זומנתם לשימוע לפני פיטורים? כך תתכוננו לקראתו

לרוב מעסיק לוקח צעד לאחור כאשר הוא נחשף לנסיבות אישיות קשות בהן נתון העובד. ישנם מקרים שבהם עובד מפוטר לאחר תקופה שבה היה הנראה שהוא מזלזל בעבודתו, ובשימוע מתגלה כי התנהגותו נבעה מסיבות אישיות

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם זימון לשימוע לפני פיטורים חורץ את דינו של העובד? עו"ד אורלי אבירם, מומחית בדיני עבודה השותפה במשרד עורכי הדין פינברג ושות', מסבירה כי ישנם מקרים שבהם במהלך השימוע המעסיק חוזר בו מכוונתו לפטר עקב נסיבות שמציג העובד בפניו. כיצד יכול עובד להיחלץ מפיטורים בזכות שימוע ומי יכול ללוות אותו במעמד המלחיץ? הנה התשובות.

האם מעסיק חייב לערוך שימוע לעובד שיש כוונה לפטרו?

צילום: דרימסטיים

"כן, המעסיק חייב לערוך שימוע לעובד זה. השימוע יתקיים לאחר שהוגש לעובד זימון לשימוע ובו מפורטים בצורה ברורה השיקולים שהביאו לכוונת הפיטורים. אין לקיים את השימוע מיד לאחר מתן הזימון אלא להותיר לעובד פרק זמן שבו יוכל להיערך לקראתו".

מהי מטרת השימוע?

"השימוע נועד לאפשר לעובד לשטוח את טענותיו בפני המעסיק בטרם תתקבל החלטה סופית בעניין פיטוריו".

באילו מקרים מסתיים שימוע בכך שהמעסיק חוזר בו מכוונת הפיטורים?

"לעיתים מעסיק לוקח צעד לאחור כאשר הוא נחשף לנסיבות אישיות קשות בהן נתון העובד והמעביד לא ידע עליהן. ישנם מקרים שבהם עובד מפוטר לאחר תקופה שבה היה הנראה שהוא מזלזל בעבודתו, ובשימוע מתגלה כי התנהגותו נבעה מסיבות אישיות (מחלה, גירושין או כל משבר אישי אחר). במקרים אלו השימוע יכול להסתיים בביטול כוונת הפיטורים. לעתים כוונת הפיטורים נובעת ממחלוקות בינאישיות שבין עובד למנהל הישיר, ובעת שימוע מתגלה שאפשר לפתור את הבעיה שלא בדרך של פיטורים". השימוע נותן גם הזדמנות לכל אותם עובדים שהדין קובע מגבלות על פיטוריהם להציג את אותן נסיבות: הריון, טיפולי פוריות, מילואים וכו'".

אם השימוע מסתיים בהחלטה להמשיך עם הפיטורים – מה קורה לאחר מכן?

"לאחר שיחת השימוע המעסיק מקיים דיון פנימי ומגיע להחלטה סופית. אם הוא מחליט לפטר, עליו להעניק לעובד הודעה מוקדמת. מדובר בהתראה בת חודש אם העובד עובד בארגון יותר משנה. חלופה לכך היא לשלם לעובד 'פדיון הודעה מוקדמת', כלומר להעניק לו שכר חודשי ולפטרו מיידית".

כיצד כדאי לעובד להיערך לקראת שימוע לפני פיטורים?

"על העובד להתכונן לקראת הדיון. עליו להבין מהן הסיבות לפיטוריו (את הסיבות פירט המעסיק בזימון לשימוע) ולהתייחס אליהן בענייניות ולא לשלול אותן ולהתכחש אליהן. אם ביצע טעויות כלשהן – כדאי שיודה בהן ויביע נכונות להשתפר בעתיד. תגובה כזו תעלה את הסיכויים שהפיטורים יבוטלו. כדאי גם לעובד להציג הצלחות שצבר לאורך תקופת העסקתו. עובד יכול לשטוח טענותיו בפני המעסיק במכתב ולא בדיון".

כיצד כדאי למעסיק לנהוג בזמן שימוע?

"אני ממליצה למעסיק להגיע לדיון בלב פתוח ובנפש חפצה ולבחון שוב את הכוונה שלו לפטר. כדי לעשות זאת עליו לשטוח בצורה כנה את הסיבות שהובילו לפיטורים. העובד צריך לשמוע את הסיבות האלו, כדי שיוכל להתגונן כראוי ולהפיק לקחים להבא. כמו כן, מומלץ לערוך פרוטוקול של חילופי הדברים".

האם לפגישת השימוע יכולים להצטרף נציגים מטעמו של העובד?

"בהחלט. הוא יכול לצרף אליו את נציגי ועד העובדים, עורך דין או קרוב משפחה".

האם חובת שימוע מוגדרת בחוק? אילו אפשרויות עומדות בפניי אם פוטרתי ללא שימוע?

"חובת השימוע נקבעה בפסיקה של בית דין לעבודה. עוד בעבר היא חלה במגזר הציבורי אך היא הורחבה לגופים דו מהותיים ואף פרטיים. החובה שמהותה מתן אפשרות לעובד להעלות את טיעוניו כנגד הכוונה לפטרו, נגזרת מכללי הצדק הטבעי- כללים משפטיים בסיסיים הקובעים מתי הליך משפטי אינו הוגן ואינו ראוי. עובד שפוטר מבלי שנערך לו שימוע- יכול לפנות לבית הדין לעבודה ולדרוש את ביטול הפיטורים ו/או קבלת פיצוי כספי בשל העובדה שפוטר מבלי שנערך לו שימוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker