אדרעי: ההסתדרות בגדה בנו; מונה ועד פעולה חדש ברכבת

אבי אדרי: "העובדים מבינים שוועד הפעולה החדש והישארותם מאוגדים במסגרת ההסתדרות ולא בארגון אחר, היא האופציה היחידה משיכולה להבטיח להם הגנה מפני ההנהלה והממשלה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר שהדיחה את חברי ועד העובדים של הרכבת, בראשות גילה אדרעי, מינתה היום ההסתדרות ועד פעולה חדש במקום הוועד שפוזר. ועד הפעולה יפעל זמנית עד שעובדי הרכבת יבחרו בוועד קבוע, בקרוב.

לצפייה בטאבלטים ובסמארטפונים

בוועד הפעולה החדש כ-20 חברים העובדים בסקטורים השונים של הרכבת, כגון פקידים, עובדי מוסכים, נהגי קטרים, טכנאים ומסילאים. בהסתדרות אמרו אתמול שוועד הפעולה החדש ייצג את עובדי הרכבת מול הנהלת החברה והממשלה.

יו"ר איגוד עובדי התחבורה שבמסגרת ההסתדרות, אבי אדרי, אמר היום כי "העובדים מבינים שוועד הפעולה החדש והישארותם מאוגדים במסגרת ההסתדרות ולא בארגון אחר, היא האופציה היחידה משיכולה להבטיח להם הגנה מפני ההנהלה והממשלה. רק ארגון עובדים חזק כמו ההסתדרות יכול לאזן את הכוח שבידי הממשלה". הוא הזהיר  כי "חבירת עובדי ברכבת לארגון כוח לעובדים משמעותה אולי הצלתה של גילה אדרעי, לעומת הסכנה של סגירת הרכבת על ידי משרד התחבורה".

לדברי אדרי, לעובדי הרכבת יש רק ועד אחד, מכיוון שמבחינה משפטית ההסתדרות היא הארגון היציג שלהם, כל עוד כוח לעובדים לא פנה לבית הדין הארצי לעבודה כדי שיכיר בו כארגון יציג וכל עוד ביה"ד לא החליט אחרת. "בניגוד לטענת ועד העובדים וכוח לעובדים כאילו קיימים שני ועדים, זה של ההסתדרות וזה של כוח לעובדים - מבחינה משפטית יש רק ארגון יציג אחד וועד אחד שימשיך לפעול בשם העובדים ולקדם חתימה על הסכם קיבוצי ברכבת", הוא אמר. הוא הוסיף כי אדרעי וחברי בוועד שהודח, "הם כעת בסך הכל עובדים מן המניין של הרכבת, ללא שום סמכות של ועד עובדים".

קודם לכן פנה ארגון כוח לעובדים למנכ"ל הרכבת, בועז צפריר, והודיע שהוא הארגון היציג של עובדי הרכבת. בפנייתו של שי כהן, המזכיר הארגוני של כוח לעובדים, נאמר כי מעל מחצית מעובדי החברה עזבו את ההסתדרות והצטרפו אל הארגון.

לדברי כהן, בשל "ניסיונות הפחדה שהופעלו על עובדי הרכבת, הארגון פנה היום לביה"ד הארצי לעבודה כדי שיאשר את יציגותו של כוח לעובדים ברכבת. "אנו גאים להתייצב לצידם של עובדי הרכבת במאבק להגנה על זכויותיהם והאינטרס הציבורי אל מול מגמות ההפרטה", נמסר מכוח לעובדים.

אדרעי: העובדים מאוימים

במסיבת עיתונאים שכינס ארגון כוח לעובדים אחר הצהריים בתל אביב, על רקע ההצלחה לטענתו לאגד את עובדי הרכבת שפרשו מן ההסתדרות, יחד עם יו"ר הוועד גילה אדרעי, נתנה אדרעי את גרסתה להתרחשויות שהובילו להתאגדות בארגון המתחרה. לדברי אדרעי אכזבתה מן ההסתדרות החלה כבר לפני חודשים רבים כאשר ההסתדרות לא עמדה באופן איתן מספיק לטענתה מול תהליכי הפרטה ברכבת - אולם הקש ששבר את גב הגמל לטענתה היה הדחתה בידי ההסתדרות מראשות הוועד בתחילת השבוע.

"גדלנו על הפנקס האדום וההסתדרות היתה לנו לבית", אמרה אדרעי, "עד שהבנו שההסתדרות בגדה בנו. ההסתדרות רוצה ועד של בובות והעובדים רוצים אותנו". כן אמרה אדרעי כי בימים האחרונים, על רקע מגעים בין העובדים לבין כוח לעובדים, ההסתדרות החלה במסע איומים על העובדים. לדבריה הנהלת הרכבת שיתפה פעולה עם ההסתדרות. "ההסתדרות אמרה לעובדים שאם יעברו ההסכם הקיבוצי לא יכול עליהם וזה כידוע, ותסלחו לי המלה, בולשיט. ההסתדרות טוענים שאני פוגעת בסדרים ולא בכדי - ההסתדרות היא שמהלכת אימים על העובדים. ההנהלה משתפת פעולה כי יש לה אינטרס לכופף את העובדים".

עוד הוסיפה אדרעי: " אולי אם עובדים במקומות עבודה נוספים יתאגדו בארגונים מתחרים להסתדרות, עופר עיני לא יישב כל כך נוח בכיסא", אמרה אדרעי. "אנחנו מקבלים איומים מאוד קשים. אני רוצה לחזק את העובדים שלנו ואני אומרת להם - 'לפעמים זה טוב לעבור בית".

אדרעי הבטיחה בסיום כי הציבור לא ייזוק מהמעבר לארגון עובדים חדש. והוסיפה: "אני הייתי חברת ועד למופת ועבודת מקצועית, כל השעות שלי בוועד היו כתרומה. אני מרגישה מנצחת".

ביחס לטענות ההסתדרות כי כוח לעובדים לא הצליחו לאגד מחצית מהעובדים כפי שהם טוענים ובידיהם נמצאים ביטולים רבים של עובדים שחתמו על טופסי הצטרפות לכוח לעובדים - אמר שרון לוזון יו"ר אסיפת הנציגים בכוח לעובדים כי אין זה נכון ולכן הארגון פנה לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה שיכריע בשאלה מיהו הארגון היציג. "ההסתדרות טוענת שאנחנו לא יציגים - ראינו את הפטנט הזה במאבקים קודמים במפעל חיפה כימיקלים ובאוניברסיטה הפתוחה, ובסוף אנחנו יצאנו עם היד על העליונה".

לוזון הוסיף: "היום יום חג. עובדי רכבת ישראל מצטרף לארגון העובדים הדמוקרטי הראשון והיחיד בישראל. בכוח לעובדים העובדים בוחרים את הוועד, אין מינויים מלמעלה. העידן שבו מישהו מנהל ועד מגבוה תם. אנחנו מודעים לכך שיש משימה כבדה לפנינו מי שינהל את המאבק הם העובדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker