בלעדי

מיתון? הח"כים משדרגים שכר עוזריהם ל-16-12 אלף ש' בחודש

יו"ר הכנסת ריבלין: "אם הצעת החוק הזו תאושר, הכנסת תעשה צחוק מעצמה בעיני הציבור, שכן ביד אחת היא ממנה ועדה ציבורית חיצונית שתהיה מוסמכת לדון בשכר העוזרים, וביד השנייה, היא עוקפת אותה באמצעות חוק"

צבי זרחיה

שכרם של העוזרים הפרלמנטריים של חברי הכנסת יועלה, הם יועסקו בדרגה 43 בדירוג יועץ מקצועי בלשכת שר, ושכרם יתעדכן בהתאם להנחיות נציבות שירות המדינה. שאר תנאי העסקתם של העוזרים יהיה לפי המקובל בשירות המדינה לגבי עובדים המועסקים באותה דרגה - כך עולה מהצעת חוק שמתגבשת בכנסת להעלאת שכרם של 200 העוזרים הפרלמנטריים.

יוזם הצעת החוק הוא ח"כ אבי דיכטר (קדימה) ואליו הצטרפו הח"כים שלמה מולה וישראל חסון (קדימה). על הצעת החוק חתמו כבר יותר מ-30 ח"כים מכל הסיעות ובימים הקרובים היא תונח על שלחן הכנסת.

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבליןצילום: דוברות הכנסת

שכר ברוטו של עוזר פרלמנטרי כיום הוא 8,350-12,700 שקל בחודש. שכרו של העוזר הפרלמנטרי מושפע בין השאר מוותק ומתואר אקדמי. בכנסת מעריכים כי לפי הצעת החוק, השכר של עוזר פרלמנטרי יהיה 16-12 אלף שקל. כיום, כולל השכר בין היתר: 1,650 שקלים בחודש אש"ל ונסיעות; תוספת ותק ותואר אקדמי של 4%-5% בשנה עד לתקרה של 40%; סלולר על חשבון הכנסת עד לתקרה של 300 שקל בחודש. מעבר לתקרה זו, חבר הכנסת יכול לשלם את ההפרש מתקציב ה"קשר עם הציבור"; דמי הבראה.

לפי הצעת החוק, העוזרים הפרלמנטריים יהיו עובדי כנסת המועסקים במשרות אמון. שכרם וכל התשלומים האחרים המגיעים להם ישולמו על ידי הכנסת. הח"כים הם שיבחרו את העוזרים הפרלמנטריים והם שיקבעו את מועד תחילת העבודה של העוזר, וכן את המטלות שיבצע. עם סיום כהונתו של חבר הכנסת, תחדל העסקתו של העוזר.

בהצעת החוק נקבע כי "הצעת החוק נועדה להסדיר לראשונה בחוק את מעמד העוזרים הפרלמנטריים של הח"כ. מעמדם של העוזרים הפרלמנטריים כיום אינו קבוע בחוק ותקנון שירות המדינה אינו חל עליהם. העוזרים הפרלמנטריים מוגדרים כעובדי חברי הכנסת ולא כעובדי הכנסת עצמה. הגדרה זו מעמידה את העוזרים הפרלמנטריים במצב בעייתי, כי על אף שהם עובדים בכנסת, ומקבלים את שכר העבודה ממנה, הם אינם זוכים לאותן הזכויות שלהם זכאים עובדי הכנסת. למעשה העוזרים הפרלמנטאריים מובחנים מעובדי הכנסת ואינם זוכים להטבות סוציאליות שונות הניתנות לעובדי הכנסת או לבני משפחותיהם".

שכרם ותנאיהם של העוזרים הפרלמנטריים נקבעים על ידי הוועדה הציבורית לקביעת שכרם ותנאיהם של חברי הכנסת בראשות פרופ' ראובן גרונאו. אם תאושר הצעת החוק היא בעצם תעקוף בכך את ועדת גרונאו. לפני כמה חודשים הועלתה הצעה להעלות את שכרם של העוזרים הפרלמנטריים ב-2,000 שקל בחודש בתמורה לכך שיתחייבו לא לעסוק בעבודה נוספת בשכר מחוץ לבית המחוקקים. בסופו של דבר ההצעה לא הועלתה לאישור ועדת הכנסת לאחר שגרונאו דרש שהח"כים לא ינסו לשפר את שכרם של עוזריהם מעבר לכך.

יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) הסתייג מן ההצעה ואמר כי "הכנסת הסמיכה בחוק ועדה חיצונית בראשות השופט גרונאו להמליץ על תנאי השכר של חברי הכנסת ועוזריהם. אם הצעת החוק הזו תאושר, הכנסת תעשה צחוק מעצמה בעיני הציבור, שכן ביד אחת היא ממנה ועדה ציבורית חיצונית שתהיה מוסמכת לדון בעניינים אלו, וביד השנייה, היא עוקפת אותה באמצעות חוק".

ח"כ שלמה מולה הסביר כי "על חברי הכנסת לדאוג לזכויותיהם של העוזרים הפרלמנטריים שחלקם עובד 24 שעות ביממה. העוזרים הפרלמנטריים עובדים קשה מאוד ולא ייתכן שישתכרו 7,000 שקל בחודש. שכרם צריך להיות זהה לשכרם של עוזרי שרים. הכנסת צריכה להיות אור למקומות עבודה אחרים בהעמדת זכויות לעובדים".

ח"כ דיכטר שיזם את הצעת החוק הסביר כי "ראשית רצינו לקבוע את הסטטוס של העוזרים הפרלמנטרים. הם הוגדרו כ'משרות אמון' אבל לא קישרו בינם לבין בעלי תפקידים אחרים כמו עוזרים במשרות אמון של יו"ר הכנסת ויו"ר האופוזיציה שהזוכים במעמד של עוזרי שרים. לא ייתכן שעוזרים פרלמנטריים של הח"כים יהיו במעמד אחר. האכסניה לתיקון המצב הוא חקיקת חוק שישווה בינם לבין משרות אמון של עוזרי שרים שהוא עוגן סביר והגיוני. על מנת לעשות כן, לא זקוקה הכנסת להמלצותיה של ועדה ציבורית. התחלופה של העוזרים הפרלמנטריים היא גבוהה, לא טובה, לא בריאה ולא נכונה ובנסיבות לא הוגנות ועל כן יש לשנות את המצב".

יו"ר ועד העוזרים הפרלמנטריים רוני צוברי (המשמש עוזרו של יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין) אמר בתגובה כי "לפני למעלה משנה וחצי, דנה ועדת הכנסת בשכר העוזרים הפרלמנטריים. בסיום הדיון הוחלט שפרופ' גרונאו העומד בראש הועדה לבחינת שכר הח"כים יגיש את המלצותיו בעניין שכר העוזרים. מינואר 2011 ועד היום לא הצליחה הוועדה המכובדת לגבש ולהגיש את המלצותיה, למרות שבשיחות בעל פה התבטא גרונאו כי בהחלט יש מקום להעלות את שכר העוזרים. לצערנו הרב מי שאמונים על כבודה של הכנסת לא רואים פסול ב"משיכת הזמן", הזו ולא מצאו לנכון לקרוא את הועדה לסדר ולדרוש ממנה להגיש את המלצותיה בעניין. כוועד העוזרים הפרלמנטרים נמשיך לנסות ולשפר את תנאי העסקתנו בדרכים שונות".

צוברי הוסיף כי "למעלה מ-30 ח"כים שמעריכים את עבודתם הרבה של העוזרים ודורשים להגדיר את מעמדם כבר חתמו על הצעת החוק. אנו קוראים לח"כים שטרם חתמו, למהר לחתום על הצעת החוק שתונח עוד השבוע על שלחן הכנסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker