ישראל 2021 |

לא כל ניהול עסקי הוא בהכרח איכותי - צריך להתאים את הניהול לחינוך

דב לאוטמן: "עם כל הכבוד למורים, זה לא יעבוד אם נשפר רק את איכות המורים. אם נשפר את איכות הניהול של המנהלים הם יהפכו את אותם המורים למחנכים שנותנים יותר"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

ניהול נכון של מוסדות חינוך יכול לחולל שינוי משמעותי באיכות המוסד, אך הוא לא חזות הכל - כך סיכמו המשתתפים בדיון שנערך בכנס ישראל 2021, שהתמקד בשילוב שיטות ניהול מתקדמות במערכות החינוך.

אבי נאור, יו"ר תנועת אור ירוק ומייסד קרן אורן הפועלת לשיפור במצבם של ילדים ונוער בסיכון בישראל, סיפר על השינוי שהקרן הצליחה לחולל בכפר הנוער רמת הדסה: "הכפר היה במצב קטסטרופלי. המורים היו כבויי עיניים וחלק מהתלמידים בכיתה ז' בכלל לא ידעו קרוא וכתוב. הילדים איבדו כל אמון בעצמם ובמבוגרים". בכפר שולבו כלים ניהוליים וניתן דגש לעבודת צוות, טיפול מתמשך בתלמידים, ועבודה לפי מדדים, שסייעו לשינוי מגמה משמעותי בו. לפני כעשור, כאשר הקרן שייסד נכנסה לכפר, שיעור הזכאות לבגרות בו היה אפסי וכיום הוא עומד על 60% מהבוגרים שזכאים לבגרות מלאה. "ההצלחה היא מתמשכת ובת קיימא", הוסיף.

צילום:

בשולחן התפתח דיון על הצורך בשימוש בכלים ניהוליים כמו מדידה, במערכת החינוך ועל הביקורת שכלים כאלה מעוררים כאשר מדובר במוסדות חינוך. "צריך לעבוד על פי מדדים, אבל חשוב להיות מודעים למשמעות של המדידה כדי למדוד את הדברים הנכונים", אמר נאור. "לא כל ניהול עסקי הוא בהכרח איכותי. ניהול הוא כלי עזר אבל הוא לא היחיד. לא כל ניהול עסקי הוא בהכרח איכותי. ניהול נכון הוא דיסציפלינה חשובה אך אינה חזות הכל. צריך להתאים את הניהול לצרכי החינוך".

חשיבות איכות מנהל בית הספר עמדה גם היא במרכז הדיון שנערך בשולחנות העגולים. התעשיין ויו"ר תנועת הכל חינוך, דב לאוטמן, אמר במהלך הדיון כי " צריך מנהלים טובים במערכת החינוך. עם כל הכבוד למורים, זה לא יעבוד אם נשפר רק את איכות המורים. אם נשפר את איכות הניהול של המנהלים הם יהפכו את אותם המורים למחנכים שנותנים יותר".

אילנה מאיו, מנהלת אורט אבין ברמת גן, סיפרה על השינוי שחוללה בבית הספר, שהפך לחלק מהקהילה, והשפעתו על התלמידים. לדבריה, "מנהל טוב הוא לא רק בעל חזון. הוא חייב להיות חדשני, להסתכל קדימה ולדבר בשפה של הילדים ולתת דוגמה אישית".

לדבריה, "השקענו במצוינות של התלמידים באמצעות הרבה שינויים מבניים. עוררנו את העניין שלהם בלימודים ובקהילה. אבל הדגש היה על המרכיב האישי. להפוך את בית הספר לקהילה ומשפחה אוהבת. התלמידים שותפים לתהליכים בבתי הספר וממש מובילים חלק מהם. זה יוצר אווירה של נתינה, שקיפות ומעורבות".

נאור התייחס למורים ואנשי הצוות בבתי הספר ואמר כי "מנהיג טוב מכוון את הצוות שלו ונותן תקווה. כך נוצרת רוח של שינוי ואנשי הצוות, או לפחות רבים מהם מתעוררים. כדי לחולל שינוי כלל מערכתי, צריך גם למסד למידת עמיתים על פי מודלים מצליחים, למידה שתבוסס על תוכנית כתובה והדרכה אישית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker