חיים ביאור

110 ועדי עובדים מהמגזר הציבורי והפרטי, קראו אתמול להנהלת כלל ביטוח שלא לפגוע בעובדים המנסים להתארגן במסגרת ההסתדרות ולהקים ועד מקרבם. הוועדים מייצגים בין היתר את עובדי חברת החשמל, שירותי בריאות כללית, הבנקים, עיריות, נמלי הים, האוניברסיטאות, הריבוע הכחול, הדואר, מלונות דן, סונול , מקורות ובתי חולים. הדרישה באה בהמשך להפגנת העובדים והוועדים שהתקיימה לפני 10 ימים בתמיכה בעובדי כלל ביטוח.

בעצומה שהיפנו הוועדים ליו"ר כלל ביטוח אביגדור קפלן ולמנכ"ל החברה שי טלמון, הם "מחזקים את ידיהם של עובדי החברה על החלטתם להתארגן במסגרת ההסתדרות ולהקים ועד שייצג אותם מול ההנהלה וקוראים להם להיות נחושים, ”מכיוון שההתארגנות מחזקת אותם". עם זאת, הוועדים "דורשים מההנהלה שלא לפגוע בוועד הפעולה הזמני שהעובדים כבר הקימו ו"מגנים בתוקף את ניסיונות ההנהלה לסכל את מהלך ההתארגנות".

עד כה לא הצליחו ההסתדרות וועד הפעולה שהקימו העובדים בראשות רוני רז לאסוף חתימות מקרב לפחות שליש מעובדי כלל ביטוח כדי שההתארגנות תוכר וכחוקית וההסתדרות תהפוך לארגון היציג של עובדי החברה. מספר העובדים שהביעו רצון להתארגן הגיע ל-1,000-800 מבין כ-4,000 עובדים בחברה, אך נראה שלנוכח לחצים סמויים שהפעילו בכירים בחברה כנגד ההתארגנות, כמה מהעובדים שחתמו על טפסי ההצטרפות, הודיעו כי חזרו בהם.

שי טלמון, מנכ"ל כלל ביטוחצילום: אוליבייה פיטוסי

הרקע לניסיונות ההתארגנות של עובדי כלל ביטוח הוא ההערכות ולפיהן בעל השליטה בחברה, נוחי דנקנר, מעוניין למכור את החברה. העובדים חוששים שהמכירה תהיה כרוכה בפיטורים משמעותיים, ניוד עובדים ממחלקה למחלקה וקיצוץ בתנאי ההעסקה. הם מבקשים להבטיח שתנאיהם לא ייפגעו למשך שנים רבות וזאת במסגרת הסכם עבודה קיבוצי שייחתם בין ההסתדרות להנהלת החברה. שלא כמו בבנקים שבהם העובדים מאורגנים בהסתדרות ופועלים בהם ועדים, מאז 95', איש מאלפי העובדים בענף הביטוח אינו מאורגן בהסתדרות וההעסקה מתבססת על חוזים אישיים.

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן, אמר היום כי "הפגנת הסולידריות מצד יותר מ-100 ועדים במשק עם עובדי כלל ביטוח, תביא לכך שהנהלת החברה תפנים שאין בכוונתו לוותר על התארגנות זו". יו"ר ועד הפעולה רז אמר: "ועדי העובדים הגדולים מבינים כי התנהלותה של החברה כלפינו היא שערורייתית".

מכלל ביטוח נמסר בתגובה: "לעובדי החברה חופש בחירה מלא וזכות להתארגן. גם חברי ועד הפעולה נהנים מחופש מלא. אתמול אף נערכה החברה לביקור של נציגי ההסתדרות והוקצו לכך חדרים מתאימים. נציגי ההסתדרות מטעמיהם בחרו שלא להגיע לביקור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker