עתירה נגד משרד החינוך: לבטל העסקת מורים דרך חברות קבלן

עמותות חברתיות: "המדינה טרם הפנימה את פסיקות בתי המשפט האוסרות על פגיעה בעובדים ובציבור כאשר היא מפריטה שירותים"

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

שורה של עמותות וגופים חברתיים עתרו היום לבית משפט לעניינים מינהליים נגד משרד החינוך בדרישה לבטל את המכרז לפיו מסגרות יום לימודיות ותכניות תוספתיות ("מיל"ת") יביאו להעסקת מורים דרך קבלן חיצוני. העמותות הן קו לעובד, במעגלי צדק, שדולת הנשים בישראל ועמותת איתך-מעכי - משפטניות למען צדק חברתי.

העמותות קובלות על כך שכחלק מתוכנית יום לימודים ארוך, שעתידה לכלול את ילדי הגן ואת תלמידי בתי הספר היסודיים ותהווה המשך ליום הלימודים הרשמי במוסדות החינוך - יועסקו בשעות אחר הצהריים מורים ומדריכים באמצעות קבלן חיצוני שיבצע את כל מכלול פעילויות התוכנית. חלק מן המועסקים יהיו סטודנטים להוראה וחלקם מורים שיעבדו אחר הצהריים במשרה נוספת. כמו כן, נקבע במכרז כי על שעות עבודה בגין הכנת השיעורים והשתתפות בהשתלמויות לא ישולם שכר כלל - דבר המנוגד לחוק שעות עבודה ומנוחה.

הפגנה של מורי היל"ה בתל אביבצילום: אייל טואג

במסגרת התוכנית - תוצאה של המלצות ועדת טרכטנברג ליום לימודים ארוך לבני -9-3 - הילדים יישארו עד שעות אחר הצהריים בבית הספר בקבוצות של בין 30 ילדים בגנים ל-33 ילדים בבתי הספר, וכן נקבע כי תופעל בתחילה בקרב שכבות חלשות. בתוך חמש שנים היא צפויה להקיף כ-900 אלף תלמידים ברחבי הארץ.

"מורי קבלן" חדשים אלה יצטרפו לקבוצה של כ-10,000 מורי קבלן קיימים, המלמדים בתוכניות כמו היל"ה (השכלת יסוד ולימודי השלמה) וקרן קרב ודרך זכייניות שונות, ובחופשת הקיץ אינם מקבלים שכר. התוכנית ליום לימודים ארוך קוממה גם סטודנטים לחינוך, כש-900 מתוכם חתמו באחרונה על עצומה המחרימה את המכרז החדש.
עוד לפני פרסום המכרז, סוגיית קיומו של יום לימודים ארוך נדונה במליאת הכנסת.

העמותות העותרות כנגד משרד החינוך קובלות על כך שלפני כחצי שנה הביע שר החינוך, ח"כ גדעון סער עמדה נחרצת בעניין העסקת קבלן והפרטה, ואף הודיע כי החשש של חברי הכנסת שהעלו את הנושא לסדר היום אינו נכון: "לא אאפשר יצירה של מערכת של מורי קבלן בשעות אחר הצהריים", אמר סער.

העמותות מיוצגות בעתירה על ידי עורכי הדין ערן גולן והגר זוסמן. לפי גולן, "אנו מקווים שלאחר הגשת העתירה שר החינוך יתעשת ויעמוד מאחורי הצהרותיו הפומביות. צר לנו שהמדינה טרם הפנימה את פסיקות בתי המשפט האוסרות על פגיעה בעובדים ובציבור כאשר היא מפריטה שירותים. בשיעור האזרחות בו לראשונה נגלה את תשובות המדינה בבית המשפט, משרד החינוך כבר נכשל".

מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, טוענת כי המדיניות של המשרד היא לצמצם במורי קבלן. כן לדבריה: "פעילות ההעשרה בסוף ים הלימודים היא אופציונאלית עבור ההורים, ומי שיעבדו שם הם מדריכים וסטודנטים וכן אחוז מסוים של מורים שיעבדו בצהרונים אחרי שעות הלימודים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker