קמפיין חדש של הממשלה קורא להעסיק אקדמאים לא יהודים

לקמפיין קדמה עבודת מחקר שבחנה את שילוב אוכלוסיות המיעוטים בשוק התעסוקה; בין היתר, נמצא כי שיעור האקדמאים המועסקים מהמגזר הערבי הוא 81% בהשוואה ל–90% במגזר היהודי

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

הממשלה תעלה מחר (א') קמפיין פרסומי נרחב במטרה לעודד העסקת אקדמאים לא יהודים. את הקמפיין יזמה הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי, הדרוזי והצ'רקסי במשרד ראש הממשלה, בשיתוף משרד התמ"ת. הקמפיין נועד להעלות מודעות לנושא תוך שבירת סטיגמות, וחשיפת התמריצים בתחום זה שמעניקה המדינה למעסיקים.

לקמפיין קדמה עבודת מחקר שבחנה את שילוב אוכלוסיות המיעוטים בשוק התעסוקה. בין היתר, נמצא כי שיעור האקדמאים המועסקים מהמגזר הערבי הוא 81% בהשוואה ל–90% במגזר היהודי. עם זאת, רבים מהאקדמאים מהמגזר הערבי לא מועסקים במקצוע אותו למדו. כך למשל, רק 1.3% מאלה שלמדו את מקצועות ההיי־טק מועסקים בהיי־טק, בשעה ש–50% מועסקים בהוראה.

המחקר מצא גם כי קיימים פערי שכר משמעותיים בין האוכלוסיות. ב–2009 ממוצע השכר בקרב אקדמאים מהמגזר הערבי היה 7,255 שקל בהשוואה ל–12,120 שקל במגזר היהודי. סקר שבוצע בקרב מעסיקים מצא כי החסם העיקרי להעסקת עובדים לא יהודים הוא דעות קדומות ואפליה מצד המעסיקים. 22% מהמעסיקים שנסקרו השיבו באופן מוצהר כי הם מפלים מועמדים מהמגזר הערבי ו–25% הביעו דעות קדומות נגד מועמדים אלה. מאידך, 94% מהמעסיקים שכבר עובדים או עבדו אצלם בני מיעוטים מעוניינים לקלוט עובדים לא יהודים נוספים, אך רק 65% מהמעסיקים שטרם העסיקו עובדים לא יהודים היו מוכנים להעסיקם.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בסוף השבוע שעבר כי שילוב טוב יותר של מיעוטים בשוק העבודה הוא אינטרס לאומי של מדינת ישראל. "עלינו ליצור תנאים שיאפשרו השתלבות מלאה של אקדמאים מהמגזר הערבי בשוק העבודה. במדינת ישראל אין מקום לאפליה נגד קבוצה זאת או אחרת ואנחנו מחויבים לקיומו של שוויון הזדמנויות לכולם. המגזר הערבי הוא מנוע צמיחה מרכזי של המשק הישראלי, שעדיין לא בא לידי מיצוי, ואני מאמין כי שילובם בשוק העבודה יתרום לא רק למגזר הערבי אלא למדינת ישראל כולה".

הקמפיין, אותו הפיקה לשכת הפרסום הממשלתית, יכלול תשדירי טלוויזיה ורדיו, באנרים באינטרנט ומודעות בעיתונות. באתר משרד ראש הממשלה ‏(pmo.gov.il‏) ניתן למצוא את ריכוז ההטבות למעסיקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker