בשנת הלימודים הקרובה תשלומי הורים לכיתה י"ב - מעל 2,500 שקל

לפי הדו"ח האחרון של מבקר המדינה, עקב פיקוח לקוי של משרד החינוך, למעלה ממחצית ממוסדות החינוך דורשים מההורים סכומים שחורגים מאלו שאושרו על ידם

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

הורים לילדים בגנים ובבתי הספר ייפרדו בשנת הלימודים הקרובה, שתחל בסוף אוגוסט, מ-250 שקל ועד 1,370 שקל לכל ילד, עבור תשלומי רשות לבתי הספר. סכומים אלו עלולים להיות גבוהים יותר, שכן עקב פיקוח לקוי של משרד החינוך חלק גדול מבתי הספר דורשים סכומים גבוהים יותר, זאת בניגוד להוראות משרד החינוך.

לפי הדו"ח האחרון של מבקר המדינה, למעלה ממחצית ממוסדות החינוך דורשים מההורים סכומים שחורגים מאלו שאושרו על ידי משרד החינוך. לפי חוזר המנכ"ל שפירסם משרד החינוך, בגנים ניתן לגבות עד 251 שקל, בכיתות א-ב עד 541 שקל לשנה, בכיתות ו' עד 932 שקל לשנה, בחטיבת הביניים 1,198-1,182 שקל לשנה ובתיכונים 1,373-1,220 שקל לשנה. באופן זה, הורים לשני ילדים במערכת החינוך צפויים לשלם סכומים שנעים בין 1,200 ל-2,500 שקל בשנה, ואף יותר מכך, במידה ויידרשו לשלם על שעות לימוד נוספות ותוכניות העשרה.

תלמידי תיכוןצילום: תומר אפלבאום

בנוסף, ההורים עלולים לשלם יותר, בגין תשלומים נוספים ובהם סעיפי רכישת שירותים מרצון - המותיר לגבות 125 שקל בגנים, 250 שקל לשנה בבתי הספר היסודיים ו-450 שקל לשנה בחטיבות הביניים ובתיכונים.

במקרים מסוימים ההורים נדרשים לשלם גם על תוספת שעות לימוד, מעבר לתוכנית הלימודים הבסיסית המתוקצבת על ידי המשרד (תוכנית לימודים נוספת - תל"ן). העלות להורים היא 119 שקל לשעה בגנים, 116 שקל בבתי הספר היסודיים, 133 שקל בחטיבות הביניים ו-149 שקל לשעה בתיכונים. בהתאם לכך, התשלום שמותיר המשרד לגבות מההורים עולה ל-2,568 שקל לכיתה י"ב.

למעשה, תשלום החובה היחיד הוא תשלום עבור ביטוח תאונות אישיות - העומד על 34 שקל בכל הכיתות. בנוסף, בכיתות ה'-ט' ההורים נדרשים לשלם 30 שקלים נוספים בשנה עבור ביטוח בריאות השן. שאר התשלומים הם תשלומי רשות, אך ההורים נאלצים לשלם אותם כדי לממן פעילויות עבור הילדים. סל תרבות עומד על סכום של 176-79 שקל לשנה, כאשר עבור מסיבת סיום ההורים יידרשו לשלם כ-200 שקל נוספים לשנה בכיתות י"ב, ועבור טיולים שנתיים בין 100 ל-616 שקל.

תשלומי הורים לשנת הלימודים תשע"ג (לחץ להגדלה)

השנה עלה סכום התשלום עבור פרויקט השאלת ספרי לימוד, המופעל בבתי הספר על פי הסכמת ההורים. לצורך השתתפות בפרויקט, בו הילדים משאילים ספרי לימוד הנרכשים במרוכז עבור שנת לימודים מסוימת, ההורים ישלמו 280 שקל בכיתות א'-ט' ו-320 שקל בשנה בכיתות י"א-י"ב.

השנה ביוזמת שר החינוך, גדעון סער, הוצמדו תשלומי ההורים למדד המחירים לצרכן, תהליך שצפוי לייקר אותם בשנים הקרובות. עם זאת, המהלך הוסבר בכך שלראשונה יוקצה סכום של 150 מיליון שקל לסבסוד תשלומי הורים לנזקקים, על פי מבחני הכנסה, בהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג להקלה על הנטל של ההורים. על אף שלפי התוכנית הסכום היה אמור להיות מתוקצב השנה - כחלק מתקציב של כ-500 מיליון שקל שאושר לסבסוד תשלומי הורים החל מעוד שלוש שנים - משרד החינוך הפנה את התקציב לסבסוד תשלומי הורים לטובת מימון פרויקט השאלת ספרים. פרויקט השאלת ספרים צפוי להפחית את הנטל בקרב הורים בגין רכישת ספרים מדי שנה עבור התלמידים, אך לא כל בתי הספר משתתפים בו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker