח זמן לחבר את המפעל לקו הולכת הגז, אך יש פתרון בינתיים להעביר גז דחוס באמצעות משאיות".

ח"כ יעקב אדרי (קדימה) הוסיף כי : "מדובר במפעל שיכול לעמוד על הרגליים אם רק המדינה תעמוד בהתחייבויות שהעניקה לו. עד שהמפעל יחובר יש לעזור להם באמצעות מימון ביניים".

ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) הסבירה כי : "בלי ערבויות של האוצר שהנושא יבוצע לא ניתן להבטיח שהדברים אכן יקרו. נדרשת התחייבות אישית של השר על-מנת שהוועדה תשתכנע שהמשבר ייפתר".
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם