מקורב לבן-צבי: "אם עובדי מעריב ימתחו את הגבול - ניסוג" - קריירה - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מקורב לבן-צבי: "אם עובדי מעריב ימתחו את הגבול - ניסוג"

"ביומיים האחרונים יש בעיתון התפתחות לא טובה - אם הם יעברו את הגבול יהיו 2,000 מפוטרים" ■ השבוע אמורים עורכים בכירים להיפגש עם הבעלים לעתיד של "מעריב" שלמה בן צבי ובוועד העובדים חוששים כי הפגישות הן לצורך העברת המלצות על קולגות

33תגובות

"אם עובדי מעריב ימתחו את הגבול ויפגעו בעיתון, אנחנו לא נהיה שם", כך מבהיר היום מקורב למו"ל שלמה בן צבי, שחתם על עסקה לרכישת פעילות העיתון. "ביומיים האחרונים יש בעיתון התפתחות לא טובה. בעבר המחאה היתה בסיסית ומוסרית, אנשים שלא קיבלו את שכרם ופיצויים, וטבעי שכל אחד יבוא לזעוק איתם את הזעקה - אבל כעת יש שם התפתחות לא טובה. אם הם יעברו את הגבול, העסקה תיפול ויהיו 2,000 מפוטרים".

בעוד עובדי מעריב כיוונו את עיקר האש כלפי הבעלים הנוכחיים והקודמים, נוחי דנקנר ועופר נמרודי, המאבקים של הימים האחרונים יוצרים דאגה אצל אנשי בן צבי.

מוטי קמחי

הכותרת בעמוד השער בעיתון ביום שישי היתה "נמכרנו", והכעיסה את אנשי בן צבי. "זה כאילו שהם נמכרו לעבדים ולשפחות, מה זה?" שואל מקורב לבן צבי. היום גם ביקש ועד העובדים לעיתונאים במעריב שלא להגיע לפגישות עם אנשי בן צבי ללא תיאום עם הוועד, ובהסתדרות גם שוקלים לבקש מבית המשפט למנוע את העסקה.

ההחלטה להפסיק לסקר שרים, ובמיוחד ההשבתה המתוכננת של יום שלישי, כולל העיתון והאתר המודפס מדאיגה עוד יותר את אנשי בן צבי. "יש לזה משמעות דרמטית", אומר המקורב. "הם רוצים שהעיתון ימשיך לפעול, אבל מהלך כזה פוגע אך ורק במותג מעריב - דבר שיהיה קשה לשקם. הם פוגעים במפרסם שכבר קנה פרסום ומבריחים את המפרסמים העתידים, והם פוגעים גם במנויים שילכו לקנות את המתחרים. זו ירייה לכולנו ברגל. משהו מוזר קורה שם".

בעסקה סוכם כי בן צבי סוכם כי יקלוט מחדש כ-300 עיתונאים ממעריב, וכן נעשים מאמצים להגיע להסדר שלפיו תימשך העסקתם של כ-200 עובדי הדפוס וכ-900 עובדי ההפצה בטווח הקצר. "אנחנו חייבים לפטר חלק", אומר המקורב לבן צבי. "אם ננהל את העיתון כמו דנקנר נמשיך להפסיד כמו דנקנר. אם הם יהיו נגדנו, 2,000 איש בטוח יילכו הביתה והעיתון ייסגר".

הוועד לעובדי "מעריב": אל תתייצבו לשיחות עם בן צבי מבלי לתאם אתנו

בהודעה שהפיץ הבוקר ועד עובדי "מעריב" לעובדי העיתון הוא יידע את העובדים בכך שעורכים בכירים זומנו לפגישות עם הבעלים המסתמן שלמה בן צבי, שייערכו ככל הנראה השבוע. לפי הוועד, מטרת הפגישות עשויה להיות לא רק בחינת אפשרות של העסקת אותם עורכים בכירים ב"מעריב" החדש, אלא גם קבלת המלצות מהם על מועמדים להעסקה מקרב העובדים - דבר שהוועד רואה כפסול.

לפי נתוני הוועד, מתוך כ-800 עובדי מערכת (עיתונאים, גרפיקאים וצלמים) ומינהלה הקיימים כיום - צפוי בן צבי ככל הנראה לגייס לשורותיו כ-300 עובדים בלבד. לכן, הגיוני כי יסתמך על המלצות לצורך סינון המועמדים. הוועד חושש כי מצב שבו בן צבי יקבל מידע מוקדם על עובדים ולא יתרשם מהם באופן עצמאי תוך שיש להם הזדמנות לנקודת פתיחה שווה - עלול ליצור פגיעה בשוויון ההזדמנויות שלהם. בימים האחרונים אף דובר על כך כי אם על הממליצים יימנו העורך הראשי ניר חפץ וסגנו שי גולדן - שמונו לתפקידם בידי בעל השליטה ב"מעריב" נוחי דנקנר - הרי שהדבר עלול להפלות לרעה את העובדים שהיו מעורבים במאבק כנגד סגירת העיתון וכנגד דנקנר.

הוועד כתב: "מכיוון שעסקת המכירה טרם אושרה על ידי בית המשפט, ומכיוון ושיתוף פעולה כזה של העורכים עם בן צבי עלול לפגוע בשוויון ההזדמנויות של העובדים - אנחנו מתנגדים נחרצות לשיתוף הפעולה הזה, וקוראים לכל העורכים ולכל העובדים בכלל לא להתייצב לשיחות עם בן צבי ושליחיו שלא בתיאום עם הוועד. הבוקר אנחנו אף מגישים לבית המשפט בקשה דחופה למנוע קיום פגישות מסוג זה. יש להדגיש שצעד זה לא נועד לפגוע בבן צבי עצמו, אלא רק להגן על הזכויות של כולנו ולמנוע מערכת של הפרד ומשול".
ביחס לחששות אלה, אמר העורך הראשי ניר חפץ כי בשיחה עם יו"ר ועד העובדים חגי מטר ציין מפורשות כי לא התבקש מבן צבי לספק המלצות על העובדים ובכל מקרה לא יספק המלצות בשום דרך שהיא.

כמו כן צוין במכתב כי עובדים שמעוניינים לעזוב את העיתון ולא רוצים לחכות עד לסגירתו בחסות בית משפט, יכולים לעשות זאת דרך עורכי הדין המייצגים את העובדים, גלילה ואלון הורנשטיין. עובדים אלה יהיו זכאים לאותם הזכיות של מי שיפוטרו בהמשך.

לקראת השביתה המתוכננת ליום שלישי, שמשמעותה שעובדים המכינים את העיתון בשני (לקראת שלישי) לא יעבדו וכי מוספי חג שכבר הודפסו לא יופצו, כתב הוועד: "מכיוון שההנהלה עדיין לא נענתה לאף אחת מדרישותינו, מכיוון שהבטחות שניתנו לנו הופרו באופן שיטתי וקבוע, לאחר שמאבטחים נשלחו לתוך הבניין שלנו על ידי ההנהלה ונוכח היוזמות לקדם את עסקת בן צבי מבלי לעגן את זכויות העובדים - אנחנו נאלצים להשתמש בכלי השביתה, ולא להוציא עיתון או להעלות תכנים לאתר ביום שלישי. כתבות שכבר הוכנו יועלו לאתר בהמשך.

"כפי שציינו בעבר - אנחנו משתמשים בצעד הזה בלב כבד, ומתוך תחושה שרק כך נוכל להעיר את ההנהלה והבעלים, ולהלחם על הזכויות המגיעות לנו". מההסתדרות נמסר כי נכון להיום השביתה יוצאת לפועל - וכך יהיה אלא אם תאושר בקשת "מעריב" להקפאת הליכים ובית המשפט המחוזי יעצור את השביתה או אם ההסתדרות תחליט כי בית המשפט נעתר לכל הבקשות של ההסתדרות ואין טעם בשביתה".

עו"ד ערן גולן, יו"ר ועדת דיני עבודה במחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין, מסביר כי בדרך כלל בהליכי הבראה של חברות הנתונות בקשיים, ניתן משקל משמעותי למעמדם של העובדים על פני נושים אחרים, ובית המשפט יעדיף פתרון של העסקת עובדים קיימים.

עוד, לדברי גולן, "ספק רב אם שביתה תהיה הכלי שישכנע את הרוכש החדש להעסיק יותר עובדים מכפי שתכנן". בנוגע לזכויות העבר, אמר: "על ועד עובדי מעריב להתרכז בעובדים שהסכום הכספי של זכויותיהם עולה על הסכום אותו יוכלו לקבל מהביטוח הלאומי (כ-112 אלף שקל)".

הכשרת היישוב: "אנו חוזרים ומדגישים כי בוצעו במעריב בהקפדה כל ההפרשות הנוגעות להתחייבויות כלפי העובדים"

הכשרת היישוב הגיבה היום לטענות נגדה לגבי התקופה בה שלטה ב"מעריב" עד לפני כשנתיים. "אנו חוזרים ומדגישים כי בתקופת היותה בעלת השליטה במעריב במשך כ-18 שנה, בוצעו במעריב בהקפדה כל ההפרשות הנוגעות להתחייבויות כלפי העובדים במלואן וכסדרן, והכל על פי המתחייב בדין. יצויין, כי ניתן לבדוק נושא זה בנקל מול חברות הביטוח ומנהלי קרנות הפנסיה בידיהם הופקדו כספי העובדים לאורך השנים", מסרו בחברה.

"יתרה מכך, ההפרשות האמורות אף נבדקו ע"י רואי החשבון החיצוניים של מעריב לצורך פרסום הדוחות הכספיים, ואף אושרו לאחר בדיקה קפדנית במסגרת בדיקות הנאותות שביצעו במעריב רואי החשבון הבודקים בתהליך ההשקעה על ידי מר זקי רכיב ופעם נוספת, לאחר מספר חודשים במסגרת בדיקות הנאותות לקראת ההשקעה של דיסקונט השקעות, מקבוצת אי.די.בי. ע"י רואי חשבון מטעמה".

עוד מוסיפים בהכשרת הישוב כי "במהלך השנים הארוכות בהן הכשרת היישוב שלטה במעריב היא עשתה מאמצים גדולים להתמודד עם קשייה של מעריב והזרימה לקופתה סכומי עתק שמעולם לא הושבו לה, והיא אף נאלצה למחוק את מלוא השקעתה במעריב תוך הסבת הפסדים של מאות מליוני שקלים. בקבוצת הכשרת הישוב היו למעלה מ-4,000 עובדים, והיא רואה בעמידה בהתחייבויות כלפיהם ערך עליון, ובהתאם לכך, היא פועלת בדקדקנות ובקפידה לצורך קיום מלוא ההתחייבויות הללו. ברוח דברים אלה, תומכת הכשרת הישוב בהחלטת אי.די.בי. כי כל הסכומים שיוזרמו ממכירת המגרש, מעסקת בן-צבי, מתקבולים מלקוחות וממקורות אחרים במעריב - ישמשו בראש ובראשונה לכיסוי התחייבויותיה כלפי העובדים".

דנקנר הצהיר באחרונה כי יבקש מדסק"ש להשלים את החוסרים בקופת הפיצויים והפנסיה של מעריב לפי חלקו בחברה - 69% - וקרא להכשרת הישוב להצהיר כי תפעל גם היא להשלים את חלקה. בהכשרת הישוב אומרים היום כי "במידה שבכל זאת יתברר, כי בתקופה בה שלטה הכשרת הישוב במעריב נפל דופי כלשהו בהפרשות לעובדים, (דבר שאינו מתקבל על הדעת), תבחן הכשרת הישוב את אחריותה לעניין, ותפעל כמתחייב על פי החוק".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#