טרף קל |

חברות הקבלן לא משלמות פיצויים לסודאנים המגורשים

עבור עובדים שעבדו מספר שנים בחברות הסכומים יכולים להגיע ל-30-10 אלף שקל

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

אזרחי דרום סודאן הפכו טרף קל לבעלי חברות הקבלן, מאז הודיע משרד הפנים על הגירוש שלהם חזרה לארצם. ההיגיון של חברות הקבלן, שהעסיקו את אזרחי דרום סודאן בעיקר בנקיון או בעבודות מטבח, הוא פשוט - עובד מקבל הודעה רשמית ובה תאריך עזיבה. למה, אם כך, לשלם את המגיע לו, למשל פיצויים? הרי הוא יעזוב ממילא.

עבור עובדים שעבדו מספר שנים בחברות השונות מדובר בסכומים שיכוליםלהגיע ל-30-10 אלף שקל, המגיעים על פי חוק. אלא שמול חולשת העובד שעוזב שלא מרצונו ויתקשה לתבוע, המעסיק הנצלן מעדיף להשאיר את הסכום בכיסו בטענות שונות. לא מעט פליטים שומעים את המשפט העברייני - "מדינת ישראל מגרשת אותך, שמדינת ישראל תשלם".

גירוש דרום סודאניםצילום: מוטי מילרוד

המגורשים כבר הבינו כי כוחם דל, על אף הוראת השעה שהוציא לאחרונה משרד התמ"ת, בה הודיע כי יתבע מעסיקים שלא ישלמו למגורשים את זכויותיהם כחוק. למרות זאת המגורשים פונים לארגון כח לעובדים וגם לעורכי דין פרטיים שיוכלו לתבוע את המעסיק אם העובד כבר לא בארץ.

זה בדיוק מה שקרה לעובד אסאג מאדאן אלי פוט, שאמור לעלות מחר על מטוס שיקח אותו מישראל. הוא עבד עבור חברת הקבלן ז'ט ניהול בע"מ, וכשביקש את המגיע לו, הודיע לו המנכ"ל, ירדן מלכיאור, שהנושא בבדיקה - שם אחר לתהליך מיסמוס ארוך של הבקשה על אף לוח הזמנים הלוחץ. הבקשה הפעם הייתה יצירתית במיוחד - העובד, יחד עם עורך דינו, נדרש להוכיח כי נכנס באופן חוקי לארץ, אחרת לא יקבל את הפיצויים המגיעים לו.

מיותר לציין כי העובד לא נדרש להוכיח כי נכנס באופן חוקי לארץ (והרי פליטים סודנים כידוע לא מגיעים במטוס לתל אביב אלא כמסתננים דרך סיני), כשהחל את עבודתו. רק כשלמעסיק ברור שיצטרך לשלם קרוב ל-25,000 שקלים כחוק, נדרש העובד להמציא את כל מסמכי הכניסה והיציאה שלו מישראל.

"חברות הקבלן עושות הכל, וכל האמצעים כשרים, כדי למנוע תשלום שמגיע לעובדים האלה", אמר עו"ד נעם קולודני, המטפל לאחרונה בלא מעט פניות של מגורשים. "מדינת ישראל צריכה לטפל במעסיקים האלה בכלים שיש ברשותה עד שיבינו שעליהם לכבד זכויות עובדים באשר הם".

ממשרד אברהם אבנת, עורך דינו של ג'ט ניהול בע"מ, נמסר כי "הקשר הסיבתי בין הפסקת עבודתו לבין זכותו או אי זכותו לפיצויי פיטורין מהותי, והוא עשוי להתברר גם מהמסמכים אותם ביקשה מרשתי. ככל שהעובד מחסה, לכאורה, מסמכים אלה מתחזקת המסקנה כי נסיבות כניסתו לארץ היו בלתי חוקיות לכאורה ומבלי שלמרשתי הייתה יכולת לדעת על כך. משכך גם מתחייב גירושו מהארץ, ואין הוא זכאי בנסיבות אלה לפיצויי פיטורין. זאת ועוד עד כה טרם הוצגו מסמכים כלשהם לפיו העובד הנטען גורש מהארץ או עומד לצאת מהארץ בנסיבות המזכות אותו בפיצויי פיטורין. לאחר שאלה יוצגו תשקול מרשתי עמדתה".

מכח לעובדים נמסר כי תופעת ההשתמטות מתשלום בגמר חשבון מוכרת בתחום ההסעדה והמלונאות. "במלונות הגדולים משלמים בדרך כלל את כל הזכויות", אמרו בכח לעובדים. "הבעיה מתגלה בדרך כלל כשמלון מעדיף לא להעסיק באופן ישיר אלא להשתמש בחברות הקבלן, שעושות כצפוי, ככל העולה על רוחן".

תגובת התאחדות המלונות: "מלונות ישראל מעסיקים את הפליטים כחוק, בהתאם לתנאי השכר והתנאים הנלווים, לפי ההסכם הקיבוצי של כלל עובדי המלונות. התאחדות המלונות בישראל הנחתה את כלל המלונות לגבי תנאי סיום העסקת העובדים הדרום סודנים, בהתאם להנחיות שהועברו מרשות ההגירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker