"רק כשאיימתי ללכת למשטרה קיבלתי ממעריב 80% מהפיצויים"

(עדכון) כך מספר עורך מגזין הבידור "רייטינג" עד 2010, ירון טן-ברינק ■ העובדים מפגינים בת"א: "נוחי, איפה הכסף?" ■ מקורב לדנקנר: "העובדים הם נר לרגליו ולכן בחר למכור את העיתון ולא לסגור אותו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים  בהפגנת העובדים - לחצו כאן

הפגנת עובדי מעריבצילום: אלון רון

(עדכון) על רקע החשש כי עובדי "מעריב" שפיטוריהם צפויים בקרוב לא יקבלו את כספי הפיצויים המגיעים להם, שכן אלה לפי טענות הוועד כלל לא הופרשו במרוצת השנים בידי הבעלים, צצים ביממה האחרונה עוד ועוד דיווחים של עובדי מעריב לשעבר שגם הם נתקלו בקושי חמור לקבל את הפיצויים לאחר עזיבה או פיטורים.

עורך מגזין הבידור "רייטינג" עד 2010, ירון טן-ברינק, כתב בפייסבוק: "בסוף מאי 2010 עזבתי את מעריב לאחר שנה וחצי של עבודה. כחלק מנוהל העזיבה ביקשתי להעביר לרשותי את הכספים שהופרשו ממשכורתי לביטוח מנהלים ופנסיה, רק כדי לשמוע ממנהלי הכספים של מעריב כי עולם לא פתחו לי חשבון בקרן, כמתחייב בחוק.

"לטענתם, הכספים הועברו לחברת הביטוח, אך מכיוון שלא נפתח לי תיק, לא ברור לאן עברו. אנשי הכספים האשימו את אחד מסוכני חברת הביטוח מגדל וטענו שמדובר ברשלנות שלו בהיקף של עשרות עובדים. אני טענתי שזה לא מעניין אותי ושאם לא אקבל את הסכום כולו עם עזיבתי, אעשה בלאגן שיגיע עד לחקירה משטרתית. בתוך ימים הוצא לי צ'ק על סך 80% מהסכום. יתרת הכסף צצה לפתע בתיק על שמי במגדל. בדיעבד? חבל שלא הלכתי למשטרה".

סיפורים ברוח זו סופרו בידי עיתונאים נוספים שעבדו ב"מעריב". בניגוד לטן-ברינק, קליה מור, שכותבת כיום ב"עכבר העיר", לא זכתה לראות את הכספים המגיעים לה: "כשניסיתי לקבל את כספי הפיצויים שלי במארס 2011, כתבה לי מישהי מסוכנות הביטוח: 'לצערי קיבלתי הוראה שעד להודעה חדשה אנחנו לא מטפלים בכל מה שקשור למעריב'. היו עוד חילופי דברים שבסופם התייאשתי".

טל שניידרצילום: דודו בכר

העיתונאית טל שניידר, שעבדה ככתבת העיתון בוושינגטון ופוטרה ממעריב לפני שנתיים וחצי, מספרת כי בעת תהליך סגירת ענייניה בעיתון, גילתה כי תזכה לראות רק 80% מכספי הפיצויים שלה. "החלטתי לא להתלונן ובמקום זאת לחכות ולדרוש שוב ושוב את הכסף. אמרו לי שברגע שייכנס כסף לעיתון, יועבר אלי מה שמגיע לי ובסופו של דבר זה קרה ובזה נגמר הסיפור.

"הידיעות על כך שהעובדים שנשארו בעיתון לא יראו ככל הנראה את הפיצויים שלהם ויפוטרו באופן גורף היכו אותי בהלם. יש אנשים שהקדישו את חייהם לעיתון ועובדים בו 30 שנה. הם מגיעים יום-יום, עובדים בשבתות ועד אחת לפי בוקר. זה פשוט לא יאומן שרוקנו את הקופה.יש לי המון חברים בעיתון, שפשוט מזועזעים מהמצב. כספי הפיצויים יכלו להחזיק אותם בתקופת מעבר שלאחר פיטורים. אנשים צריכים לשלם חשבונות. אני כואבת את כאבם של כל העובדים  - מהבכירים ועד הזוטרים. כולם סובלים וכואבים ולכולם מגיע לקבל את הכסף שלהם".

הפגנת עובדי "מעריב"

מחאת העובדים ב"מעריב" הגיעה היום לסף רתיחה כאשר העובדים יצאו לרחובות והפגינו נגד ההנהלה ונגד בעל השליטה, נוחי דנקנר. העובדים קראו נגד דנקנר קריאות בהן "נוחי שלום, איפה הכסף", ו"נוחי גנב, נמרודי גנב". בהפגנה נכחו גם אנשי המחאה החברתית, בהם דפני ליף וסתיו שפיר.

העובדים זעמו על כך שעד כה קיבלו רק שליש משכר חודש אוגוסט שלהם, וכן הביעו חשש כי לא הופרשו להם כספי הפיצויים. "הביאו לנו עד כה רק שליש שכר, אני אומר לכל העובדים, אם תוך 24 שעות לא נכנסת כל המשכורת לכולם, עד האגורה אחרונה, אנחנו נבוא לשופרסל ונפרוץ את כל הקופות", זעק אחד העובדים במגפון.

העובדים שרפו צמיגים במקום וחסמו את הכבישים הסמוכים לבית "מעריב". לאחר מכן עלו לקומה השנייה של בית מעריב, שם שוכנים משרדי ההנהלה, והחלו לקרוא קריאות נגד ההנהלה ונגד דנקנר.

המנכ"ל טל רז ירד לשוחח עם העובדים ואמר להם כי למרות השמועות, העסקה למכירת העיתון למו"ל "מקור ראשון" עדיין על הפרק. לדבריו, לא יהיה מצב ש-2,000 איש יילכו הביתה - אלא בן צבי יעסיק 400-300 מעובדי העיתון.

"הנהלת מעריב ונוחי דנקנר עושים כל מאמץ כדי לשמור על העסק חי", אמר רז לעובדים. "אני מבין למה אתם מפגינים ומזדהה אתכם, ואני מנסה לעזור. צריך לתת לנו את הזמן לעשות את הדברים בשקט". לאחר מכן החלו העובדים לקרוא קריאות לעבר רז והוא עזב את המקום.

ח"כ דב חנין בהפגנת עובדי מעריב ואמר: "זהו מאבק מוצדק של עובדים על זכויותיהם במקום עבודתם. אני מודאג מאוד מכך שאלפי עובדים יפוטרו ללא זכויות בראש השנה. כל עיתון וכלי תקשורת שנסגר משמעותו גם פגיעה וצמצום המרחב הדמוקרטי. לכן זהו לא רק מאבקם של עובדי מעריב אלא המאבק של כולנו".

במקביל, הפגינו היום גם עובדי קבוצת "הארץ" במהלך ישיבת הדירקטוריון וקראו לעצור את הפיטורים המתוכננים.

"לא ייחתם הסכם מעל הראש של העובדים"

על אף ההכרזה על סכסוך עבודה , ולמרות קריאתו הברורה של עופר עיני יו"ר ההסתדרות, להיפגש עם המוכרים והרוכשים הפוטנציאלים על מנת לדון בזכויות העובדים על פי חוק בתהליך המכירה, איש מאנשי דסק"ש או בן צבי נענה לבקשה.  

על רקע השמועות בנושא קופות הפיצויים הריקות הממתינות ל-2,000 עובדי מעריב במידה שיפוטרו, שמועות שעוד לא אומתו בהודעה מטעם הבעלים, נותנת ההסתדרות לעובדים רוח גבית להחרפת  המאבק. "אין כל הבדל בין מאבק עובדי פניציה למאבק עובדי מעריב" אומרים בהסתדרות "העובדים צריכים להבין שאם מתעלמים מהם הם לא יכולים להמשיך לשבת ולחכות. לפעמים מגיעים למצב שאין ברירה אלא להשתמש בכל הכלים, או במילים אחרות לשרוף את המועדון. גם במאבק ערוץ עשר הם התנגדו בהתחלה לפרוץ לשידור, והשתדלו להישאר מנומסים. אחר כך הם הבינו שלפעמים אין ברירה". זכות השביתה עומדת גם היא לרשות העובדים מיד עם תום 14 יום מרגע ההכרזה על סכסוך העבודה, שנעשתה אתמול.

עם זאת מדגישים בהסתדרות כי בעדיפות ראשונה עומד הסדר משותף. "הדבר הטוב ביותר יהיה לשבת עם כלל השותפים, מוכרים, קונים, עובדים, לפתוח את הקלפים ולהגיע להסדר מקובל על כולם. אנחנו מודיעים חד משמעית:  לא ניתן יד להסכמים שנעשים מעל לראש של העובדים. זה לא יקום ולא יהיה".

במקרים קיצוניים יוכלו העובדים לגייס לצידם גם את בית המשפט ולבקש הודעת פירוק. "אנחנו לא נמצאים שם כרגע, ומקווים לא להגיע לשם כי אין סיבה שזה יקרה" אומרים בהסתדרות  "אנחנו פונים שוב אל בעלי מעריב והקונים ומציעים – בואו נדבר".

את עובדי "מעריב" מכנסים בהסתדרות "גיבורים". "מדהים שהם ממשיכים להוציא עיתון תוך כדי מאבק כל כך קשה. לא טריוויאלי לכתוב על סכסוך העבודה בפניציה כשאתה עצמך נאבק על חייך".

"לא תצא אגורה מעסקת בן צבי לפני כיסוי החובות לעובדים"

"לא ניתן שתלך אף אגורה מהעסקה עם שלמה בן צבי למקום אחר לפני שהעובדים יקבלו את כל מה שמגיע להם" - כך אומר היום ל-TheMarker עופר מרום, דירקטור חיצוני ב"מעריב". לדבריו, הוא העביר מסר דומה להנהלת החברה ולדירקטוריון. "דרשתי היום כינוס של ועדת הביקורת ב'מעריב', ולאחר מכן כינוס של הדירקטוריון, שבו תתקבל החלטה שכל הכסף מהעסקה ילך תחילה לעובדים ולא לבנקים",

מרום מתייחס בכך לחששות העובדים כי לא יקבלו את פיצויי הפיטורים, לאחר שנמסר להם אתמול על ידי ההנהלה כי הכספים לא הופרשו במלואם במהלך השנים. היום פורסם ב-TheMarker כי בבקשה להקפאת ההליכים של מעריב, שהוכנה על ידי עו"ד דוד חודק אך לא הוגשה בשלב זה, צוין כי היקף החובות לעובדים מגיע ל-90 מיליון שקל.

מרום מציין כי "הפרשנו לעובדים את כל הסכומים שמגיעים להם וזה משתקף במאזנים של החברה. בדקתי את הנושא עם רואה החשבון. אבל הואיל ונשמעה אמירה, שאני לא יודע מה מקורה, לגבי כספי העובדים, מוטלת עלי חובת הזהירות ואני מוצא חובה לכנס את הוועדה ולהעלות את הנושא לסדר היום. כיו"ר ועדת הביקורת דרשתי בצורה מפורשת גם מהמנכ"ל וגם מהיו"ר שכל הכסף יילך תחילה לעובדים. במידה שנמצא שלא חסר כסף והכל בא על מקומו בשלום וכל העובדים קיבלו את כל צורכם, אז אין לי בעיה לחלק את הכספים לפי סדר אחר. סדר הקדימות לפי החוק צריך להיות קודם לעובדים".

החשש של מרום התעורר לאחר דרישה של הבנקים, להם חייבת מעריב 45 מיליון, לפרוע תחילה את החוב להם. "אני יודע שהבנקים דורשים שסדר הקדימות יהיה אחר", אומר מרום. "אבל הבנקים יכולים לעשות מה שהם רוצים. לא יעלה על הדעת שהעובדים לא יהיו ראשונים. הכספים שייכנסו מהעסקה עם בן צבי חופשיים מכל שעבוד ולפי החוק צריכים להגיע תחילה לעובדים".

לאור הלחץ שהופעל על ידי הדח"צ עופר מרום, מקורב לדנקנר הבהיר היום: "דנקנר הלך על אופציית מכירת העיתון ולא על סגירת העיתון מתוך מחשבה ברורה אחת לדאוג לעובדים. כל שקל ממכירת העיתון וממכירת אדמת בית הדפוס בבת ים ילך לכיסוי מיידי של הפנסיה של העובדים ולא לדסק"ש. זאת היתה מטרתו של דנקנר כל הזמן. הוא עושה כאן מעשה שאף איש עסקים לא היה עושה מתוך מגמה ברורה אחת: העובדים הם נר לרגליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker