נתניהו: מהלך קיצוני מדי יקטין את מספר החרדים המתגייסים

ראש הממשלה: "הצעות כאלה אולי טובות לכותרות, אבל ספק אם ניתן ליישמן בשטח"

מוטי בסוק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

 "כל ההצעות של גיוס חרדים לצה"ל לאלתר מגיל 18 הן בבחינת 'תפסת מרובה - לא תפסת', אמר הבוקר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בישיבת הממשלה השבועית. "הציבור החרדי יתקפל ותצאנה הוראות לבטל את הגיוס לגדוד החרדי בנח"ל, ולא להרחיב תוכניות כמו שח"ר, התוכניות הטכנולוגיות בצבא, שהולכות ומתרחבות ויוצרות שינוי מהפכני בציבור החרדי ואח"כ גם ביציאה לשוק העבודה. לכן יכול להיווצר מצב שאם נעשה מהלך קיצוני מדי, מספר המתגייסים והמשרתים יקטן במקום לעלות".

"הצעות כאלה אולי טובות לכותרות, אבל ספק אם ניתן ליישמן בשטח", הוסיף נתניהו. "דעתי בעניין הזה לא השתנתה. הרבה לפני שבג"ץ פסל את חוק טל, אמרתי שאביא פתרון שיגדיל את השוויון בנטל בצורה הדרגתית, מצד חרדים וערבים כאחד, מבלי לשסות ציבור בציבור. חלוקה יותר שוויונית של הנטל והאחדות חשובה לחוסן הלאומי שלנו. אני אחראי לנסות להביא פתרון, יחד עמכם, שישיג את שני היעדים הללו גם יחד, כדי שהחוסן הלאומי שלנו יתחזק ולא יוחלש", אמר נתניהו לשרים בישיבה.

נתניהו טען כי "64 שנים הנושא הזה לא טופל כראוי, וכעת אנחנו ניצבים בפני אפשרות של מהלך היסטורי שהתוצאה שלו תהיה הגדלת מספר המשרתים - הן המתגייסים לצבא והן המשרתים בשירות הלאומי אזרחי - מגיל 18, מבלי לגרום לקרע בעם". עוד אמר נתניהו כי הוא מאמין שהמהלך הזה יצליח רק אם הוא יתבצע בהדרגתיות, אבל שגם המספרים שמדברים עליהם הם מאוד שאפתניים. "לפני שנים אחדות מספר המתגייסים החרדים היה זעום - כמעט אפס. בשנה שעברה הוא עמד על 2,400. כיום אנחנו מדברים על להגיע ל-6,000 מתגייסים תוך 4 שנים".

בנימין נתניהוצילום: דניאל בר און

נושא נוסף שנדון בישיבת הממשלה הוא המלחמה במסתננים. בהקשר אליה אמר ראש הממשלה כי היא מתחילה לשאת פרי. לדבריו, "בסוף השבוע נעצרו 12 מסתננים. בשבוע שעבר נעצרו 64 מסתננים ומתחילת החודש 183 מסתננים. לשם השוואה, בחודש יוני עברו 1,000 מסתננים את הגבול ובחודש במאי עברו 2,000 מסתננים.

"אני מזכיר לכם גם שלא כל אלה שהגיעו לגבול התיישבו וחיכו להסעה לתל אביב או ליישובים אחרים במדינת ישראל. הם באים ונלקחים מיד למעצר. במקביל אנחנו נשלים השבוע את הקילומטר ה-200 של הגדר הנבנית. בנוסף אנחנו הולכים להפעיל לחץ כבד מאוד על המעסיקים, קודם כל דרך מס הכנסה, כדי שיידעו שאין כאן 'ארוחות חינם'. גם קידמנו הצעת חוק טרומית לעונשים הרבה יותר חריפים שיוטלו על המעסיקים".

ראש הממשלה התייחס בישיבה גם לקווי הרכבת המהירים החדשים מבאר שבע לתל אביב ומקריית גת לתל אביב, אשר נחנכים היום. "שוחחתי הבוקר עם ראש עירית באר שבע, רוביק דנילוביץ', והוא היה מאוד נרגש. ירידה מ-76 דקות ל-55 דקות ועוד נוריד את זה ל-45 דקות, זו מהפכה שתמיד חלמנו עליה והנה אנחנו מבצעים אותה", אמר נתניהו. "נדמה לי שהרעיון הזה התחיל כשאתה, סילבן שלום, היית שר האוצר, ואני גאה על כך שאנחנו בממשלה הזו, עם שר התחבורה הנמרץ שלנו, מממשים את זה הלכה למעשה, בגיבוי האוצר", שיבח ראש הממשלה את השרים.

"זה דבר עצום. מחברים סוף סוף את הפריפריה למרכז, ואת המרכז לפריפריה", הדגיש נתניהו את חשיבות השינוי. "אני מזכיר לכם שברוב הערים הגדולות באירופה ובארה"ב לוקח הרבה יותר זמן להגיע מלב העיר לקצה העיר, מאשר לוקח היום ממרכז תל אביב לקריית גת, ואפילו לבאר שבע. זאת מהפיכה כבירה, חברתית, תרבותית, לאומית - פיזור האוכלוסייה, יצירת אפשרויות חדשות, צמיחה. לדבר הזה יש השלכות עצומות ואנחנו שמחים לראות את פירות המהלך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker