עידן חדש? |

החוק להגברת האכיפה על דיני עבודה נכנס לתוקף

לפי החוק, מעסיקים שהפרו חוקי העבודה יועמדו לדין פלילי ואף עלולים לקבל עונשי מאסר ■ האחריות על זכויותיהם של עובדי הקבלן תוטל גם על החברה המזמינה

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

החוק להגברת האכיפה על דיני העבודה נכנס לתוקפו מחר (ג') וצפוי לחזק את כוחם של העובדים, ובמיוחד את עובדי הקבלן, באמצעות הידוק הפיקוח והחמרת האכיפה על מעסיקים.

הבשורה שמציעה החוק לעובדים נחלקת לשניים: ראשית, מעסיקים שעובדיהם יתלוננו נגדם במינהל האכיפה וההסדרה במשרד התמ"ת - ויתברר כי אכן עברו על חוקי עבודה - יהיו חשופים לקנסות גבוהים של אלפי שקלים עד מאות אלפי שקלים. הקנסות יוטלו בהליך מקוצר בהרבה מבעבר, ויארך לכל היותר כמה חודשים. מדובר בהליך מינהלי, ולא רק פלילי, שבו מעסיקים יזומנו לשימוע בפני ממונה בכיר בתמ"ת ולאחריו ייקבע גובהו של העיצום הכספי ‏(קנס אזרחי‏), אם זה יוטל עליהם.

שר התמ"ת שלום שמחוןצילום: עופר וקנין

על מעסיקים שעברו לראשונה על החוק יוטלו קנסות. מעסיקים שהפרו באופן חוזר ונשנה את חוקי העבודה, יועמדו לדין פלילי והם אף עלולים לקבל עונש מאסר. האכיפה המוגברת מקבלת חיזוק בשל הצטרפותם של 120 פקחים, עד 2013, ל-50 הקיימים כיום. לפי גורמים במשרד התמ"ת, הצטרפות הפקחים צפויה לשלש את מספר המעסיקים החדשים הנבדקים מדי שנה לכ-3,000 מעסיקים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הבשורה השנייה משמעותית אף יותר ונועדה לצמצם את הפגיעות המרובות בזכויותיהם של עובדי הקבלן, בשל חולשתם מול המעסיק. בתלושים של עובדי קבלן נמצא לעתים קרובות כי זכויות סוציאליות לא שולמו כחוק, לא ניתן תשלום עבור שעות נוספות או ששעות עבודה לא נספרו כמו שצריך. עם זאת, עובדי הקבלן לא תמיד מודעים להפרות או פוחדים להתייצב מול המעסיק.

לפי החוק החדש, האחריות לשמירת זכויותיהם של עובדי הקבלן תוטל לא רק על חברת הקבלן, אלא גם על מזמין השירות - כלומר החברה שבה מועסקים העובדים בפועל. האחריות, במישור האזרחי והפלילי, תוטל לא רק על החברה, אלא לעתים גם על המנכ"ל עצמו - מה שנועד לחזק את תחושת המחויבות של המנכ"ל לשמירה על זכויות עובדי הקבלן המועסקים אצלו. כך למשל, חברת טכנולוגיה והמנכ"ל שלה, המעסיקים עובדי קבלן בתחום הניקיון, מחויבים לוודא שזכויות עובדי הקבלן נשמרות. ולא, הם עלולים להיות חשופים לקנסות ואף למאסר.

בשורה לעובדי הקבלןצילום: אייל טואג

לפי החוק החדש, מעסיקים יוכלו להגן על עצמם אם ישכרו "בודק שכר מוסמך" (בחודשים הראשונים, עד שבודקים יעברו הכשרה בידי משרד התמ"ת, רואה חשבון יוכל למלא את התפקיד‏). כך, גם אם יימצא כי הבודק התרשל בתפקידו וזכויותיהם של עובדי הקבלן נפגעו, החברה ברוב המקרים תהיה מוגנת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker