נתניהו: הצבא והכלכלה לא יכולים להמשיך בחלוקת הנטל כיום

ראש הממשלה מינה ועדה בראשות יעלון לניסוח חוק שירות צבאי\אזרחי ■ החוק יובא לאישור הממשלה בעוד שבוע ■ הסטודנטים בתגובה: לא מסתפקים במילים - מחכים למעשים

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

"מיניתי את המשנה לראש הממשלה, הרמטכ"ל לשעבר משה יעלון, לייצג את הממשלה בצוות הזה, מצידו של השר מופז ימונה ח"כ פלסנר. אליהם יצטרפו בהתאם לצורך נציגים של משרד הביטחון, משרד האוצר, משרד המשפטים, נציג של השירות האזרחי. המטרה היא להביא לניסוח הצעת חוק ולהביאה לממשלה בשבוע הבא". כך אמר היום, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בישיבת הממשלה.

לדברי נתניהו "החוק החדש יחול על כולם, חילונים, חרדים, יהודים, ערבים. אנחנו נעשה שינוי היסטורי בחלוקת הנטל. נגדיל באופן דרמטי את מספר הנושאים בנטל ונשמור על האחדות בעם".נתניהו התחייב כי הוועדה החדשה שמינה תביא לניסוח החוק החדש תוך שבוע.

נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

בפתח דבריו אמר נתניהו, "לפני מספר חודשים אמרתי שאביא לכנסת חוק שירות לכולם. אמרתי שמה שהיה הוא לא מה שיהיה. בנושא של חלוקת הנטל אין אפשרות להמשיך במצב הקיים. לא הצבא, לא הכלכלה ולא חברה יכולים להמשיך בדרך הנוכחית. לכן אני מבין לחלוטין את הדרישה של המשרתים ושל בני משפחותיהם. אני מאמין גם שרובם המכריע של אזרחי ישראל, לרבות רבים בציבור החרדי, מביניים שחייב לבוא שינוי. אנחנו אזרחים של מדינה אחת וכולנו חייבים להשתתף בנשיאת הנטל של שירות למדינה.

"אנחנו מתכוונים לתת תמריצים חיובים למשרתים, תמריצים שלילים לאלה שאינם משרתים, להנהיג אמצעי אכיפה אמיתיים כדי להבטיח ששינוי של ממש אכן מתרחש. אחרי 64 שנים שהנושא לא טופל כנדרש, אנחנו ניצבים לפני מהלך היסטורי, גדול, דרמטי, בהשתתפות הציבור החרדי והציבור הערבי בנשיאה בנטל".

נתניהו אמר כי הגידול בנשיאה בנטל כבר התחיל והוא מבורך אך לא מספיק. "כדי שההשתתפות המוגברת בנטל תצליח אנחנו חייבים לבצע אותה בהדרגה ובאופן שלא יוביל לקרע בעם".

בתגובה נמסר מהתאחדות הסטודנטים הארצית כי "מי שנכווה ברותחין ניזהר בצוננין. האמירות הן חיוביות אך הפעם הזאת אנחנו הסטודנטים לא מסתפקים במילים. המאבק יימשך עד שתאושר הצעת החוק הכוללת, מכסות, סנקציות, רף גיל לשירות והגדלת התגמול לכלל המשרתים, אין צדק חברתי ללא שוויון בנטל - הסטודנטים ימשיכו להוביל את המאבק החברתי".

צילום: ניר כפרי

איציק שמולי יו"ר התאחדות הסטודנטים הוסיף כי ״אנחנו כבר מסוחררים מהזיגזוגים של ראש הממשלה. קבלת העקרונות של ועדת פלסנר היא צעד חיובי אבל אחרי קיץ 2011 אנחנו יותר מפוקחים ולא נסתפק הפעם בהצהרות ומילים גדולות שאין מאחוריהן דבר. הכוונות האמתיות של ראש הממשלה יתבטאו בהצעת החוק שיניח, ובכל מקרה אנו מתכוונים להמשיך בלחץ הציבורי ובפעולות המחאה כדי שהוא יקבל את ההכרעה הנכונה לטובת ציבור הנושאים בנטל״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker