30% מתלמידים למדו השנה המערכת החינוך החרדית

רק 57% מהם נדרשו ללמוד את מקצועות הליבה בהיקף מלא

ליאור דטל
ליאור דטל

בשנת הלימודים האחרונה למדו במערכת החינוך היסודי במגזר החרדי 193,448 תלמידים - כ-30% מכלל התלמידים בחינוך היסודי בישראל. רק 57% מהם נדרשו ללמוד את מקצועות הליבה בהיקף מלא - אך על פי תוכנית הליבה המיועדת למגזר החרדי (לימודי יסוד) שאינה כוללת לימודי אנגלית.

בתי הספר האלה מקבלים מימון מלא ממשרד החינוך. כך על פי נתונים שעלו בדיון בנושא מערכת החינוך החרדית שנערך אתמול בוועדת החינוך של הכנסת, בראשות ח"כ עינת וילף (עצמאות) 17% מהתלמידים בבתי הספר היסודי במגזר החרדי לומדים במוסדות הנדרשים ללמד 75% מהיקף תוכנית היסוד, וממונים ב-75% מתקציב של בתי ספר ממלכתי; ו-26% מהתלמידים החרדים בבתי הספר היסודי לומדים קר בהיקף של 55% מתוכנית הליבה.

תוכנית היסוד למגזר החרדי שונה מלימודי הליבה והם מחויבים בהיקף שעות נמוך יותר במקצועות כמו מתמטיקה ומדעים, וכלל אינם מחויבים בלימודי אנגלית. למעשה, תוכנית הליבה שמשרד החינוך מנסה לאכוף בציבור החרדי שמה דגש מיוחד על לימודי תנ"ך ותורה שבעל פה, הזוכה להיקף השעות הגבוה ביותר בתוכנית, על פני שאר המקצועות - מתמטיקה, אומנות וחינוך גופני, ומדעים. בחלק מהמוסדות, יש הנחיה ללמד רק שעה אחת בשבוע של לימודי טבע ומדעים. התקציב שמעבירה המדינה לבתי הספר היסודיים במגזר החרדי הוא כ-1.7 מיליארד שקל בשנה.

צילום: אי-פי

כ-25% מילדי הגן (94.5 אלף תלמידים) לומדים בגנים חרדיים בעיקר של אגודת ישראל וש"ס. בממוצע, לומדים בכל גן כ-27 תלמידים, לעומת כ-35 תלמידים בגני הילדים הממלכתיים.

משרד החינוך ונציגי רשתות החינוך החרדים טוענים כי רוב בתי הספר במגזר מלמדים את מקצועות הליבה. עם זאת, מ סקר מיוחד שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לבקשת משרד החינוך ב-2008 עלה כי מקצוע התנ"ך הוא היחיד מבין מקצועות הליבה שנלמד בכל בתי הספר החרדים. מקצוע המתמטיקה נלמד ב-83% מבתי הספר היסודיים במגזר החרדי ואנגלית רק ב-53.6% מבתי הספר

מהסקר עלה כי רק כ-41% מבתי הספר העל יסודיים בחברה החרדית מלמדים מתמטיקה ורק 38.5% מבתי הספר מלמגים אנגלית.

מהדיון עלה כי לבתי הספר היסודיים במגזר החרדי אוטונומיה גבוהה יותר מאשר שאר בתי הספר בקביעת התכנים שהם מלמדים והעסקת המורים, שמתבצעת באופן ישיר על ידם ולא על ידי משרד החינוך כמו בבתי הספר היסודיים הממלכתיים. בנוסף, מהדיון עלה שלמורים בבתי הספר היסודיים החרדים, שלא כולם מוסמכים ללמד את מקצועות היסוד יכולת לקבוע עד כמה יעמיקו בלימודי כל מקצוע.

שלמה ברלינט, מנכ"ל איגוד מנהלי הישיבות אמר כי "בבתי הספר לומדים גמרא והלכות אבל לומדים גם חשבון ותנ"ך. הבן שלי סיים השנה כיתה ב' ונבחן על חומש בראשית שמות ויקרא בעל פה. זה לא עניין של מה בכך". לדבריו, תלמידי התיכון יכולים ללמוד לימודי קודש לבד, אבל לאחר מכן הם יכולים להשלים לימודים במכינות הקדם אקדמיות. כל אחד יכול לבחור על פי אמונתו כיצד הוא רוצה לחנך את ילדיו. יש אפשרויות רבות ויש בתי ספר שמלמדים לימודי ליבה בתוך המגזר החרדי".

לאחרונה הרחיב משרד החינוך את הפיקוח על בתי הספר החרדים והעלה את מספר המפקחים בתחום ל-42 לעומת 13 בעבר. כחלק מההליך קיזז המשרד תקציבים ממספר בתי ספר חרדים שלא לימדו את לימודי הליבה בהיקף הדרוש.

כמו כן, לאחרונה טען המשרד כי הוא שוקל להטיל סנקציות כלכליות על בתי ספר חרדים שלא יסכימו להשתתף במבחני המיצ"ב הבוחנים את רמת הלימודים במערכת. בשנה שעברה רק רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס הסכימה להשתתף במבחנים, אך רק בשני מקצועות - מתמטיקה ושפת אם - לאחר שבמשך שנים נמנעו הרשתות מלהשתתף במבחן. עם זאת, המשרד מסרב לחשוף נתונים על הישגי התלמידים במבחנים בטענה שנערכו במדגם שאינו מייצג.

לא ניתן היה להשיג את תגובתו של ח"כ אייכל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker